Teraz, gdy po urodzeniu Stasia, są pięcioosobową rodziną, ten ruch wydaje im się jednym z lepszych w życiu. Mają przestrzeń, zieleń i dom urządzony wedle własnych potrzeb i gustu. O projekt i pomoc w urządzaniu domu poprosili koleżankę Patrycji z podstawówki, która z kolei współpracowała z inną ich koleżanką z podstawówki. Dla wszystkich trzech praca nad projektem była emocjonującą przygodą. Nie tylko dlatego, że tworzenie czegoś nowego to wielka frajda. Spotkanie po latach było uruchomiło wiele emocji i wspomnień. Na pewno też urozmaiciło pracę.

nietypowa klatka schodowa to niewątpliwa ozdoba domu Styl etno w nowoczesnym domu, salon Styl etno w nowoczesnym domu. Zdjęcie salonu
Umieszczenie klatki schodowej w centrum życia domowego jest zabiegiem tylko pozornie ryzykownym. To była największa zmiana i trzon pomysłu na architekturę tego budynku. Łatwiejsza stała się komunikacja i kontakt pomiędzy kondygnacjami. Poza tym nietypowa klatka schodowa to niewątpliwa ozdoba domu. Zabawne kształty, optymistyczne kolory umieszczone na spokojnym poważnym tle to umiejętne zastosowanie kontrastów. Świat dorosłych spotyka się tu z dziecięcym i razem tworzą zgrabny zespół. Powstałe wnętrze jest wystarczająco eleganckie, ale też niewymuszone i na luzie.

Założeniem było stworzenie domu z obszerną przestrzenią otwartą, służącą rodzinie do zabawy, pracy, wspólnych posiłków i spotkań towarzyskich. Potrzebna była również wydzielona strefa intymna, miejsce, gdzie w tym otwartym domu będzie można się schować, wyspać i pobyć z dla od zgiełku.

Umeblowanie miało mieć funkcjonalne i proste formy przetykane gdzieniegdzie meblami z charakterem i historią. Postawiono na nowoczesny wystrój wnętrz z kolorowymi akcentami w stylu etno. Była to zabawa formą, balansowaniem pomiędzy minimalistycznym apartamentem a szlacheckim dworkiem z elementami folklorystycznymi. Miało być wesoło i lekko, ale również nowocześnie. Głównym problemem były schody, które poprzedni właściciele umiejscowili w niezbyt szczęśliwym dla układu całości miejscu.

proste fronty mebli tworzą ciekawą kompozycję architektoniczną ze schodami   Fototapeta na ścianie, salon
W projekcie zabudowy została wykorzystana wnęka pod schodami. W niej są wbudowane piekarnik i mikrofala. Wokół nich ściana z fornirowanej płyty. Kamienny blat i jasne proste fronty mebli tworzą ciekawą kompozycję architektoniczną ze schodami. Doskonale podkreśla ją światło z dużego okna.   Fototapeta na ścianie to nie tylko sposób na zindywidualizowanie wnętrza (zdjęcie przedstawia dzieci właścicieli), ale także zabawa z przestrzenią. Ściana ze zdjęciem wydaje się dużo "głębsza", a pomieszczenie optycznie powiększone.

Projektantki postanowiły postawić je w centralnej części, czyniąc z nich jeden z głównych walorów domu. Betonowe schody to jeden ze stylistycznych punktów programu - widać je niemal z każdego miejsca obszernej strefy dziennej, a szklana klatka schodowa dodaje lekkości tej monumentalnej strukturze stopni. Ciekawym zabiegiem jest łączenie kontrastowych materiałów - ciepłego drewna z betonem, szkła i metalu z tkaninami i fornirowanymi meblami.

Sprytnym rozwiązaniem jest połączenie "dorosłej" stylistyki z elementami prosto z dziecięcego świata. Wiele tu wesołych kolorów, zabawnych kształtów i zwierzęcych motywów. To przenikanie świata dorosłych i dzieci odbywa się tu na co dzień. Rodzice i pociechy zgodnie dzielą się przestrzenią wspólnie spędzając każdą wolną chwilę. Szklane ściany pozwalają krzątającym się w kuchni rodzicom mieć maluchy na oku. Salon połączony z kuchnią i jadalnią został tak zaprojektowany, aby dało się ogarnąć całość jednym spojrzeniem.

Stara witryna to skarb i niewątpliwa ozdoba jadalni Schody. Beton i kamień zestawione z ciepłem drewnianej podłogi Jadalnia z kominkiem
Stara witryna to skarb i niewątpliwa ozdoba jadalni. Mebel gospodarze kupili od swoich sąsiadów, którzy zajmują się odnawianiem i sprzedażą stylowych przedmiotów. Równie leciwy stół pomaga osiągnąć założony cel – stworzyć klimat nowoczesnego dworku. Zabawa w ciepło-zimno to jeden z ulubionych zabiegów stylistycznych zastosowanych w tym projekcie. Lśniące powierzchnie szkła, połyskujący metal, surowy beton i kamień zestawione z ciepłem drewnianej podłogi i fornirowanych mebli oraz matowym plastikiem tworzą niezwykle barwne zestawienie i decydują w dużej mierze o charakterze całości.

Dywan w kolorowe kwadraciki, poduszki kurki, tekturowe poroża i fotele "kule" sprawiają, że ten, mimo wszystko, elegancki salon sprawia trochę wrażenie placu zabaw. Maluchy na pewno się tu nie nudzą. Do woli mogą skakać po wytrzymałych pufach i układać je w dowolne kształty. Sofa w pokryciu AquaClean (odpornym na plamy) wytrzyma niejeden kontakt z lepkimi łapkami i pożywieniem, które nie trafiło tam gdzie powinno.

Ta przestrzeń jest dowodem na to, że współczesne trendy pozwalają pogodzić potrzeby dzieci i dorosłych, a wzornictwo daje szanse urządzić stylowe wnętrza dla rodzin - nie tylko piękne, ale również wygodne dla osób w każdym wieku.

Wygodne tapicerowane łóżko to sprawdzony sposób na spokojny sen
Właściciele bardzo dobrze się czują w otoczeniu wzorów stylizowanych na art déco, starych fotografii i miękkich tkanin. Wygodne tapicerowane łóżko to również sprawdzony sposób na spokojny sen.

Tekturowe poroża to żart z kontrowersyjnej mody (która na szczęście odchodzi do lamusa) na wieszanie sobie myśliwskich trofeów na ścianach. Zabawa konwencją, zgrabnie poprowadzony cytat dekoratorski i zmiana mody na dużo bardziej "eko".

Przejście do strefy prywatnej nie tak łatwo odnaleźć. Tajemnicze drzwi, ukryte w konstrukcji ściany, są pokryte fototapetą przedstawiająca synów właścicieli. Obok nich czarna ściana do pisania i przyczepiania prac (farba tablicowa i magnetyczna). Dzieciaki mają całkowitą wolność jeśli chodzi o mazanie po ścianach, a raczej po tej konkretnej ścianie.

Na podłodze w łazience wylewka betonowa Wolno stojąca wanna w stylu retro pomalowana na odważny turkus. Nietypowa umywalka w łazience.
Wolno stojącą wannę w stylu retro pomalowano na odważny turkus. Co ciekawe, obraz przedstawiający wannę w podobnym kolorze właściciele mieli już wcześniej. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, tak i tutaj zgodnie współistnieją elementy ze świata tradycji i współczesne sprzęty. Na podłodze wylewka betonowa, świetne tło dla starych przedmiotów.  

Dzięki pomysłowości architektki i dekoratorki a także odwadze właścicieli wspólnymi siłami stworzono dom przystosowany dla licznej rodziny, dom, w którym łatwo odnajduje się szczęście.