W czasie tegorocznej edycji Arena Design na wystawie w strefie LoveOriginal będą eksponowane przełomowe projekty Szkoły Bauhaus i reinterpretacji tego stylu, w tym projekty marek ZANOTTA oraz BAXTER reprezentowanych przez Galeria Wnętrza.

Szkoła Bauhaus zmieniła myślenie o architekturze, pracy architekta i wciąż jest inspiracją dla współczesnych projektantów. Walter Gropius i pozostali twórcy chcieli stworzyć "konstrukcję zrozumiałą dla każdego, jak automobil" - tak tłumaczyli na otwarciu szkoły w Dessau zszokowanym dziennikarzom.

Kontrowersje wzbudziło zwłaszcza połączenie stołówki i sali teatralnej, rozdzielonych tylko harmonijkową kotarą oraz otwarta kuchnia. O sali teatralnej pisano, że chyba nie zdążono jej wyposażyć, bo jedyną ozdobą wnętrza były rzędy krzeseł obitych surowym płótnem (autorstwa Marcela Breuera) i pomalowany na srebrno sufit.

Największym osiągnięciem niemieckiej szkoły było projektowanie w myśl idei, że forma podąża za funkcją, a wcześniejsze komentarze wzbudzają dziś uśmiech na twarzach.

Na wystawie pojawią się:

• fotel/szezlong Genni projektu Gabriele Mucchi, (malarza, architekta i projektanta) rok 1935 dla Zanotta

• stolik/pomocnik Chichibio projekt G.Levi Montalcini, G.Pagano Pogstschnig rok 1932 dla Zanotta

• fotelik BAUHAUS, rok 2014