W tym roku odbywa się 41. biennale "Bielska Jesień 2013". To bardzo prestiżowy konkurs malarski, organizowany przez Galerię Bielska BWA w Bielsku-Białej, znaną z działań promujących najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej.

Na każdą edycję Bielskiej Jesieni zgłasza się kilkuset artystów, zarówno uznanych, jak i debiutujących. W 1999 roku Grand Prix otrzymał rozpoczynający wtedy swoją wielką karierę Wilhelm Sasnal. Obecna edycja Biennale Malarstwa jest rekordowa - przyciągnęła ponad siedmiuset artystów, prawie dwa razy więcej niż dwa lata temu!

Nie bez znaczenia dla tak dużego zainteresowania pozostaje fakt, że w tym roku po raz pierwszy w konkursie mogli brać udział także twórcy nieprofesjonalni, niemający dyplomu uczelni artystycznej. Wprowadzono także możliwość rejestracji i zaprezentowania swoich prac jury przez Internet.

Przewodniczący jury Paweł Jarodzki podkreśla, że wśród tendencji dominujących w zgłoszonych pracach można zauważyć między innymi powrót ku abstrakcji i malarstwu wymagającemu refleksji. "Malarstwo zdaje się być w dalszym ciągu dominującą formą wypowiedzi artystycznej we współczesnym świecie" -  przytacza zgodną opinię jury Jarodzki.

Prace wybranych do finału kilkudziesięciu artystów będziemy mogli oglądać w Bielsku od 8 listopada, kiedy to ogłoszone zostaną także wyniki konkursu.