Właściciele domu od ponad dziesięciu lat spędzają część wakacji na Costa Brava, a 8 lat temu kupili pustą działkę - pośrodku gór Begur, z widokiem na morze i góry otaczające zatokę Aigua.  Miejscowość Begur położona jest w prowincji Girona, na wybrzeżu Costa Brava, w wyjątkowo pięknej nadmorskiej okolicy znanej z pięknych plaż i zatoczek. 

Właściciele poprosili pracownię Nordest Arquitectura, żeby zaprojektowała im dom wtopiony w krajobraz. Przez jakiś czas ma on jeszcze pełnić funkcję domu wakacyjnego, ale w przyszłości właściciele planują przenieść się tu na stałe.

Dom w Hiszpanii wpisany w skały

Pracownia zainspirowała się pracami greckiego architekta Arisa Konstantinidisa, który projektuje niskie domy wkomponowane w przyrodę, czasami nawiązujące do idei brutalizmu. Dlatego też architekci z Nordest postanowili kontynuować ten nurt i w swoim projekcie ograniczyli się tylko do betonu. Współgra on idealnie z kamieniem naturalnym, który tworzy wzniesienie. 

Dom jest zorientowany w kierunku północnym, dlatego patio i basen trzeba było zaprojektować od południa, żeby ochronić je przed wiatrem i wystawić na słońce. Brak widoku na morze z patio rekompensują przestronne wnętrza i duże przeszklenia. 

Dom ma trzy poziomy. Pierwszy, najniższy, to wejście. Na drugim piętrze znajduje się część prywatna. A na trzecim część wspólna. Niezwykły rozkład domu jest powiązany z krajobrazem i dosłownie w niego wnika.

Trzy poziomu domu

Schody prowadzące do domu wykute są w skale. Na parterze, najniższymi poziomie, znajduje się wejście do domu, dwa pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką oraz apartament główny z garderobą i łazienką doświetloną zewnętrznym patio. 

Na piętrze znajdziemy hol, który dzieli przestrzeń na dwie części. W jednej znajduje się łazienka oraz gabinet, który otwarty na patio zamknięty jest dwiema kamiennymi ścianami oraz wydobytą skałą. Od strony morza zaś - kuchnia, jadalnia i salon. Przestrzeń salonu jest jakby zewnętrzną werandą.

Wnętrza z betonem i drewnem

Na podłogach we wszystkich pomieszczeniach zdecydowano się zastosować polerowany beton. Ściany wykończono pomalowaną na biało płytą gipsowo-kartonową, kontrastującą z betonem.

I wreszcie, aby dodać trochę przytulności, zdecydowano się na drewno naturalne (dąb) z wykończeniem skrobanym. W ten sposób uzyskano jednocześnie surowy, minimalistyczny, jak i ciepły zestaw.

Dekoracja została zredukowana do minimum, żeby elementy konstrukcyjne, wyeksponowane w naturalny sposób, zdominowały dom. Połączenie betonu, kamienia i drewna to przestrzenie, w których chce się przebywać, a wspaniały krajobraz je dopełnia w taki sposób, że nie chce się ich opuszczać.

 

 

Autor
Betonowy dom w Hiszpanii. Wykuto go w skale!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...