Co mają ze sobą wspólnego sklejka i tradycyjna architektura drewniana? Te na pozór skrajnie odległe klimaty połączyli projektanci mebli WAW firmy Gacca. Zobacz, z jakim skutkiem.

Lite drewno to dziś luksus, a najpopularniejszym materiałem do produkcji mebli obok płyty mdf jest sklejka - tańsza i bardziej elastyczna od litego drewna, a w dodatku niezwykle wytrzymała. Nic więc dziwnego, że projektanci od lat chętnie korzystają z jej możliwości.

Meble ze sklejki znajdziemy więc nie tylko w ofercie dużych sieci handlowych. Sięgają po nią coraz częściej małe pracownie wytwarzające unikatowe meble na zamówienie.

Jedną z największych zalet sklejki jest elastyczność. Można ją dowolnie modelować, dlatego idealnie nadaje się do produkcji mebli o nietypowych kształtach. Jest też bardzo wytrzymała, więc meble ze sklejki będą służyć przez długie lata.

Te zalety materiału wykorzystali projektanci z firmy Gacca, projektując  linię mebli ze sklejki tak wszechstronnych, że pasować będą praktycznie do każdego wnętrza. Ich drugą niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena (od 1390 zł za łóżko).

- Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na meblach fornirowanych, a linia WAW to nasza pierwsza kolekcja ze sklejki - zdradzają projektanci.

Łóżko, szafki nocne oraz regał WAW można kupić osobno bądź w komplecie.

- Łóżko ze sklejki jest tańsze od ramy wykonanej z płyty fornirowanej, ale tak samo wytrzymałe - podkreśla współautorka kolekcji, Anna Paszkowska. -Klasyczny kształt ramy złamaliśmy podcięciem łóżka z tyłu. Skośna rama dodała meblowi lekkości i fantazji - wyjaśnia projektantka.

Faktycznie, łóżko sprawia wrażenie, jakby zaprzeczało grawitacji, bo jego tył unosi się w powietrzu. W sklepie internetowym Gacca.pl w komplecie z łóżkiem można nabyć także szafki nocne w dwóch wariantach.

W kolekcji mebli WAW jest też asymetryczny regał, którego półki wraz z ukośnie umieszczonymi ścianami bocznymi tworzą trapezy.

- Dzięki temu cały mebel wygląda na lekko przekrzywiony, jakby był w ruchu. To wrażenie znacznie łatwiej uzyskać przy użyciu sklejki niż płyty mdf - tłumaczy projektant marki Gacca, Rafał Grudziąż.

Meble ze sklejki oprócz dobrego stosunku jakości do ceny wyróżnia jeszcze coś. Można je kupić nie wykończone i samemu pomalować na dowolny kolor. Jednakże największą innowacją mebli z kolekcji WAW jest samodzielny i niezwykle prosty montaż.

Projektanci inspirowali się tradycyjnymi drewnianymi domami, które budowano bez użycia gwoździ. Drewniane bale łączono za pomocą zaciosów. Podobnie składa się meble ze sklejki WAW - na wcisk, nie trzeba używać ani śrubek, ani kleju.

Ten nieskomplikowany system pozwala także swobodne podwyższać regał. Wystarczy dokupić kolejne moduły.

źródło i zdjęcia: 81.waw.pl