Co roku na kilka kwietniowych dni Mediolan zamienia się w stolicę designu – dzieje się tak za sprawą targów Salone del Mobile. Tegoroczną, 58. edycję targów odwiedziło niemal 390 tysięcy zwiedzających, natomiast swoją ofertę zaprezentowało prawie 2400 producentów.

Mediolańskie targi Salone del Mobile to wielkie święto designu, podczas którego topowe marki wnętrzarskie prezentują zarówno najnowsze kolekcje, jak i kultowe produkty, znane od lat, nierzadko po „liftingu” - w nowej odsłonie kolorystycznej czy w innym wykończeniu.

Zwiedzając wymyślnie zaaranżowane stoiska (tak, aby jak najbardziej przyciągały uwagę gości) wśród nowości różnych firm można zaobserwować dominujące trendy, zarówno obecne od kilku sezonów, jak i zupełnie nowe. Przegląd głównych tendencji z tegorocznych targów w Mediolanie można obejrzeć w przygotowanym już po raz drugi Raporcie Wzorniczym Domoteki.

Powrót do natury

Naturalne materiały od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością - zarówno projektanci, jak i użytkownicy doceniają ich uniwersalność i neutralność. Dlatego w Mediolanie niemal na każdym kroku można było zobaczyć ponadczasowe drewno.

Najmodniejsze jest to w naturalnym wydaniu - królują dąb, mahoń, palisander w odcieniach średniego brązu, o gładko szlifowanej powierzchni w matowym lub satynowym wykończeniu, z widocznym usłojeniem. Nie brakuje też drewna malowanego na rozmaite kolory.

Równie popularnym materiałem, który inspiruje projektantów jest kamień. Pojawia się zarówno w wersji naturalnej, jak i w formie laminatu czy spieku. Dekoracyjne kamienne użyłkowanie można było zobaczyć niemal na każdej powierzchni – poczynając od blatów stolików kawowych, stołów i komód, przez elementy opraw oświetleniowych po fronty mebli.

Stolik Adler, Draenert, AKSONOMETRIA

Co ciekawe, mniej niż w ubiegłych latach było jasnego marmuru - modna teraz kamienna gama kolorystyczna to brązy, zielenie, róże.

W Mediolanie można też było zaobserwować duże zainteresowanie projektantów szkłem - kolorowym, grubym, o ciekawej, niejednolitej strukturze i wyoblonych krawędziach. Wykonane są z niego blaty stołów i stolików, klosze lamp i żyrandole. Przeszklenia pełnią także funkcję ścianek działowych i parawanów.

Lampa Jube, Vistosi, EXCLUSIVE LIGHTS

Kolorystyczne trendy z Mediolanu

Na większości stoisk królowała zieleń, kojarząca się z naturą, uspokajająca, pomagająca się zrelaksować. W tym sezonie projektanci postawili na jej spokojne, przygaszone odcienie, zarówno jasne, jak i ciemne. Nadal dużą popularnością cieszy się kolor niebieski we wszystkich swoich odcieniach - od błękitu przez kobalt po głęboki granat.

Sporo było także różu - bladego, pudrowego, delikatnego (świetnie komponuje się z miedzią i złotem).

Sofa Time, Pianca, ITALMEBLE

W roli ciepłego, rozjaśniającego wnętrza akcentu występowała barwa żółta - w wydaniu musztardowym doskonale komponująca się z zielenią i granatem. Widać duże zainteresowanie kolorami nie tylko w meblach, ale również w formie tła. Wszechobecna szarość ustępuje miejsca bardziej wyraźnym, intensywnym kolorom.

Fotel Darius, Leolux, AKSONOMETRIA

Wzorowy design

Poza naturalnymi wzorami popularnych materiałów (usłojenie drewna, żyłkowanie kamienia) i gładkimi powierzchniami, designerzy chętnie ozdabiają swoje projekty wzorami geometrycznymi w wersji makro, np. w postaci wyraźnych figur, linii itp. lub mikro, w formie drobnych wzorów.

W Mediolanie dało się również zauważyć renesans motywów kwiatowych. Na tapicerkach mebli kwitną tradycyjne róże oraz multikolorowe kwiaty, niczym z rajskiego ogrodu. Popularny jest także motyw egzotycznych liści w odcieniu soczystej zieleni.

Coraz śmielej na salony wchodzi też motyw terazzo - w nowoczesnym, odświeżonym, kolorowym wydaniu. Ozdabia nie tylko powierzchnie twarde, takie jak blaty, ściany czy podłogi - pojawia się na tkaninach obiciowych i w dodatkach.

Mediolan w Warszawie

Wszystkich miłośników najlepszego designu na światowym poziomie zapraszamy do Domoteki, w której można znaleźć projekty topowych marek wnętrzarskich prezentowane podczas targów Salone del Mobile.