No Woman No Art to Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet, który ma za sobą pięcioletnią historię, będzie się odbywał w Poznaniu w dniach 6-12 października.

Świat sztuki długo traktował kobiety wyłącznie przedmiotowo. Były pięknymi modelkami, inspirującymi muzami lub towarzyszkami życia artystów, dzielnie dźwigającymi ciężar ich wielkości i wynikające z tego nierzadko przyziemne problemy. Wydaje się, że dzisiaj kobiety mają taką samą pozycję w sztuce jak mężczyźni, choć nazwiska tych ostatnich słyszy się tu jednak nieco częściej.

Dlatego promocji twórczości kobiet nigdy nie za dużo, o czym doskonale wiedzą autorzy inicjatywy No Women No Art. Celem stowarzyszenia jest nagłośnienie osiągnięć artystek współczesnych oraz przypomnienie niedocenianych dzieł artystek poprzednich dekad. Już od kilku lat organizuje festiwal, w którego ramach możemy zobaczyć, jak różnorodna jest działalność artystyczna kobiet.

Wystawy, warsztaty, koncerty, przedstawienia, gra miejska i akcje w tym roku będą się odbywały na terenie całego miasta podczas trwania festiwalu No Woman No Art. Z bogatego programu (szczegóły na stronie stowarzyszeni) polecamy zwłaszcza wystawę fotografii przedstawicielki amerykańskiej sztuki feministycznej lat 70. Lynn Hershman Leeson.

Zdjęcia te stanowią dokumentację projektu, w którym artystka wcieliła się w postać 30-letniej kobiety, Roberty Breitmore, zmieniając nie tylko swój wygląd zewnętrzny, ale także tożsamość. W ramach festiwalu zobaczymy także film w reżyserii Leeson zatytułowany "!Women Art Revolution" - zbiór interesujących wywiadów z artystami, historykami, kuratorami i krytykami sztuki, którzy wpłynęli na rozwój sztuki feministycznej.

Ciekawie zapowiadają się także kioski kultury, w których młode polskie artystki: Elżbieta Jabłońska, Joanna Wowrzeczka i Pola Dwurnik będą miały interesujące propozycje dla wszystkich odwiedzających. A wielbicieli mody na pewno przyciągnie odbywający się 10 października Fun Fashion Design Day, promujący wzornictwo nie tylko dobre, ale i przyjazne środowisku.

No Women No Art

Kiedy: 6 - 12 października
Gdzie: Poznań, www.nowomen-noart.pl

zdjęcie wprowadzające: Lynn Hershman Leeson, "Schemat: Roberta przed konstrukcją i po", 1978, dzięki uprzejmości Galerii Waldburger (Bruksela)