Kolorowe bukiety z gipsówki to prawdziwy hit w mediach społecznościowych i na portalach florystycznych. Te delikatne, drobne kwiaty stały się symbolem nowoczesnych dekoracji, które łączą w sobie subtelność z elegancją. A co warto wiedzieć o samej gipsówce i jak ją samodzielnie uprawiać w ogrodzie?

Zagadnienia w artykule:

  • Źródła popularności gipsówki
  • Gipsówka - ogólna charakterystyka
  • Wygląd i kolory kwiatów gipsówki
  • Zastosowanie kolorowych bukietów z gipsówki
  • Ile kosztują bukiety z gipsówki?
  • Wygląd i kolory kwiatów gipsówki
  • Ile kosztują bukiety z gipsówki?

Gipsówka jest przykładem rośliny, która zdobyła ogromną popularność m.in. dzięki internetowi. Piękne, drobne kwiaty służą do tworzenia urokliwych bukietów na różne okazje - od specjalnych (jak choćby śluby) po zastosowanie codzienne, czyli żywe dekoracje domów. 

Źródła popularności gipsówki

Zainteresowanie kolorowymi bukietami z gipsówki napędzane jest zwłaszcza przez media społecznościowe. Takie kompozycje kwiatowe uznawane są za viralowe, tzn. są chętnie udostępniane, a jedne zdjęcia zachęcają użytkowników do tworzenia oraz publikowania kolejnych. Dotyczy to zwłaszcza takich platform, jak Instagram czy Pinterest.

Viralowość i atrakcyjność wizualna to oczywiście jedno, bo oprócz tego gipsówka ma znakomite właściwości praktyczne. Jest chociażby niezwykle uniwersalna i pasuje do różnych konwencji stylistycznych: od rustykalnej przez boho po nowoczesną. Ponadto - dzięki współczesnym metodom barwienia - jest dostępna w szerokiej gamie kolorów. A dzięki temu zapewnia wiele możliwości personalizowania dekoracji.

Gipsówka - ogólna charakterystyka

Gipsówka (Gypsophila) to kwitnąca roślina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest znana ze swoich drobnych, delikatnych kwiatków, które tworzą gęste, puszyste kiście. Najpopularniejszym gatunkiem jest gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata), inaczej łyszczec wiechowaty, znana również jako „oddech panny młodej”. Roślina może dorastać do wysokości nawet 100 cm, choć zazwyczaj jest to ok. 60- 80 cm. W ogrodzie wykorzystywana jest przede wszystkim do zdobienia skalniaków. Poza nim - głównie do viralowych bukietów!

Wygląd i kolory kwiatów gipsówki

Kwiaty gipsówki są drobne, pięciopłatkowe i występują w różnych odcieniach bieli i różu. Dzięki nowoczesnym technikom barwienia można znaleźć również gipsówki w niemal każdym kolorze - od pastelowych błękitów i zieleni po intensywne fiolety czy czerwienie. Te barwne warianty są szczególnie popularne w tworzeniu intrygujących bukietów.

Zastosowanie kolorowych bukietów z gipsówki

Bukiety z gipsówki cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wszechstronność. Idealnie nadają się jako dodatek do większych kompozycji kwiatowych, ale również jako samodzielne dekoracje. Gipsówka pięknie prezentuje się w bukietach ślubnych, ozdobach stołów, wiankach i innych aranżacjach florystycznych. Zawdzięcza to swojemu delikatnemu, lekkiemu wizualnie wyglądowi z nutką subtelnej elegancji. Z jednej strony dodaje każdej aranżacji odrobinę romantyzmu, z drugiej pasuje i do klasyki, i nowoczesności.

Ile kosztują bukiety z gipsówki?

Ceny bukietów z gipsówki mogą się różnić w zależności od wielkości, koloru i sezonu. Najczęściej zaczynają się od około 50-100 zł, natomiast bardziej skomplikowane aranżacje mogą kosztować od 200 zł wzwyż. Bukiety o mniej standardowych kolorach (a więc nie białe i nie różowe) są zazwyczaj jeszcze droższe ze względu na dodatkowy proces barwienia.

Uprawa gipsówki w ogrodzie

Uprawa gipsówki w ogrodzie nie jest trudna, a przy odpowiedniej pielęgnacji roślina ta odwdzięcza się bujnym kwitnieniem. Najlepiej sadzić ją wiosną lub jesienią. Warto wybrać termin, kiedy ryzyko przymrozków jest minimalne. W przypadku wiosennego sadzenia najlepszym momentem jest przełom kwietnia i maja. Gipsówka najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, lekko wapienna i umiarkowanie wilgotna. Roślina ta nie lubi zastojów wody, więc warto zapewnić jej odpowiedni drenaż.

Jak pielęgnować gipsówkę?

Podlewanie. Gipsówka nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy robić to regularnie, ale umiarkowanie, a szczególnie w okresach suszy.

Nawożenie. Nawozy organiczne, takie jak kompost, są idealne dla gipsówki. Warto nawozić rośliny wiosną, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze na cały sezon.

Przycinanie. Po zakończeniu kwitnienia dobrze jest przyciąć rośliny, aby zachować ich kształt i pobudzić do kolejnego kwitnienia.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami. Gipsówka jest stosunkowo na nie odporna. Wystarczy zatem regularne, kontrolne sprawdzanie rośliny. W razie potrzeby warto stosować ekologiczne środki ochrony.

Autor
Kolorowe bukiety z gipsówki podbijają internet! Ile kosztują i jak wyhodować własne kwiaty w ogrodzie?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...