Na mapie polskich festiwali designu ten jest wyjątkowy, bo adresowany specjalnie do najmłodszych. Już 26 i 27 września 2015 r. poznańska Concordia Design zatętni kolorami i kreatywna zabawą. Właśnie zaczęły się zapisy na warsztaty!

Kartę kredytową, wygodne ubranie, funkcjonalne auto, wymarzony dom, okładkę magazynu, a nawet makietę całej gazety, wreszcie zdrowe posiłki - wszystko trzeba będzie zaprojektować. Przekonają się o tym uczestnicy warsztatów podczas V edycji Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci "Ene Due De" organizowanego przez Concordię Design w weekend 26-27 września. Zapisy już trwają!

Szczegółowy program festiwalu i warsztatów na stronie www.concordiadesign.pl.

Pierwsze warsztaty festiwalowe odbędą się już w niedzielę 20 września. Wraz z magazynem "Design Alive" po raz drugi już wyłonimy Małego Stratega, Animatora i Kreatora. Zwycięzców poznamy podczas festiwalu.

Oprócz kilkunastu warsztatów projektowych dla dzieci i całych rodzin w programie Festiwalu jest wystawa "Let’s play!" (kuratorka Ewa Solarz), spektakle teatralne dla najmłodszych oraz kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nowością będzie specjalna strefa testowania urządzeń wykorzystujących nowe technologie.

Na uczestników czeka także specjalne menu w restauracji i strefa chill out.

Jednak niezmiennie jedną z największych atrakcji festiwalu są warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dając dzieciom możliwość doświadczania i współtworzenia organizatorzy objaśniają, że design to projektowanie wszystkiego, co nas otacza, od najprostszych przedmiotów po skomplikowane urządzenia.

W tej edycji Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci "Ene Due De" na uczestników czeka kilkanaście warsztatów z różnych obszarów projektowania przeznaczonych dla dzieci w kilku grupach wiekowych oraz dla całych rodzin. Oto niektóre z nich:

  • Ilustratorzy Kikimory - dzieci będą projektować najprawdziwszą okładkę magazynu dla dzieci i rodziców "Kikimora". Uczestnicy będą mogli poznać proces powstawania okładki. Dlaczego projektant najpierw musi dokładnie zaplanować swój projekt? Czy najpierw powstają rysunki, czy może zupełnie coś innego? Na warsztatach powstaną pomysły młodych uczestników, co ich zdaniem byłoby najfajniejsze na okładkę. 
  • Majsterkuj z Fathers - na warsztatach dzieci poznają tajemnicę tego, jak powstają najprawdziwsze skrzynki na skarby. Będą pracować z wykorzystaniem technik kreatywnych, podpatrzą inspiracje, dowiedzą się więcej na temat materiałów, które można wykorzystać do konstrukcji. Będą sklejać, skręcać, wycinać, łączyć, by z drewnianych elementów zrobić indywidualne pudełko na skarby. 
  • Modernistyczny Poznań. Czy lubimy kolor szary? - warsztaty pod patronatem nowo powstającego konceptu architektonicznego Roosevelta 22. Dzieci dowiedzą się po co właściwie powstały bloki, co kryje się za ich koncepcją projektową, dlaczego na wielkich osiedlach jest tyle zieleni i czemu korytarze często łączą się w jedną całość. Uczestnicy warsztatów zastanowią się, gdzie w Poznaniu odnaleźć można przykłady modernizmu i czy lubią taki rodzaj architektury. Stworzą makietę swojego wymarzonego budynku, które postarają się budować przy uwzględnieniu zasad modernizmu i potrzeb najmłodszych. 

źródło i zdjęcia: Concordia Design