Dobrodzień na Opolszczyźnie od lat słynie z produkcji mebli. Od 14 kwietnia 2012 roku jest jeszcze jeden powód, by wyraźniej zaznaczyć to miasto na wnętrzarskiej mapie Polski - Dobroteka.

Dobroteka to salon meblowy, jakiego dotąd w Polsce nie było, bo łączy funkcje handlowe, edukacyjne i badawcze.

Światowe trendy i design, materiały najwyższej jakości, najnowocześniejsze technologie. W Dobrotece znajdziemy kolekcje mebli firm takich jak Kler, Lissy, Meblonowak, Halupczok, Vero oraz Innemeble, ale także pierwsze w Europie laboratorium badawcze "Apartament przyszłości".

Jest to naszpikowany kamerami apartament, w którym można testować ergonomię mebli lub badać gusta konsumentów. Obserwując np. jak człowiek siada w fotelu, specjaliści potrafią określić, nie tylko czy jest wygodny, ale także czy mu się podoba.

W Dobrotece można nie tylko kupić meble, lecz także dowiedzieć się ciekawych rzeczy, poszerzyć swoje horyzonty i spotkać się ze sztuką.

Jest tu więc m.in. multimedialny salonik historyczny, w którym poznamy tradycje śląskiego rzemiosła meblarskiego, czytelnia prasy i książek o architekturze i wnętrzarstwie, Galeria Wystaw Artystycznych, a także przestrzeń na warsztaty artystyczne.

Specjalnie z myślą o projektantach wnętrz i ich klientach przygotowano Wzorcownię, w której zgromadzono w katalogi, próbniki i cenniki renomowanych marek.

A gdy pełni wrażeń zechcemy odpocząć, możemy odwiedzić ogród zimowy z niezwykłą huśtawką-kokonem o ponad 2-metrowej średnicy albo rozsiąść się na największym w Polsce, wielopoziomowym tapicerowanym meblu relaksacyjnym.

Niezwykły jest nawet sam budynek Dobroteki - architektoniczny rozmach idzie tu w parze z myśleniem ekologicznym. W całym gmachu nie znajdziemy więc ani jednej żarówki - wewnątrz i na zewnątrz Dobroteki jest wyłącznie oświetlenie LED. To pierwszy taki obiekt komercyjny w Polsce.

źródło i zdjęcia: Dobroteka