Ulubiona bajka z dzieciństwa? Komoda z politurą? Meblościanka cioci? A może upolowana na pchlim targu filiżanka? Zrób zdjęcie i pochwal się swoim skarbem! Być może kiedyś powstanie zbiór polskiego designu, który nie zmieściłby się w żadnym muzeum.

Wystawka - cyfrowe archiwum polskiego designuPolskie wzornictwo z lat 60. i 70. znów stało się trendy! Wysoki Połysk i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej zapraszają do tworzenia cyfrowego archiwum klasyki polskiego designu. Masz zdjęcie takich przedmiotów? Dodaj do Wystawki!

Do projektu może włączyć się każdy - wystarczy przesłać zdjęcia designerskich polskich mebli, wydawnictw, bibelotów z lat 60. i 70. Wystawka prezentuje zyskujące wciąż na popularności polskie wzornictwo sprzed lat, które nadal, choć coraz rzadziej, można kupić za grosze lub dostać za darmo.

Inicjatorką projektu jest Emilia Obrzut (Wysoki Połysk), a w realizacji wspiera ją Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Już teraz Wystawka stanowi ciekawy przegląd polskiego designu, którym można się zachwycać i który należy promować. Być może wkrótce - dzięki pomocy internautów - stanie się kopalnią wiedzy o polskim wzornictwie.

- Wystawka powstała po to, aby pokazać niezwykłość codziennych i niecodziennych przedmiotów, które znajdują się w naszych domach. To niesamowite, że mają tak piękną formę mimo wielu obostrzeń, którym musiały kiedyś sprostać (małe gabaryty, wielofunkcyjność czy koszty produkcji). Czasami doceniane, czasami ukryte, zasługują, by pokazać je szerokiej publiczności - przekonuje Emilia Obrzut.

Zdjęcia do cyfrowego archiwum polskiego designu można przesyłać za pomocą formularza na stronie www.wystawka.stgu.pl.

źródło i zdjęcia: STGU