Eksplozja koloru, ceramiczna biżuteria, harmonia natury oraz indywidualność i różnorodność, to tylko niektóre z nadchodzących trendów. W klimatycznym wnętrzu kamienicy na warszawskiej Pradze o swoich inspiracjach na 2022 rok rozmawiali eksperci Ceramiki Tubądzin: Dorota Koziara, Maciej Zień, Anna Skonka-Wojtysiak oraz Tomasz Smus. Gościem specjalnym wydarzenia był Wojciech Siudmak.

Koniec roku to nie tylko okres podsumowań i wniosków, ale przede wszystkim czas przyjrzenia się wnętrzarskim inspiracjom oraz pretekst do podzielenia się spostrzeżeniami odnośnie nadchodzących tendencji. Na spotkanie o trendach 2022 Ceramika Tubądzin zaprosiła Dorotę Koziara, znaną na całym świecie projektantkę; Macieja Zienia, wybitnego projektanta mody oraz wnętrz; Annę Skonkę-Wojtysiak, kierującą działem wzornictwa w Grupie Tubądzin oraz Tomasza Smusa, architekta marki MONOLITH. Dyskusja została zwieńczona rozmową z Wojciechem Siudmakiem, światowej sławy malarzem oraz rzeźbiarzem.

Natura w kolorze

W 2022 roku wciąż obecne będą kolory nawiązujące do natury, odcienie ziemi i nieba, zwłaszcza zieleń, wprowadzające spokój oraz ukojenie do naszych przestrzeni. Pastelowe odcienie, w tym oceaniczny róż, tchną nadzieję oraz optymizm w nadchodzący rok.

"W swoich projektach z pewnością wykorzystam subtelne, delikatne barwy, inspirowane otaczającą mnie naturą. Jednak chciałbym je zaprezentować w innym wydaniu, bardziej wysublimowanym i luksusowym" - podkreśla Maciej Zień.

Trendy "na lata"

Dorota Koziara, która wróciła właśnie z Expo 2020 w Dubaju, gdzie była kuratorką wystawy "Creative by nature" promującej polski design, szczególną uwagę zwróciła na jakość oraz ponadczasowość.

"Bardziej niż o chwilowych trendach wolę mówić o długofalowych tendencjach. Jedną z nich jest jakość, którą oprócz wartości samego materiału definiuje także ponadczasowość i funkcjonalność. Przy czym kolor i estetykę również postrzegam jako funkcję. Projektując kolekcję Cielo e Terra inspirowałam się barwami polskiego pejzażu, które dobrałam tak, by zestawiając je ze sobą na różne sposoby zawsze tworzyły unikalne, harmonijne kompozycje".

Ceramiczny dekor i kolorystyczna ekspresja

Maciej Zień zwrócił również uwagę na dopasowanie wnętrza do własnych, indywidualnych potrzeb i preferencji:

"Stonowane odcienie można podkreślić mocniejszymi akcentami. W tym celu warto nadać wnętrzu unikalnego stylu przy pomocy ceramicznych dekoracji, które pozwalają zaaranżować wnętrze w unikalny sposób".

O sile i oddziaływaniu ściennego dekoru, jako akcentu mówił także Tomasz Smus:

"Aranżując wnętrze chcemy również wyrazić siebie, czujemy potrzebę podkreślenia swojej osobowości, poprzez odcienie czy dekoracje, już niekoniecznie w formie dodatku. Aktualne możliwości technologiczne pozwalają na prawdziwą eksplozję barw oraz wzorów, burzą wszelkie ograniczenia oraz dają swobodę projektowania".

Fokus na naturę

Do trendu kolorystycznego inspirowanego harmonią przyrody, dołącza również natura w skali makro.

"Do dyspozycji mamy bogactwo wzorów i struktur oraz wielkie możliwości jakie tkwią z łączeniu ze sobą różnej stylistyki - np. stylu industrialnego z glamour. Warto zwrócić uwagę na inspirację kamieniami i minerałami w skali makro, które w detalu pozwalają na tworzenie niezwykle efektownych i unikalnych wzorów" - mówi Anna Skonka-Wojtysiak.

Sztuka wychodzi do ludzi

Sztuka z przestrzeni muzealnych oraz galeryjnych przenika także do naszych wnętrz oraz tkanki miejskiej.

"Coraz częściej możemy obcować ze sztuką na o wiele większą skalę i w zupełnie nowym, dotąd nieznanym wymiarze. Sprzyjają temu możliwości technologiczne, które posiada Ceramika Tubądzin. Nadruk na wielkoformatowych płytkach to ogromny potencjał do eksponowania dzieł sztuki w przestrzeni publicznej czy w naszych domach" - zwróciła uwagę Dorota Koziara.

O znaczeniu sztuki w naszym codziennym życiu mówił również gość specjalny spotkania, Wojciech Siudmak. W trakcie rozmowy artysta zapowiedział kolejny wspólny projekt z Ceramiką Tubądzin - stworzenie wyjątkowej wystawy. Prace powstaną przy wykorzystaniu nowej linii dekoracyjnej, która zapewnia niespotykane dotychczas możliwości nadruku na wielkoformatowych gresach.

Więcej informacji na: www.tubadzin.pl