Od piątku do niedzieli (14-16 listopada 2014 r.) do niedzieli w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja pod hasłem "Konteksty" ukazuje różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę.

W programie Festiwalu Tkanin obok specjalnie zaprojektowanej wystawy znalazły się warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, a także działania w przestrzeni miejskiej.

Twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła do udziału w festiwalu ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę - projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin, np. Andre Stevensa - dyrektora artystycznego holenderskiego KKOBE. Festiwal Tkanin w Poznaniu odwiedzi też dr Andrew Hebden - wykładowca znanej, angielskiej szkoły artystycznej.

Wydarzeniem będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który ożywia tkaniny za pomocą obrazu i muzyki.

Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu Tkanin - Konteksty - zwraca uwagę na różne sytuacje, w jakich towarzyszy nam tkanina. Jest elementem naszej codzienności w postaci obić kanap, tekstyliów czy ubrań, ale tkanina może stać się zaskakującym tworzywem twórczym, ciekawym pomysłem na stworzenie nowej marki, a nawet... skutecznym narzędziem marketingowym.

Festiwal Tkanin nie jest wydarzeniem branżowym, choć oczywiście będzie można spotkać na nim producentów tkanin czy projektantów. To przede wszystkim okazja, żeby każdy, nie tylko profesjonalista, mógł dowiedzieć się czegoś więcej o tkaninie. Dlatego organizatorzy przygotowali atrakcje absolutnie dla wszystkich. Będą więc warsztaty druku jedwabnych apaszek, warsztat doboru wzorów czy spotkanie o baśniowym tytule: Wątek i Osnowa czyli tajemnice tkackiego krosna, które poprowadzą Witold Przewoźny i Lucyna Grupa w Muzeum Etnograficznym.

Dzieci też mogą zająć się tkaniną! Wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach z naturalnego barwienia tkanin lub wspólnie pobawić się w Krainie Tkanin specjalnie zorganizowanej na tę okazję przez Warsztaty Agaty, gdzie będą poznawać wielość faktur i kolorów (to propozycja dla najmłodszych).

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, udział w warsztatach i potwierdzenie wzięcia udziału w wykładzie należy zgłaszać pod adresem mailowym biuro@festiwaltkanin.pl, w tytule wpisując temat wykładu lub warsztatu. Dokładny program Festiwalu Tkanin można znaleźć na stronie www.festiwaltkanin.pl.

źródło i zdjęcia: Concordia Design