Nawet niewielki balkon można zmienić w letnią oazę relaksu - potrzebny tylko jest pomysł, trochę roślin i odpowiednie meble. I właśnie to proponuje nam IKEA w kolekcji wiosna-lato 2015. Sprawdź, czy znajdziesz pomysł i na swój balkon!

W ciepłe wiosenne i letnie dni warto wykorzystać każą chwilę, by odprężyć się na świeżym powietrzu. Wypad na łono natury to - zwłaszcza dla mieszkańców miast - cała wyprawa, ale na własnym balkonie możemy urządzić letni salonik, do którego będziemy mogli wpadać choćby i na 10 minut, by odprężyć się wśród zieleni. Właśnie w tym celu IKEA przygotowała nową kategorię produktów - meble balkonowe. I, jak co roku - kolekcję inspirowanych latem tkanin, dodatków i dekoracji.

Według badań przeprowadzonych przez IQS dla IKEA 75% ludzi w dużych miastach w Polsce mieszka w mieszkaniach (pozostałe 25% w domach). I aż 60% mieszkań ma balkon! Dlaczego więc tak często jest on zupełnie niewykorzystany?

- Balkon to często takie zapomniane miejsce. Wiele osób trzyma tam rzeczy, które nie mieszczą się w domu - mówi Katarzyna Jaros-Puzio, dekoratorka wnętrz IKEA. - Tymczasem, nawet jeśli jest mały, może on służyć nam na wiele sposobów: jako strefa relaksu, domowy ogródek, miejsce spotkań, jadalnia albo dodatkowa przestrzeń do dobrze zorganizowanego przechowywania. Dzięki meblom balkonowym oraz bogatej ofercie akcesoriów IKEA każdy będzie mógł dopasować go do własnych potrzeb i uczynić z niego miejsce magiczne, a zarazem praktyczne - zapewnia dekoratorka.

Meble balkonowe IKEA to sprytne, funkcjonalne sprzęty, które świetnie sprawdzą się zarówno na małych, jak i na większych powierzchniach - pomogą oszczędzić miejsce, ułatwią utrzymanie porządku i pozwolą nam cieszyć się nowym, pięknie zaaranżowanym "pokojem".

Na balkony i tarasy najlepsze będą lekkie, składane stoły, krzesła czy leżaki, które możemy rozstawić, kiedy chcemy poczytać książkę, napić się kawy z przyjaciółką czy po prostu poleżeć, i złożyć, gdy potrzebujemy więcej miejsca.

Posiadaczom niewielkich balkonów IKEA oferuje sprzęty pozwalające maksymalnie wykorzystać przestrzeń w narożnikach (np. narożne stojaki na kwiaty czy półki) oraz meble wielofunkcyjne, takie jak skrzynia ÄPPLARÖ, na której można wygodnie usiąść. Oczywiście wszystkie one wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

Przed promieniami słonecznymi ochroni nas parasol BRAMSÖN/FLISÖ. Nietypowy kształt pozwala postawić go (rozłożony) tuż przy ścianie, więc zmieści się nawet na małym balkonie. Natomiast wieczór umilą nam zasilane energią słoneczną lampy SOLVINDEN.

Na balkonie zazwyczaj uprawiamy rośliny, IKEA przygotowała więc doniczki, skrzynki, kwietniki, stojaki oraz półki ścienne, a nawet - specjalnie dla miejskich ogrodników - zestaw FRÖER, w którym znajdziemy wszystko, co niezbędne do założenia własnej uprawy ziół i warzyw.

Urządzając salonik pod chmurką nie zapominajmy o dodatkach. Kolorowe poduszki, odporne na wilgoć dywaniki, ozdoby, świeczki czy barwne akcesoria stołowe dodadzą mu przytulności i radosnego stylu.

źródło i zdjęcia: IKEA