"Eksperyment jest naszym obowiązkiem" twierdził Aleksander Rodczenko (1891-1956) - jeden z najważniejszych artystów XX wieku, gwiazda rosyjskiej awangardy i klasyk nowoczesnej fotografii. Udowadnia to krakowskie Muzeum Narodowe niezwykłą wystawą pod tytułem "Rewolucja w fotografii".

A wytoczono prawdziwie wystawienniczą armatę - ponad trzysta prac artysty! Trzon wystawy stanowią zdjęcia artysty, które zmieniły fotografię w sztukę, w tym tak znane, jak: "Dziewczyna z Leicą", "Schody", "Lila Brik" czy seria konstruktywistycznych portretów miejskich. Ale to nie wszystko! Są też kolaże, fotomontaże i grafika użytkowa, m.in. okładki magazynów, plakaty i książki, a wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Moskiewskiego Domu Fotografii.

Po obejrzeniu tej ekspozycji nie będziemy mieli żadnych wątpliwości, że XX-wieczna rosyjska awangarda jest zjawiskiem wyjątkowym nie tylko w kulturze rosyjskiej, lecz także światowej. Zauważymy też, że zdumiewająca energia twórcza artystów tej niezwykłej epoki jest wciąż aktualnym źródłem inspiracji dla współczesnej sztuki i dla wszystkich, którzy interesują się dorobkiem artystycznym tego okresu.

To sztandarowa propozycja wystawowych podróży. Nim sięgniemy po aparat fotograficzny zobaczmy tę wystawę!

Kurator wystawy: Olga Swibłowa