Istotnym, bo mocno wpływającym na koszt mebli, elementem są okucia i wyposażenie szafek. Nowoczesne okucia to samodomykające się zawiasy, podnośniki do frontów szafek wiszących i prowadnice do szuflad z ogranicznikami.

Pozwalają one łatwo otwierać i bezgłośnie domykać drzwiczki mebli. Wewnątrz szuflad można umieścić listwy, które pozwalają dopasować przestrzeń do przechowywanego wyposażenia. Taki system podziału wprowadza ład i porządek zarówno w szufladach standardowych, jak i tych z wysokim frontem.

Szafki górne - bezuchwytowe, otwierane i zamykane na dotyk, kolekcja mebli Detroit, Mebel Rust Pomysłowe rozwiązania szafek narożnych, Studio Estima Szafka górna Climber wykonana z lameli szklanych otwieranych elektrycznie, Rustic
Szafki górne - bezuchwytowe, otwierane i zamykane na dotyk, kolekcja mebli Detroit, Mebel Rust Pomysłowe rozwiązania szafek narożnych: wysuwane platformy o ergonomicznym kształcie w kolekcji mebli Quadra, Studio Estima Szafka górna Climber wykonana z lameli szklanych otwieranych elektrycznie, kolory czarny i biały, długość 80 cm, RUSTIC, 7350 zł

W szafkach narożnych natomiast montuje się wysuwane półki ze stalowego drutu, dzięki którym wewnętrzna przestrzeń mebla jest optymalnie wykorzystana, a my nie mamy problemów z sięgnięciem nawet w najdalszy zakamarek szafki.

Kuchenne prace ułatwiają także specjalne uchwyty - można w nich przechowywać na przykład noże, talerze, czy przyprawy - które pozwalają łatwo wyjmować i wstawiać przedmioty z powrotem do szafek. Kuchenne meble można wyposażyć też w automatycznie wysuwane sortowniki na śmieci.

Zanim kupisz

  • Zaplanuj strefy robocze. Główna, na której będziesz wykonywać większość prac, powinna mieć szerokość 80 cm - tu blat kuchenny powinien być pusty i dobrze oświetlony. Po bokach kuchenki zostaw po 40 cm wolnego miejsca - można tu będzie odstawić garnki, czy odłożyć sztućce przydatne podczas gotowania.