I nawet jeśli daleko nam do kulinarnego mistrzostwa, powinniśmy zdecydować się na lodówkę, której nie powstydziłby się szef kuchni - przynajmniej w kwestii podstawowych funkcji i programów. Rozmiar, styl, kolor, producent i cena - to pierwsze rzeczy na jakie zwracamy uwagę, kupując chłodziarko-zamrażarkę do nowoczesnej kuchni.

Chłodziarko-zamrażarka KGN36S53 Lodówka model ERF4111DOX Chłodziarko-zamrażarka FCB 3401 NS 2DXS
Chłodziarko-zamrażarka KGN36S53 z linii ColorGlass ze szklanymi frontami, zamrażarka dolna, pojemność 219 + 66 litrów, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, wys. 180 cm, szer. 60 cm, gł. 64 cm, klasa energetyczna A++, BOSH, 5889 zł Lodówka model ERF4111DOX z linii Inspiration, pojemność 400 litrów, dozownik fi ltrowanej wody w drzwiach, automatyczne rozmrażanie, szufl ada FreshZone, wys. 185 cm, szer. 59 cm, gł. 65 cm, klasa energetyczna A+, ELECTROLUX, 3599 zł Chłodziarko-zamrażarka FCB 3401 NS 2DXS, zamrażarka składa się z dwóch niezależnych szufl ad, pojemność 230 + 78 litrów, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, wys. 186 cm, szer. 59,5 cm, gł. 67 cm, klasa energetyczna A+, FRANKE, 4999 zł

Wybór jest gigantyczny, a podjęcie decyzji utrudniają dodatkowo dziwaczne nazwy funkcji, które niewiele mówią: No Frost, Freshcase, BioFresh. Do tego dochodzą informacje o powłoce antybakteryjnej, liczbie agregatów i termostatów, klasie energetycznej… można zwariować! Co w takim razie jest najważniejsze?

Rozmiar chłodziarko-zamrażarki

Wielkość chłodziarko-zamrażarki należy przede wszystkim dobrać do liczby domowników - przyjmuje się, że pojemność części chłodzącej niezbędna dla jednej osoby to 80-100 litrów, na każdą następną osobę należy doliczyć kolejne 30 litrów. Drugim ważnym czynnikiem jest częstotliwość gotowania - im więcej gotujemy, tym większa lodówka potrzebna. Jeśli gotujemy dużo, ale "hurtowo" na cały tydzień, warto się pokusić o chłodziarkę z dużym zamrażalnikiem.

Lodówka KI86NAD30 do zabudowy
 
Lodówka CN 136241X Lodówka EJ2801AOX
Lodówka KI86NAD30 do zabudowy, zamrażarka dolna, pojemność 189 + 68 litrów, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, dwa termostaty, wys. 177,2 cm, szer. 55,6 cm, gł. 54,5 cm, klasa energetyczna A++, SIEMENS, 3599 Lodówka CN 136241X, zamrażarka dolna, pojemność 228 + 98 litrów, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, wys. 186 cm, szer. 60 cm, gł. 65 cm, klasa energetyczna A+++, BEKO, 2999 zł Lodówka EJ2801AOX, zamrażarka górna, pojemność 215 + 50 litrów, wys. 159 cm, szer. 54,5 cm, gł. 60,4 cm, klasa energetyczna A+, ELECTROLUX, 1779 zł

Znaczenie ma również to, jak często robimy zakupy - im rzadziej, tym więcej miejsca na ich przechowywanie potrzebujemy. Istotne jest także, co kupujemy; pod tym kątem należy wybrać wyposażenie chłodziarko-zamrażarki- wielkość szuflad na warzywa i owoce, specjalne półki na napoje, pojemniki na wędliny i ryby, wielkość zamrażalnika.

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam podjąć decyzję, co jest nam potrzebne: sama chłodziarka - do krótkoterminowego przechowywania świeżej żywności w temperaturze od +2 do +8 stopni Celsjusza; zamrażarka - do długoterminowego przechowywania żywności (w tym gotowych potraw) w temperaturze do -26 stopni; czy chłodziarko-zamrażarka z komorą chłodzenia i oddzielną komorą mrożenia. Najpopularniejszy i najbardziej wygodny jest oczywiście wariant ostatni.

Klasy energetyczne chłodziarko-zamrażarki

Kolejny ważny aspekt przy wyborze chłodziarko-zamrażarki to jej ekonomiczność. Duży wpływ na cenę i koszty eksploatacji ma przede wszystkim liczba agregatów i termostatów. Agregat odpowiada za temperaturę, dlatego warto się zdecydować na taki model, w którym są dwa - jeden do komory chłodzącej, drugi do mrożącej.

szuflada MaxiBox Szuflada FreshZone
Głęboka i bardzo pojemna szuflada MaxiBox z regulacją ustawienia przegrody, AEG Szuflada FreshZone do przechowywania takich produktów jak mięso i ryby. Panuje tu temperatura o 15% niższa niż w pozostałych częściach chłodziarki, dzięki czemu żywność jest dłużej świeża. Prowadnice pozwalają umieścić szufladę na dowolnej wysokości w chłodziarce, ELECTROLUX

Od liczby agregatów zależy też liczba termostatów, które dbają o podtrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w poszczególnych częściach, włączając i wyłączając agregaty. Dzięki nim chłodziarko-zamrażarka nie musi działać bez przerwy, co sprawia, że zużycie prądu jest niższe. Plusem oddzielnych agregatów i termostatów dla poszczególnych komór lodówki jest to, że działają niezależnie od siebie, co umożliwia wyłączenie jednej części bez wpływu na drugą, na przykład w przypadku awarii jednego z urządzeń lub długiej nieobecności domowników.

Każda chłodziarko-zamrażarka jest oznaczona tzw. etykietą energetyczną, na której znajduje się informacja o klasie, do której należy dany model. Klasy A++, A+ i A gwarantują najniższe rachunki. Dla przykładu lodówka o klasie energetycznej A w porównaniu z taką samą o klasie C daje rocznie około 50 zł oszczędności na rachunkach za zużycie prądu.

Funkcje chłodziarko-zamrażarek

Angielskie nazwy funkcji poszczególnych chłodziarko-zamrażarek często różnią się od siebie w zależności od producenta sprzętu, ale oznaczają to samo. Jedną z najważniejszych funkcji w nowoczesnych lodówkach jest system No Frost, który zapobiega osadzaniu się lodu wewnątrz chłodziarki, dzięki osuszaniu oraz wymianie powietrza. Wnętrze lodówki jest wentylowane, roztapianie szronu i odprowadzenie skroplin odbywa się automatycznie.

lodówka model RF24 Lodówka Side by side DKA869X Chłodziarko-zamrażarka LCFD-180 NFX Lodówka Side by Side GNE 60520 X
Czterodrzwiowa lodówka model RF24 z kostkarką do lodu w drzwiach, szufladą CoolSelect Zone, w której można ustawić jedną z czterech temperatur, pojemność całkowita 540 litrów, SAMSUNG, nowość Lodówka Side by side DKA869X z automatycznym dystrybutorem wody i lodu, wyposażona w system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, pojemność 334 + 70 litrów, wys. 179 cm, szer. 90,5 cm, gł. 68 cm, klasa energetyczna A+, DE DIETRICH, ok. 14 000 zł Chłodziarko-zamrażarka LCFD-180 NFX z komorą niskich temperatur, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, pojemność 261 + 104 litry, wys. 180 cm, szer. 68,5 cm, gł. 68,5 cm, klasa energetyczna A+, MASTERCOOK, ok. 4000 zł Lodówka Side by Side GNE 60520 X wyposażona w komorę zero, system No Frost w chłodziarce, pojemność 396 + 154 litry, wys. 182 cm, szer. 84 cm, gł. 74,5 cm, klasa energetyczna A+, BEKO, 3699 zł

Lodówki bezszronowe nie wymagają rozmrażania. Ich wadą jest jednak zbyt niska wilgotność w komorze chłodziarki, aby długo przechowywać świeże produkty. Są modele, w których funkcja No Frost dotyczy także zamrażalnika.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest powłoka antybakteryjna na ściankach wewnętrznych lodówki zawierająca jony srebra, która zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów nawet wtedy, gdy jakiś produkt ulegnie przeterminowaniu lub zepsuciu. Kolejnym elementem wyposażenia jest specjalna komora (w zależności od producenta nazywana: Cool Select Zone, VitaFresh, BioFresh itp.), która działa jak lodówka w lodówce i umożliwia dłuższe przechowywanie łatwo psujących się produktów.

Chłodziarko-zamrażarka Side by Side EAL6140WOU  Chłodziarko-zamrażarka Side by Side FSBS 6001 Chłodziarko-zamrażarka RN415BRKASL  Chłodziarko-zamrażarka ICBP 3256
Chłodziarko-zamrażarka Side by Side EAL6140WOU z dystrybutorem fi ltrowanej wody i kostek lodu, systemem No Frost w chłodziarce i zamrażarce, pojemność 370 +179 litrów, wys. 177 cm, szer. 91,2 cm, gł. 73,5 cm, klasa energetyczna A+, ELECTROLUX, 7970 zł Chłodziarko-zamrażarka Side by Side FSBS 6001 NF IWD XS A+ z dystrybutorem wody i lodu w drzwiach, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, pojemność całkowita 604 litry, wys. 177 cm, szer. 91 cm, gł. 74 cm, klasa energetyczna A+, FRANKE, 9499 zł Chłodziarko-zamrażarka RN415BRKASL wyposażona w dwie dodatkowe szuflady, zamrażalnik dolny, pojemność 401 + 68 litrów, system No Frost w chłodziarce i zamrażarce, wys. 187 cm, szer. 72 cm, gł. 69 cm, klasa energetyczna A+, SAMSUNG, 8499 zł Chłodziarko-zamrażarka ICBP 3256 do zabudowy, z komorą BioFresh i zamrażalnikiem dolnym, pojemność 289 litrów, wys. 178,8 cm, szer, 57 cm, gł. 55 cm, klasa energetyczna A+++, LIEBHERR,
ok. 5500 zł

Za pomocą jednego przycisku ustawia się temperaturę w tej strefie; szczególnie użyteczny jest tryb "0 stopni", który zapewnia temperaturę niższą od tej, jaka jest w całej chłodziarce, zachowując odpowiednią wilgotność produktów, na przykład owoców i warzyw. Podobnie działa specjalny system szuflad (Freshcase, Chillersafe, Superfresh, Longfresh itp.), która również zapewnia niższą temperaturę (od -2 stopni Celsjusza do +3), ale nie panuje w niej stała wilgotność.

Warto również zwrócić uwagę na systemy delikatnego domykania drzwi lub alarmu informującego o tym, że zostawiliśmy lodówkę otwartą. Poza tymi funkcjami chłodziarko-zamrażarki są wyposażone w szereg innych udogodnień, takich jak zewnętrzne kostkarki do lodu, drzwi w drzwiach, zapewniające łatwy dostęp do najczęściej używanych produktów, wyświetlacze informujące już nie tylko o temperaturze, ale też "kontrolujące" zawartość chłodziarko-zamrażarki, podpowiadające, co i jak należy przechowywać.

Pamiętajmy jednak, aby zdecydować się tylko na te funkcje, które rzeczywiście są nam potrzebne - funkcjonalną lodówkę kupujemy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, więc powinien to być dobrze przemyślany zakup.