Zapewne każdy z nas kiedyś był w muzeum sztuki, historii, czy architektury. W północnych Włoszech, w miejscowości Bra powstało wyjątkowe muzeum poświęcone laminatowi, a dokładnie produktom, które stworzono przy jego udziale. Jest to nie lada gratka dla fanów designu, ponieważ mogą znaleźć tam projekty m.in. Ettore Sottsassa, Alessandro Mendiniego czy Karima Rashida. Idea Muzeum wyrosła z pragnienia zgromadzenia w jednym miejscu wyrafinowanej kolekcji stylów, kolorów i kształtów tego, co Gio Ponti określił jako "niezwykły materiał dla architektury stworzony przez człowieka".

Muzeum ABET LAMINATI

Muzeum zostało zaprojektowane przez cenionego architekta Matteo Scalisei. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, znajduje się w samym sercu fabryki Abet Laminati. Na powierzchni około 600 metrów kwadratowych zgromadzono 137 mebli, przedmiotów użytkowych i akcesoriów, które dokumentują ponad pół wieku historii współpracy firmy z wieloma znanymi i cenionymi projektantami.

Muzeum ABET LAMINATI

W muzeum możemy znaleźć również polski akcent - to laminat w abstrakcyjnym wzorze opracowany dla Atelier Mendini przez Dorotę Koziarę, jedną z najbardziej rozpoznawalnych poza granicami naszego kraju postaci związanych z polskim designem.

Od lat sześćdziesiątych po dziś dzień

Ekspozycję zaaranżowano w porządku chronologicznym, dzięki czemu zwiedzający mogą zobaczyć jak współpraca producenta i projektanta ewoluowała w czasie. Zwiedzanie pomieszczeń muzeum pozwala prześledzić kolejne etapy historii projektowania i zanurzyć się w wirze zmieniających się trendów od lat sześćdziesiątych aż po dziś dzień.

Muzeum ABET LAMINATI

Przebogate możliwości wzornicze i ich niezaprzeczalna atrakcyjność wizualna sprawiają, że laminaty Abetu znalazły na przestrzeni lat zastosowanie w niezliczonej ilości projektów. Można śmiało powiedzieć, że towarzyszyły one nieprzerwanie, a czasem wręcz wyprzedzały zmiany gustów i przemiany kulturowe, dzięki czemu ten wszechstronny materiał stał się nieodłącznym elementem ewolucji designu .

Korytarze prowadzące do muzeum

Ściany korytarza prowadzącego do muzeum wykonano z laminatu kompaktowego zadrukowanego metodą Digital Print. Zaprezentowano na nich "kamienie milowe" w rozwoju firmy od jej zarania w 1957 roku oraz nazwiska całej plejady wybitnych architektów i projektantów z całego świata, z którymi Abet Laminati miał przyjemność pracować.

Muzeum ABET LAMINATI

Dwie sale muzeum zadedykowane zostały najwybitniejszym postaciom w historii firmy - jej założycielowi Enrico Garbarino oraz jego córce Cesarze Mazzola Garbarino, wieloletniej Prezes firmy do 2011 roku.

Wykorzystanie laminatu w projektach

Laminat to materiał, który od wielu lat cieszy się niezmienną popularnością. W ofercie Abet Laminati znajdziemy ponad 650 wzorów laminatów HPL oferowanych w 24 strukturach powierzchni. Jeśli dodamy do tego zakres grubości od 0,6 mm do 30 mm w 12 formatach i możliwość wyprodukowania laminatu w indywidualnie zaprojektowanym wzorze, uzyskujemy około 15 milionów kombinacji produktowych. To rzeczywiście jest "unlimited selection". Wiedzą o tym designerzy i dlatego tak chętnie wykorzystują ten materiał w swoich projektach.

Muzeum ABET LAMINATI

Założenia muzeum przewidują jego ewolucję w czasie w tempie zmian w samym produkcie, który Abet Laminati nieustająco rozwija, aby na bieżąco sprostać wymaganiom projektantów. 

Muzeum ABET LAMINATI