W zeszłym roku pożegnaliśmy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, Waldemara Świerzego. Muzeum Śląskie w Katowicach w błyskawicznym tempie przygotowało wystawę jego projektów, chcąc w ten sposób oddać hołd artyście urodzonemu w tym mieście i szczególnie z nim związanemu.

Waldemar Świerzy sam wspominał pierwsze lata nauki w Katowicach: "Pracowałem w katowickiej firmie reklamowej Geniusz i Syn jako goniec. Nosiłem też drabinę i wiadro z klejem mojemu mistrzowi, który rozklejał plakaty w mieście. Miałem wtedy 15 lat, ale było tam kilku starszych chłopaków, już po wojsku, i to oni znaleźli w gazecie ogłoszenie, że otwiera się w Katowicach wyższą szkołę plastyczną. Zostałem jej najmłodszym adeptem (...)". To był początek artystycznej drogi, która z czasem doprowadziła do międzynarodowej sławy.

Waldemar Świerzy zaprojektował ponad 1800 plakatów. Przeważają wśród nich te o tematyce kulturalnej - teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe - a także społeczne i sportowe. Na katowickiej wystawie możemy zobaczyć 100 z nich.