W piątek 27 marca 2015 roku w swojej Akademii Kulinarnej w warszawskim Soho Factory Whirlpool zaprezentował nowy sprzęt AGD z linii 6. Zmysł. Co ciekawego zaproponował? Przeczytajcie!

Nowa odsłona sprzętu AGD Whirlpool 6. Zmysł to przede wszystkim wprowadzenie do urządzeń ze średniej półki cenowej rozwiązań i funkcji, które do tej pory dostępne były jedynie w droższych modelach topowych marek. Chodzi oczywiście o funkcje, dzięki którym obsługa domowych urządzeń jest jeszcze bardziej intuicyjna i wygodna. Sprzęty z linii 6. Zmysł zdają się myśleć za nas - chyba że mamy ochotę sami określić parametry ich pracy, bo jest też taka możliwość.

Nowa linia to także nowy design. Wszystkie sprzęty AGD Whirlpool z nowej linii 6. Zmysł wyróżnia panel sterowania z centralnym pokrętłem - fizycznym lub wirtualnym, dotykowym.

Nowe lodówki Whirlpool - No Frost dla każdego

Przed nami długi szpaler lodówek z charakterystycznymi panelami sterowania tuż nad rączką. Czyżby ukłon w stronę niewysokich użytkowników? Być może, ale nazwa linii - Whirlpool Supreme No Frost - stawia sprawę jasno. Koniec z lodową skorupą w zamrażalniku. Ale oprócz uwolnienia nas od konieczności rozmrażania zamrażalnika, Whirlpool stawia też na lepszą jakość przechowywania żywności. Dzięki temu, że w lodówkach typu kombi (na górze chłodziarka, na dole zamrażarka) są dwa niezależne systemy chodzenia i wentylacji, w każdej z komór panuje optymalna nie tylko temperatura, lecz także wilgotność powietrza. To sprawia, że żywność dłużej zachowuje świeżość - wartości odżywcze i ładny wygląd. I w odróżnieniu od lodówek z tradycyjnym no frostem, nie wysuszają produktów.

Pracą wyższych modeli tych lodówek możemy sterować za pomocą aplikacja na smartfonie.

Oprócz standardowych lodówek kombi w nowej linii Whirlpoola znajdziemy również lodówki side by side. Nie ma w nich bajerów takich jak barek, dystrybutor wody czy lodu (lodówek tych nie podłączamy do instalacji wodnej), jest za to mnóstwo miejsca, zarówno w zamrażarce, jak i w lodówce, i podobnie jak w lodówkach kombi oddzielne systemy chłodzenia i wentylacji obu komór. Właściwie, można powiedzieć, że są to połączone dwa niezależne urządzenia: lodówka i zamrażarka. 

Ciekawą propozycją dla tych, którzy nie są zainteresowani najnowszymi technologiami, a po prostu poszukują niedrogiego sprzętu AGD, są lodówki kombi bez systemu No Frost, za to z katalizatorem, który kłopotliwość rozmrażania niweluje do minimum. Otóż jedynym metalowym elementem w zamrażalniku jest katalizator - płyta umieszczona na samej górze komory, a więc tam, gdzie skrapla się wilgoć i zaczyna gromadzić lód. Gdy na płycie zaczyna pojawiać się lód, wystarczy ja wyjąć, opłukać pod ciepła wodą, wytrzeć do sucha i włożyć z powrotem. Proste i tanie rozwiązanie.

Whirlpool Absolute - piekarniki, mikrofalówki i płyty kuchenne do zabudowy

Tym razem widzimy eleganckie piekarniki, mikrofalówki i płyty kuchenne do zabudowy - w białym, beżowym i czarnym szkle. Na uwagę zasługuję zwłaszcza piekarnik z technologią 6. Zmysł, czyli automatyką, która wyręczy nas w ręcznym programowaniu piekarnika. Wystarczy wybrać opcję 6. Zmysł i jeden z 6 rodzajów otraw, a piekarnik automatycznie dobierze temperaturę i czas pieczenia, a także powiadomi nas, kiedy mamy wstawić i wyjąć danie z piekarnika. 

Jeśli, zamiast zdawać się na automat, wolimy sami wszystko zaprogramować - nie ma problemu. Co więcej, przy ponownym włączeniu piekarnik będzie pamiętał ostatnie ustawienia, bo - nie oszukujmy się - najczęściej korzystamy zwykle z tego samego programu.

Warto zwrócić uwagę na termoobieg, który nie tylko wdmuchuje, lecz także zasysa powietrze (jest to obieg zamknięty), co sprawia, że powietrze krąży w płaszczyźnie horyzontalnej. Dzięki temu możemy piec różne potrawy na 3 poziomach, bez obawy, ze smaki i zapachy się wymieszają.  Jedynym ograniczeniem jest w miarę zbliżona temperatura pieczenia każdej z potraw. I to wszystko za naprawdę przystępną cenę, bo piekarniki z linii Absolute kosztować będą w granicach 2000 zł.

Do piekarników w 3 kolorach dobierzemy płyty kuchenne w tej samej stylistyce: gazowe (gaz na szkle) oraz indukcyjne. Te ostatnie są dostępne zarówno w standardowym wymiarze 60 cm, jak i szersze - 80 cm, mają po 4 pola grzejne, w tym 2 pola flexi, które mogą działać niezależnie lub jako jedno duże pole.

Whirlpool Supreme Care - "troskliwe" pralki i suszarki

Kolejną grupa premierowych produktów marki Whirlpool są pralki i suszarki, które nie tylko skutecznie piorą i suszą, lecz przede wszystkim są absolutnie bezpieczne nawet dla delikatnych tkanin. Najbardziej zaawansowana para urządzeń z tej linii dostępna będzie w sprzedaży dopiero w drugiej połowie roku, a poznamy ją łatwo po wysokości - podniesienie bębna o 15 cm ma kolosalny wpływ na ergonomię! Poza tym pralka i suszarka będą komunikować się ze sobą za pomocą sieci wi-fi, tak że gdy wybierzemy program prania, suszarka automatycznie ustawi odpowiedni program suszenia. Nie ma więc mowy o wpadce i zniszczeniu ubrań w suszarce! Pozostaje nam więc tylko przełożyć załadunek z pralki do suszarki, bo tego urządzenia jeszcze nie potrafią :)

Wszystkie pralki i suszarki Whirlpool z technologią 6. Zmysł mają automatykę wagową (dobieranie ilości wody i detergentu do ilości wsadu) oraz ogólne i specjalistyczne programy prania, w których temperaturę, czas i ruchy bębna dobrano tak, aby zapewnić maksimum skuteczności i bezpieczeństwa.

Ciekawostką wśród pralek Whirlpool jest nagrodzone 2. miejscem w konkursie Reha for the Blind rozwiązanie, dostosowujące pralki i mikrofalówki do obsługi przez osoby niewidome. Jest to prosta nakładka z wypukłymi oznaczeniami, którą przykleją się wokół pokrętła i instrukcja w formie dźwiękowej. W odróżnieniu od specjalnych pralek dedykowanych dla niewidomych, które kosztują po kilka tysięcy złotych, jest to rozwiązanie bardzo tanie. Po zgłoszeniu się do firmy Whirlpool nakładkę i instrukcję audio do wybranego modelu pralki otrzymamy za darmo, a za samą pralkę Whirlpool zapłacimy - w zależności od modelu - 1000-1500 zł. Znakomity przykład projektowania uniwersalnego

źródło i zdjęcia: Agata Fijołek