Nad jeziorem Ames w stanie Waszyngton był kiedyś obóz skautów. W idyllicznym miejscu mieszka teraz rodzina z dwójką małych dzieci. Firma Stephenson Design Collective bardzo starannie zaprojektowała dom o powierzchni 3900 stóp kwadratowych, który schodząc do jeziora wtapia się w otoczenie.

Dom inspirowany Minecraftem

Dom nad jeziorem znajduje się w obszarze chronionym, co stanowiło od architekta nie lada wyzwanie i wymagało dużej wrażliwości na otoczenie. Rezultatem jest oszałamiający dom ze szkła, betonu i drewna, który oddaje hołd okolicznym lasom północno-zachodniego Pacyfiku i duńskiemu dziedzictwu właścicieli domu.

Biorąc pod uwagę pracę właściciela jako CCO gry Minecraft, firma Stephenson Design Collective szukała inspiracji w grafice gry. Składają się na nią kwadratowe bloki, z których konstruuje się różne budowle. W rezydencji nie sposób nie zauważyć nawiązań do tej grafiki w postaci ułożonych brył.

Japońska technika w domu inspirowanym Minecraftem

Betonowa powierzchnia płyt zewnętrznych, wtapiająca się w zalesione otoczenie, mieści pomieszczenia ogólnodostępne z kuchnią, biurem i pokojem gościnnym. Piętro pokryte jest tak zwaną Shou Sugi Ban – spaloną deską cedru lub Yakisugi. Shou Sugi Ban to technika konserwacji drewna wywodząca się z Japonii, gdzie stosowana jest od stuleci. Polega ona na wypalaniu (a wręcz na zwęglaniu) drewna, dzięki czemu staje się ono wyjątkowo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne oraz na grzyby i owady.

Na piętrze znajdują się trzy sypialnie, pralnia i sypialnia, które są połączone wiszącym mostem. Dom uzupełnia piwnica z przeszklonym regałem na wino, salą multimedialną i siłownią.

Z salonu, jadalni i kuchni rozciąga się widok na jezioro. Dzięki dużym przesuwnym drzwiom można spożywać posiłki na świeżym powietrzu. 16-metrowa wspornikowa podłoga zapewnia ochronę. 

Kanciaste vs obłe w domu inspirowanym Minecraftem

Chociaż projekt domu jest w większości kanciasty, meble, takie jak zaprojektowana przez braci Bouroullec dla Ligne Roset sofa Ploum i Finn Juhl Pelican Chair, są obłe co dodaje wnętrzu przytulności.

W salonie poczerniała stalowa ściana stanowi dramatyczny, minimalistyczny motyw przewodni. Wtóruje jej trójstronny kominek i półka do siedzenia.

Szafki kuchenne są wykonane z białego dębu. Ściana z dębu barwionego na czarno ukrywa sprzęt, a zamiast szafek górnych duże okna stanowią ramę, w którą wpisuje się las. 

To bez wątpienia jeden z bardziej oryginalnych domów, jak dotąd pokazywaliśmy. I kto by pomyślał, że gra podpowie architektom tak ciekawe rozwiązanie.

 

 

Autor
Nowoczesny dom nad jeziorem. Architekci inspirowali się...popularną grą dla dzieci!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...