Niezliczone ilości noży, sztućców i akcesoriów, garnki, talerze, niewielkie sprzęty AGD oraz produkty spożywcze, których nie należy przechowywać w chłodziarce - to wszystko musi się zmieścić w kuchni. A najlepiej w szafkach kuchennych, bo im mniej przedmiotów stoi na wierzchu, tym bardziej kuchnia funkcjonalna. Gdzie to wszystko schować?

Uroda i funkcjonalność kuchni mogą iść ze sobą w parze - jednak żeby tak było, urządzając ją, trzeba wziąć pod uwagę metraż, liczbę domowników, preferencje kulinarne i ogromną ilość wyposażenia, która jest niezbędna, nawet jeśli daleko nam do wspaniałego szefa kuchni.

Podnoszone do góry drzwiczki Kuchnie Nolte Wysuwane półki Extendo Peka Wąskie wysokie szafki Mebel Rust
Podnoszone do góry drzwiczki to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku szafek na najpotrzebniejsze rzeczy, po które często sięgamy (na przykład zastawa stołowa czy przyprawy), KUCHNIE NOLTE, wycena indywidualna Wysuwane półki Extendo ułatwiają dostęp do wnętrza szafki, mogą być na dowolnej wysokości. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się przedmiotów, zabezpiecza dno półki i ułatwia utrzymanie czystości, PEKA,
od 141 zł
Wąskie wysokie szafki doskonale nadają się do przechowywania zastawy stołowej - filiżanek, kubków i talerzy. Wysuwane do końca szuflady zapewniają wygodny dostęp do naczyń z każdej strony, a ograniczniki zapobiegają przesuwaniu się zawartości, MEBEL RUST, wycena indywidualna

Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim dobra kolejność

Układ szafek oraz umiejscowienie wśród nich lodówki, zlewu, kuchenki i blatów roboczych to kwestia podstawowa. Funkcjonalna kuchnia dzieli się na pięć stref:

  • pierwszą, w której przechowujemy produkty spożywcze takie jak chleb, płatki śniadaniowe oraz wszystko co powinno znajdować się w chłodziarce i zamrażarce;
  • drugą, w której przechowujemy rzeczy codziennie używane - zastawę stołową, sztućce, pojemniki na żywność itp.;
  • trzecią, czyli strefę ze zlewozmywakiem, środkami czystości i koszami na odpadki;
  • czwartą, służącą do przygotowywania posiłków, z akcesoriami kuchennymi, takimi jak deski do krojenia, noże, naczynia robocze, sprzęt AGD, ale również produkty spożywcze typu olej i przyprawy;
  • piątą, ostatnią strefę przeznaczoną do gotowania i pieczenia - tu powinny się znajdować garnki, patelnie, przykrywki, formy do pieczenia itp.
System wieszany Elfa Classic Szuflada narożna TANDEMBOX Blum Szuflada zlewozmywakowa TANDEMBOX Blum
System wieszany Elfa Classic w kolorze białym - ażurowe półki i półko-kosze pozwalają uporządkować  spiżarnię lub zabudowę we wnęce. Uzupełnieniem systemu jest wolno stojący zestaw wysuwanych koszy, ELFA, ok. 1900 zł Szuflada narożna TANDEMBOX z pełnym wysuwem zapewnia dostęp do całej zawartości, system wewnętrznego podziału ORGA-LINE pozwala przystosować szufladę do przechowywania wszelkiego rodzaju przedmiotów: sztućców, artykułów spożywczych oraz drobnego sprzętu AGD, BLUM, wycena indywidualna Szuflada zlewozmywakowa TANDEMBOX pozwala zagospodarować niewykorzystaną dotychczas przestrzeń pod zlewem, na przykład na przybory do zmywania naczyń, BLUM, wycena indywidualna

Sprytne systemy przechowywania w funkcjonalnej kuchni

W funkcjonalnym i wygodnym zagospodarowaniu wszystkich tych stref pomagają nowoczesne systemy przechowywania. Dzięki nim możemy wykorzystać niemal każdy centymetr kwadratowy w szufladach i szafkach. Bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju carga, czyli wysuwane regały, w których można przechowywać zarówno produkty spożywcze, jak i akcesoria kuchenne. Ich ogromną zaletą są wymiary (wystarczy 15 cm odstępu między szafkami, by zmieścić wysuwane cargo) oraz łatwy dostęp do przechowywanych produktów - można po nie sięgnąć z obydwu stron szafki, a w niektórych modelach również od frontu.

W szafkach górnych, szczególnie tych sięgających sufitu, sprawdzą się tak zwane windy, czyli półki zainstalowane na specjalnej konstrukcji, którą łatwo można opuścić do poziomu wzroku. W górnej zabudowie warto też zamontować podnoszone do góry drzwiczki - mogą być otwarte, zapewniając wygodny dostęp do przechowywanych w nich produktów w trakcie gotowania, a jednocześnie nie przeszkadzają, jak to bywa w przypadku drzwiczek otwieranych tradycyjnie.

szafki z linii Rationell i Variera Ikea Zestaw Rationell Ikea
Odpowiednio zorganizowane wnętrza szuflad pozwolą pomieścić i utrzymać w porządku wszystkie akcesoria kuchenne i naczynia, w szafkach z linii Rationell i Variera znajdują się praktyczne podziałki, pojemniki na sztućce, wkładki na słoiki itp., IKEA, od 9,99 zł/szt. Zestaw Rationell do segregacji śmieci - pięć pojemników w trzech rozmiarach i kolorach, IKEA, od 85,83 zł

Szuflady w nowoczesnych kuchniach najczęściej wysuwają się do końca, dzięki czemu łatwo sięgnąć po wszystkie przechowywane w nich przedmioty. Warto zdecydować się na różne głębokości oraz specjalnie regulowane podziałki, wkłady i ograniczniki zapobiegające przesuwaniu się zawartości. Sprawdzi się to zarówno w przypadku sztućców i drobnych akcesoriów - zawsze będą poukładane, jak i w przypadku garnków, przykrywek czy talerzy - nie będą się przesuwać ani przewracać.

Niezwykle istotna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to maksymalne obciążenie, jakie może mieć szuflada. W tych najbardziej wytrzymałych można przechowywać nawet tak ciężkie rzeczy jak butelki z napojami czy spore zapasy produktów sypkich, np. mąki czy cukru.

Wytrzymałość na obciążenie jest również ważna w przypadku systemów do szafek narożnych - aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w tym wydawałoby się trudnym do zagospodarowania miejscu, montuje się obrotowe półki na drążku, lub na specjalnych zawiasach, które pozwalają na całkowite wysunięcie zawartości przed szafkę. Zwróćmy też uwagę na to, aby wszelkie wysuwane półki były wyposażone w ograniczniki na krawędziach lub maty antypoślizgowe, dzięki którym nic nie wypadnie nawet przy gwałtownym szarpnięciu.

System Matrix 150 Kuchnie Nolte System Le Mans do szafek narożnych Peka
System Matrix 150 umożliwia zastosowanie szuflad o wysokości 45 cm i maksymalnym obciążeniu 80 kg, dzięki czemu można przechowywać w nich nawet ciężkie skrzynki z napojami, KUCHNIE NOLTE, cena zależna od projektu System Le Mans do szafek narożnych z półkami o kształcie pozwalającym maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową przy możliwości całkowitego wysunięcia półek z szafki, maksymalne obciążenie każdej półki to 25 kg, PEKA,
od 1115 zł

Jak utrzymać porządek w funkcjonalnej kuchni

W kuchni nie może zabraknąć oddzielnego miejsca na akcesoria do sprzątania oraz środki chemiczne. Absolutnie nie mogą być przechowywane w sąsiedztwie naczyń lub żywności. Ich miejsce jest najczęściej w szafce pod zlewozmywakiem, w pobliżu pojemników na śmieci.

Po reformie dotyczącej sortowania odpadów powinniśmy poświęcić im trochę więcej uwagi - kilka pojemników w różnych rozmiarach, dostosowanych do naszych potrzeb (w zależności od tego jakich śmieci produkujemy najwięcej) powinno bez problemu zmieścić się w przeciętnej szafce o szerokości 60 cm.

System Elfa Classic Platinum Elfa Zabudowa kuchenna Torino Mebel Rust 
Ażurowe półki wygodnie zagospodarowują przestrzeń na podręczne akcesoria. System Elfa Classic Platinum w wariancie wieszanym - do ściany wystarczy przykręcić szynę poziomą, a na nią założyć pionowe listwy. Tak przygotowany stelaż to baza systemu, w którym można dowolnie regulować odległości pomiędzy półkami, ELFA, ok. 700 zł Zabudowa kuchenna Torino - z zewnątrz elegancka, w środku funkcjonalna. Dwupoziomowa szuflada na środki czystości i pojemniki do segregacji śmieci zajmuje niewiele miejsca, ale jest bardzo pojemna, MEBEL RUST, wycena indywidualna

Producenci, korzystając z okazji, proponują nam rozmaite rozwiązania - od zwykłych koszy po specjalne systemy do zawieszenia na wewnętrznej stronie drzwiczek szafki lub na specjalnych prowadnicach.