Działka, której dom zajmuje tylko niewielką część, ma naturalną fałdę ziemi. Był to punkt wyjścia do zaprojektowania bryły budynku. 90-centymetrowa żelbetowa płyta podwieszona nad opadającym terenem stanowi przedłużenie górnej elewacji. Tworzy charakterystyczną, ale smukłą linię, od której budynek bierze swoją nazwę i charakter - Green House.

Zielony dach

Żelbetowa płyta wsparta na słupach zapewnia klarowny podział na strefy domu: część dzienną na parterze i sypialnię na piętrze. Poziomy układ budynku podkreśla przesunięta w stosunku do parteru linia zielonego dachu porośniętego z jednej strony trawą. 

Dom, który znika

Umiejętne dopasowanie architektury do struktury działki sprawia, że 500-metrowy dom nie przytłacza jej. Ciekawym rozwiązaniem są wyraziste schody zewnętrzne, charakterystyczne bardziej dla budynków użyteczności publicznej niż dla domów jednorodzinnych. Niemniej jednak tutaj pasują idealnie.

Atrium pełne słońca

Ze względu na silne wiatry w tej części Pojezierza Warmińskiego w projekcie uwzględniono przedsionek. Ekran szklanych ścian budynku stanowi niejako przezroczystą tarczę przeciw wichurom.

Wewnętrzne atrium wzmacnia poczucie prywatności. W zależności od potrzeb duże zasłony można odsłaniać lub zasłaniać, otwierając w ten sposób widok na dziedziniec. Przeszklony narożnik na parterze wychodzi na południowy zachód i gwarantuje dostęp naturalnego światła do najbardziej użytkowej powierzchni.

Dom inspirowany Mazurami

Układ zabudowy w formie litery „L” odtwarza tradycyjną przestrzeń domów typowych dla Warmii i Mazur. Elewacje – w większości przeszklone – uzupełniają aluminiowe płyty i ceramika. Całości dopełniają drewniane lamele w ścianach szczytowych, nawiązując tym samym do szczytów warmińsko-mazurskich chałup. Również uproszczona forma dachu o kącie nachylenia 45 stopni przywodzi na myśl tradycyjne wiejskie zabudowy.

Ciekawym rozwiązaniem jest pionowy świetlik, który asymetrycznie dzieli połać, otwierając wnętrze na otoczenie. Dach budynku jest w większości pokryty trawą. Jedynie od strony otwartego atrium zastosowano płyty betonowe - to ukłon w stronę nowoczesnego charakteru budynku.

 

 

 

 

 

Autor
Ma zielony dach i podziemne korytarze! Ten innowacyjny dom zaprojektował polski architekt!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...