Co łączy samochody i sztukę? Jedni skonstatują, że niewiele, automaniacy powiedzą, że niektóre modele samochodów to prawdziwe dzieła sztuki, a złośliwi skomentują, że i jedno, i drugie wymaga grubego portfela. Jest jednak jeszcze inna, najbardziej trafna odpowiedź: BMW Art Car.

BMW Art Car to kolekcja, na którą składają się samochody BMW ozdobione według pomysłu największych współczesnych artystów. A wszystko zaczęło się od pasji Hervé Poulaina - kierowcy rajdowego i konesera sztuki, który postanowił połączyć te dwie pasje. Zwrócił się więc do swojego przyjaciela, artysty Alexandra Caldera, żeby pomalował jego wyścigowe BMW 3.0 CSL.

Kolorowa kompozycja mająca odzwierciedlać ruch spodobała się tak bardzo, że pomysł, żeby potraktować karoserię niczym malarskie płótno, postanowiono kontynuować. Od tego czasu minęło już prawie 40 lat, a kolekcja BMW Art Car cały czas rośnie.

Wśród artystów, którzy zgodzili się zmierzyć z niecodziennym w końcu zadaniem, jakim jest namalowanie swoistego obrazu na samochodowej karoserii, są same światowe sławy, takie jak Andy Warhol czy Jeff Koons. Teraz nadarza się wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, jakie są tego efekty. Wybrane modele z kolekcji BMW Art Car można bowiem oglądać w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.