Pełen energii i wigoru mężczyzna po latach pobytu w Stanach Zjednoczonych postanowił wrócić do rodzinnego Krakowa. Dlaczego? Ponieważ - jak sam twierdzi - jest to miasto z bogatą ofertą kulturalną, oferujące wiele możliwości, rozrywek i spotkań z ludźmi otwartymi na świat. Takimi jak on właśnie.

Salon z jadalnią w japońskim stylu
Lampa podłogowa Ginger, XL, Marset
Nasza propozycja
Lampa podłogowa Ginger, XL, Marset
7581 zł
Fototapeta Nouveau Geisha, Wall & Deco
Nasza propozycja
Fototapeta Nouveau Geisha, Wall & Deco
Drewniany parawan Lines, Hübsch
Nasza propozycja
Drewniany parawan Lines, Hübsch
1208 zł
W przestrzeni inspirowanej Orientem doskonale odnajduje się europejski design: krzesła Cheri marki Iker, narożnik Avignon i fotel Carmen marki Furninova, lekki stolik kawowy z manufaktury Aldesso oraz okrągły stolik San Remo Pole marki Kare Design.

Zanim jednak na stałe przeprowadził się do Polski, jeszcze przebywając za granicą, powierzył projekt wnętrz swego nowego mieszkania, doświadczonej pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Warto podkreślić, że cały proces prac nad projektem wnętrz realizowany był zdalnie, bez bezpośrednich spotkań architektów twarzą w twarz z klientem.

Jadalnia w stylu japandi
Stolik kawowy TS, Gubi
Nasza propozycja
Stolik kawowy TS, Gubi
5314 zł
Stolik kawowy San Remo Pole
Nasza propozycja
Stolik kawowy San Remo Pole
649 zł
Sofa Avignon, MTI Furninova
Nasza propozycja
Sofa Avignon, MTI Furninova
2400 zł
Na 55 metrach kwadratowych wyraźne odniesienia do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni spotykają się z pełną funkcjonalnością współczesnego, europejskiego mieszkania. Wykonana na wymiar obszerna zabudowa przy wejściu pomieści nie tylko garderobę, ale także wszelkie sprzęty niezbędne w domowym gospodarstwie.

Wielka miłość do Krakowa i...Japonii!

Najważniejszym życzeniem przyszłego pana domu było to, by wystrój kawalerki odzwierciedlał jedną z jego wielkich pasji: miłość do Japonii. Od kiedy właściciel mieszkania zakochał się w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, z zaangażowaniem uczy się języka japońskiego. Gdy tylko może, odwiedza ten kraj, poznaje jego mieszkańców i obyczaje, a nawet planuje tam roczne studia.

Tapeta z japońskim wzorem
Krzesło Cheri
Nasza propozycja
Krzesło Cheri
1058 zł
Lampa wisząca Flamingo, Vibia
Nasza propozycja
Lampa wisząca Flamingo, Vibia
7154 zł
Stylowym akcentem dopełniającym klimat przestrzeni dziennej są lampy. Do jadalni architektki wybrały model Flamingo marki Vibia, w części wypoczynkowej pojawiła się lampa podłogowa z kolekcji Ginger od Marset.

- Początkowo nie byliśmy pewni, czy projekt okaże się sukcesem - wspomina Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio. - Nie wiedzieliśmy, czy uda nam się stworzyć wnętrze spełniające oczekiwania klienta i równocześnie dobre estetycznie. Mieliśmy z jednej strony inspirować się kulturą Japonii, ale równocześnie zachować wszystkie funkcjonalności współczesnego europejskiego mieszkania. Wnętrze miało być eleganckie, stylowe, wręcz designerskie. Właścicielowi zależało też na wrażeniu przestronności, a do dyspozycji mieliśmy zaledwie 55 metrów.

Minimalistyczna zabudowa kuchenna „ukrywa” wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria, a nawet... klimatyzator.

Realizacja mieszkania "pod klucz" przez krakowską pracownię

Z końcowego efektu zadowolone są obie strony: właściciel mieszkania i architekci MIKOŁAJSKAstudio, którym udało się zrealizować wszystkie założenia projektu. Na początku mowa była tylko o przygotowaniu projektu wnętrza.

Łazienka to jedyne pomieszczenie bez wyraźnych, japońskich odniesień. Znajdziemy tu natomiast ścianę ze stabilizowanego chrobotka reniferowego, wykonaną przez Eko Art Projekt.

Ostatecznie zadowolony ze współpracy inwestor zdecydował się powierzyć pracowni MIKOŁAJSKAstudio realizację mieszkania „pod klucz”. Chciał wrócić do kraju i od razu zamieszkać w swoim gotowym, kompletnie urządzonym gniazdku.

W sypialni nowoczesne, niskie łóżko w japońskim stylu połączono z nocnymi stolikami. Obok znalazło się sporo miejsca na książki. Funkcję zagłówka pełni imponująca fototapeta.

Krakowskie biuro przeprowadziło więc całą inwestycję: od zmian w układzie ścian oraz instalacji hydraulicznej i elektrycznej, poprzez montaż ceramiki łazienkowej i urządzeń kuchennych, aż do wstawienia mebli i lamp, powieszenia okiennych dekoracji, a nawet...wyprasowania zakupionej pościeli.

Autor
Krakowska kawalerka w japońskim stylu
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...