Rzeczy do domu, które jednocześnie są przydatne i pełnią funkcję dekoracji zawsze są pożądane. Idealnym przykładem są dywany. Wielorakie ich zastosowanie odkryto już około tysiąca lat temu w Azji Środkowej. Koczownicy potrzebowali czegoś wygodniejszego w użyciu i w ochronie przed chłodem niż kożuch. Ponadto szybko zauważyli, że dywany dodatkowo stanowią wspaniałą dekorację namiotów. Pomimo upływu tak długiego czasu, dalej pełni on te same funkcje: położony na podłodze przyjemnie ogrzewa nam stopy oraz sprawia, że wnętrze od razu nabiera przytulniejszego charakteru i staje się atrakcyjniejsze w odbiorze.

Nowoczesne wzornictwo

Choć dywany kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi wnętrzami, to odpowiednie ich dobranie sprawia, że równie dobrze odnajdą się w bardziej nowoczesnych mieszkaniach. Wystarczy postawić na ciekawy wzór. W przypadku stylu modern, będącego najczęściej wybieranym kierunkiem wedle którego urządzamy nasze cztery kąty, najlepiej zdecydować się na dywan w geometryczne wzory lub z wyrazistą prostą linią.

Co powiecie na stylowe paski lub modny chevron? Inną ciekawą propozycją jest wybór dywanu, na którym nie widać wyraźnych rozgraniczeń, a kolory płynnie przechodzą z jednego w drugi. Takie rozwiązanie ma dużo wspólnego ze sztuką impresjonizmu, a pomieszczeniom nadaje niesztampowego i jednocześnie zdecydowanego charakteru. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych po skandynawsku.

Dywany Mooqo to aż 18 kolekcji wzorów i kolorów. Każda z nich posiada charakterystyczne cechy, odcienie i motywy. To pozwala na dobranie idealnego modelu do każdego nowoczesnego wnętrza, od którego oczekujemy większego wyrafinowania i stylu.

Bezpieczeństwo i wygoda

Dywany Mooqo są efektem pracy ręcznej, co oznacza, że każdy z nich jest prawdziwym unikatem. To w naturalny sposób podnosi prestiż i estetykę wnętrza. W ofercie znajdziemy egzemplarze wykonane m.in. z wełny, bawełny lub wiskozy, które doskonale nadają się dla alergików. Takie naturalne materiały idealnie wpisują się w filozofię pomieszczeń urządzanych w stylu skandynawskim czy eko. Pamiętajmy jednak, że wysokogatunkowy syntetyk również śmiało może zagościć w domu osoby obarczonej uczuleniami, a nawet w pokoju dziecka.

Oprócz szerokiej gamy wzorów i materiałów, dywany Mooqo charakteryzują się wysoką jakością. To w parze z wyjątkową techniką wykonania sprawia, że nie tylko są bezpieczne dla alergików, ale też dla naszych podłóg. Ponadto utrzymanie ich w dobrym stanie i czystości, nie powinno przysparzać żadnych problemów.

Wskazówki aranżacyjne Mooqo

Odpowiednie dobranie dywanu może sprawić, że stanie się on prawdziwą ozdobą naszego domu.

Aby tak się stało należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego design i rozmiar. Jego wielkość zależy głównie od rozmiaru pokoju i układu mieszkania (przestrzenie otwarte lub zamknięte). W przypadku, gdy mamy większe pomieszczenie, możemy sobie pozwolić na na równie duży dywan. Należy jedynie pamiętać o tym, aby odległość między nim, a drzwiami wynosiła minimum 90 cm. Do niedużych i zamkniętych pomieszczeń wybierzmy mały, dekoracyjny egzemplarz, który umieścimy pod stolikiem kawowym. Funkcja dywanu nie kończy się tylko na aspektach czysto dekoracyjnych. Świetnie sprawdzi się on również w otwartej przestrzeni mieszkalnej, jako sposób na wydzielenie poszczególnych stref, na przykład relaksu czy jadalni.

Decydując się na dywan musimy zwracać uwagę na to z czego został wykonany i oczywiście na jego jakość. Jak to sprawdzić? Ważna jest gęstość runa, a określa ją liczba punktów na metr kwadratowy. Kupując dywan do salonu czy jadalni musimy pamiętać, że 150 tys. punktów na metr to absolutne minimum, 500 tys. oznacza dobrą jakość, więcej to już luksus. Wyjątkiem od reguły są "kudłate" egzemplarze - tu wystarczy nieco powyżej 50 tys. punktów. Należy jeszcze pamiętać o innej wartości - waga na 1 m2. Zasada podobna: im więcej, tym lepiej, a minimum to zwykle ok. 2,4 kg/m2 - twierdzi Karol Gruszka, ekspert marki Mooqo.