Marek Cecuła od ponad czterech dekad tworzy oryginalną porcelanę łączącą sztukę użytkową i dekoracyjną. Przez wiele lat pracował zagranicą.

W 1976 roku w Nowym Jorku Marek Cecuła otworzył studio Modus Design, które obecnie działa w Kielcach, a od 2013 roku razem z Polskimi Fabrykami Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. tworzy Ćmielów Design Studio, pracownię wzorniczą pod kierownictwem artystycznym Cecuły.

O swojej twórczości mówi: Jestem projektantem, bo używam przemysłu do produkcji rzeczy praktycznych i formalnie estetycznych. A jednocześnie, jako artysta, reaguję ironią i sprzeciwem na produkcję masową i jej estetykę, skompromitowaną przez projektowy konserwatyzm.

Widać to w licznych, znanych i uznanych na całym świecie projektach. W "Porcelain Carpet", znajdującym się obecnie w Museum of Fine Arts w Houston, Cecuła zadrukował 320 ćmielowskich talerzy motywem klasycznego perskiego dywanu, misami "Criss Cross" można zagrać w kółko i krzyżyk, a spersonalizowane kubki "Random" to graficzna zabawa numerami. Natomiast w serii "Piękno niedoskonałości” masowo produkowane niewypalone naczynia zostały poddane działaniu wody, która wydrążyła w nich dziury, pozbawiając funkcji użytkowej.

Teraz te jedyne w swoim rodzaju obiekty można zobaczyć na wystawie retrospektywnej Marka Cecuły przygotowanej przez krakowską galerię BB.