"Medytacja nad głową koguta", "Pojedynek na szparagi", "Sranie ku wolności", "Jak kopulują nosorożce", "Wpierdzający się w sztukę, ale jest jeszcze coś więcej",  to wybrane tytuły obrazów Ryszarda Grzyba, humorystyczne, jak i tytuł trwającej w Zderzaku ekspozycji: "Prospero i Miranda pozdrawiają Szanowną Osobę".

Szanowna Osoba to Ryszard Grzyb, a kto to taki Prospero i Miranda? O tym trzeba przekonać się samemu na wystawie! To już dziewiąty pokaz prac Ryszarda Grzyba organizowany przez galerię Zderzak. Tu debiutował w 1985 roku. Należał wtedy do słynnej offowej Gruppy, której członkowie prowokowali, malując ekspresyjne, bardzo kolorowe i z założenia brzydkie obrazy, ironiczne, a nawet bluźniercze.

Od tego czasu minęło prawie trzydzieści lat, a bunt Ryszarda Grzyba w dalszym ciągu się nie ustatecznił, choć z drugiej strony na pewno się… zinstytucjonalizował. W podobnym czasie trwa także wystawa artysty w warszawskiej Galerii Domu Artysty Plastyka (do 2 października). Skąd takie zainteresowanie?

Ryszard Grzyb właśnie otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa - najważniejsze krajowe wyróżnienie artystyczne przyznawane najwybitniejszym malarzom za całokształt twórczości. Tym samym artysta dołączył do grona… klasyków. Jak widać, niezbadane są koleje sztuki!