Eksperci do spraw przewidywania trendów z Infuture Hatalska Foresight Institute zapowiadają, że wkrótce nasze domy będą inteligentne dzięki technologii. Serwis Homebook.pl postanowił sprawdzić jaką wizję nowoczesności mają Polacy i jak bardzo są otwarci na zmiany.

W badaniach przeprowadzonych we wrześniu 2018 r. przez platformę wnętrzarską Homebook.pl wzięło udział ponad 750 ankietowanych, z czego większość (90%) stanowiły kobiety w wieku 30-39 lat (31%) i 18-29 (30%). Wśród respondentów przeważały osoby z wykształceniem wyższym (71%) oraz osoby z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Minimalizm i natura, zamiast elektroniki

Według wyników ankiet, wymarzony dom, w którym chcieliby zamieszkać Polacy nie przypomina budowli typu science fiction. Wręcz przeciwnie, zdaniem większości ankietowanych „wnętrze jutra” powinno być oazą pełną roślin, która umożliwia wytchnienie od szybkiego, pełnego technologii życia (głos 38% respondentów). Chcemy również, aby funkcjonalność mieszkania sprzyjała budowaniu więzów rodzinnych (29%). Innowacyjne rozwiązania przegrywają też z chęcią wyrażenia siebie poprzez wystrój wnętrza (17%). Jak pokazują badania, tylko 9% ankietowanych chciałoby w przyszłości zamieszkać w inteligentnym domu, wyposażonym w sensory i nowoczesne oprogramowanie zapewniające mieszkańcom wygodę. Na ostatnim miejscu uplasowały się domy ekologiczne, zmniejszające liczbę odpadów i korzystające z odnawialnych źródeł energii (7%). Większość osób, dla których ekologiczny dom to spełnienie marzeń, przekroczyła 60 lat. Z kolei najmniej zainteresowana takim rozwiązaniem jest najmłodsza grupa ankietowanych w wieku 18-29 lat.

Polacy stawiają na trwałe rozwiązania

Osoby biorące udział w badaniu najchętniej unowocześniłyby swoje kuchnie - aż 37% ankietowanych na to pomieszczenie przeznaczyłoby największą sumę. Inne przestrzenie, które wymagają najkosztowniejszych zmian to kolejno: salon (27%), łazienka (19%), sypialnia (12%), pokój dziecka (5%). Natomiast innowacyjność materiałów wykończeniowych kojarzy się nam bardziej z wytrzymałymi surowcami (58%), niż ekologią (24%) czy zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami (18%).

Jak ilustrują wyniki ankiet, zmienia się nasze podejście jasnego wyznaczania funkcji pomieszczeń. Choć obecnie przeważa chęć do tradycyjnego podziału pokoi (59% ankietowanych), to widoczna jest tendencja do aranżacji mieszkania, w której funkcje się przenikają i elastycznie zmieniają do naszych potrzeb (41%).

Polacy mają silną potrzebę prywatności

Zgodnie z wynikami badań Homebook.pl aż 95% ankietowanych wybiera prywatność i nie wyobraża sobie dorosłego życia ze współlokatorami. Wspomniane podejście może wynikać z najczęściej spotykanego w Polsce obrazu co-livingu, czyli współdzielenia jednego mieszania. Tymczasem co-living na Zachodzie wciąż ewoluuje i coraz częściej jest wykorzystywany do integracji mieszkańców jednego budynku, np. dzięki tworzeniu usług podobnych do oferty hotelowej, np. wspólne przestrzenie do gry, zabawy czy treningów.

Wspomniana prywatność ma przełożenie również na system pracy. Elastyczność pracy, polegającą na samodzielnym decydowaniu, skąd pracujemy w danym tygodniu jest doceniana przez 44% badanych. Co ciekawe, aż 38% respondentów mimo wszystko pragnie utrzymać wyraźną granicę między sferą zawodową a prywatną, pracując wyłącznie w biurze. Z kolei 18% ankietowanych chciałoby wykonywać pracę wyłącznie w domu. Największą grupę miłośników oddzielenia miejsca pracy od strefy mieszkalnej stanowią osoby z małych miast do 50 tys. mieszkańców (42% ankietowanych).

Mikromieszkania są za małe na markopotrzeby

Mikromieszkania to nowy i dość kontrowersyjny trend w budownictwie mieszkaniowym. Mieszkania XS pojawiają się na całym świecie. Są to coraz częściej designerskie inwestycje w modnych dzielnicach. Stanowią bazę noclegową dla młodych osób, które chcą mieszkać w sercu miasta. Jak widać po wynikach ankiety, Polacy podchodzą do tego rozwiązania z rezerwą. Zaledwie 13% badanych byłoby gotowych przenieść się do mikroapartamentu w ścisłym centrum miasta, zamiast mieszkać na przedmieściach na większym metrażu. Warto jednak podkreślić, że najczęściej rozpatrują taką ewentualność osoby po 60. roku życia oraz mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys. ludności).

Mobilni seniorzy w Polsce

Imponujące rozwiązania mieszkań mobilnych rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do wyruszenia w podróż. Możliwość przeprowadzenia się w przyszłości do mobilnego domu chciałoby mieć 23% ankietowanych. Największe grono miłośników mobilnych mieszkań ukończyło 60 lat (29% ankietowanych). Większość badanych (77%) wolałaby natomiast każdorazowo zmieniać mieszkanie wraz z przeprowadzką.

W ankiecie serwisu Homebook.pl spytano również, czy Polacy wyobrażają sobie, aby ich mieszkanie posiadało innowacyjne urządzenia - w tym medyczne - dostosowane do potrzeb osób starszych. Odpowiedzi okazały się mocno uzależnione od wieku. Im starsza grupa, tym większe przekonanie do tego typu rozwiązań. Tylko 45% osób w wieku 18-29 bierze pod uwagę zmianę. Większość z nich wolałaby jednak, aby mieszkanie było wyposażone jak dawniej, gdy byli w sile wieku. Natomiast 64% seniorów, którzy zmagają się z problemami dojrzałego wieku preferowałoby mieszkanie dostosowane do ich potrzeb.

Podsumowanie badań

Jak pokazują wyniki badań Homebook.pl zdania Polaków na temat technologii są bardzo zróżnicowane, bez dominujących większości. Może to być oznaką nadchodzących zmian, w którym zaczyna kształtować otwartość na innowacyjne rozwiązania w naszych domach. Okazuje się, że większość z nas z chęcią zaprosi nowoczesną technologię do swojej codzienności, ale pod warunkiem, że będzie miała ludzkie oblicze: zbliży rodzinę, pozwoli żyć zgodnie z naturą i będzie gwarancją trwałości. Potwierdzają to liczby: aż 67% ankietowanych widzi spory potencjał w innowacjach, które w ich ocenie, znacznie podniosą komfort naszego życia. Z tego względu należy spodziewać się, że skala zainteresowanych nowymi rozwiązaniami we wnętrzach będzie z roku na rok rosła.