Malarstwo Hieronima Boscha jest jednym z najbardziej niezwykłych fenomenów w całych dziejach sztuki.

Dziwaczne stworzenia, odważna, a nawet obsceniczna erotyka, sceny jak ze snów szaleńca - to wszystko sprawia, że autora owych wizji długo uważano za człowieka niepoczytalnego, a w najlepszym razie heretyka lub wyznawcę okultyzmu. Traktowane jako wytwór chorej wyobraźni dzieła powstawały jednak dla konkretnych zleceniodawców, wśród których byli między innymi książę Filip Piękny, Izabela Kastylijska czy Małgorzata Austriacka! Odpowiadały ich oczekiwaniom, a artyście pozwalały wieść dostatni żywot i cieszyć się międzynarodową sławą.

I chociaż twórczość Hieronima Boscha ma już kilkaset lat, to nadal inspiruje i fascynuje. W tym roku, z okazji 500-lecia śmierci Boscha, mamy niepowtarzalną okazję do bliższego z nim spotkania. Przygotowano bogaty program wystawienniczy, w którym jednym z najważniejszych wydarzeń jest ekspozycja trwająca właśnie w Muzeum Prado. Pokazano tu 23 obrazy i osiem rysunków, czyli prawie 80% zachowanej twórczości el Bosco, jak nazywają artystę w Hiszpanii.

To jedna z najważniejszych w tym roku wystaw na świecie. A jeśli nie uda Wam się wybrać do Madrytu, koniecznie zajrzyjcie na stronę tuinderlusten-jheronimusbosch.ntr.nl. Można tu dokładnie przyjrzeć się słynnemu "Ogrodowi rozkoszy ziemskich" i poznać czterdzieści historii z nim związanych. Warto, bo tryptyk ten jest jednym z najbardziej enigmatycznych i frapujących dzieł, jakie kiedykolwiek powstały.