Projekty duetu Job Smeets i Nynke Tynagel u jednych wzbudzają zachwyt, inni patrzą na nie ze zdziwieniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że łamią przyjęte schematy i balansują na granicy designu i sztuki. W efekcie pokazują inne oblicze współczesnego wzornictwa.

Motywem przewodnim 10. edycji arena DESIGN są POKOLENIA/GENEARTIONS. Wokół tego hasła organizatorzy budują program wydarzenia. A ten zapowiada się interesująco.

- Podczas dotychczasowych edycji mocnym punktem programu targów były spotkania ze światowej sławy projektantami, podczas których goście dzielili się wiedzą i doświadczeniem z kolegami z branży. W tym roku na głównej scenie pierwszego dnia zobaczymy duet reprezentujący markę Ligne Roset. To firma, która ma 150-letnie doświadczenie w pracy z projektantami. W kolejnym dniu swój wykład poprowadzą z kolei przedstawiciele Studia Job. To niekonwencjonalny, budzący emocje design. Jesteśmy przekonani, że oba wykłady zostaną pozytywnie odebrane przez publiczność - mówi dyrektor projektu arena DESIGN Małgorzata Czubak.

Obecność Studia JOB w Poznaniu związana jest z prezentacją ich lamp zaprojektowanych dla marki SLAMP, które będzie można obejrzeć na wystawie VIVA light. - W tym roku chcemy zaprosić wszystkich na wystawę, która będzie łączyć design oświetleniowy ze sztuką. Jesteśmy przekonani, że ekstrawagancie realizacje studia JOB doskonale będą się komponować z czarno-białymi fotografiami Szymona Brodziaka - mówi kurator wystawy Małgorzata Ratajczak.

Design po królewsku

Job Smeets i Nynke Tynagel założyli Studio Job w 2000 roku. W ciągu piętnastu lat od ukończenia Dutch Design Academy w Eindhoven i założenia pracowni stali się pionierami kultury współczesnej, którzy powoli zmieniają powszechne postrzeganie sztuki i projektów. Prace Studia Job są utrzymane w prawdziwym duchu renesansu. To projekty całkowicie uniwersalne, ale jednocześnie ekspresyjne. Projektanci tworzą dzieła sztuki, czerpiąc przy tym z klasycznego, popularnego oraz współczesnego designu oraz sztuk wizualnych. Symbolika i ikonografia, którą tworzy Studio Job, jest heraldyczna i królewska. Job Smeets lubi nazywać swój styl "New Gothic", o czym świadczy perfekcjonizm i wyjątkowość, które stały się jedną z cech definiujących studio.

Studio Job współpracuje z rzeźbiarzami, producentami mebli, malarzami, specjalistami od odlewów z brązu, witraży, cięcia laserowego i druku 3D. Elastyczność zastosowania materiałów uwalnia studio od ograniczeń jednego konkretnego medium. Projektanci rewolucjonizują postrzeganie gatunku, pozwalając na bogactwo, ornamentykę i zawiłość swoich projektów, a jednocześnie pozostają przywiązani do wysokiego poziomu kunsztu.

Od NY do Tokio

Studio Job swoje projekty prezentowało już w ramach wystaw w Nowym Jorku, Tokio, Los Angeles, Paryżu, Londynie, Mediolanie, Genewie, Miami i Bazylei. Projektanci współpracują z takimi markami jak Bulgari, Swarovski, Bisazza, Venini, Royal Tichelaar Makkum i Moooi. Ich prace wystawiane były przez liczne muzea, w tym MOMA, Victoria & Albert Museum FAIC Cooper-Hewitt, Guggenheim, Montreal Museum of Fine Arts, Fundacja Sztuki ING, Wallraf-Richartz-Museum, NRW Forum, Z33.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.arenadesign.pl oraz www.studiojob.be.