I nawet jeśli daleko nam do kulinarnego mistrzostwa, powinniśmy zdecydować się na lodówkę, której nie powstydziłby się szef kuchni - przynajmniej w kwestii podstawowych funkcji i programów. Rozmiar, styl, kolor, producent i cena - to pierwsze rzeczy na jakie zwracamy uwagę, kupując chłodziarko-zamrażarkę do nowoczesnej kuchni.
Wybór jest gigantyczny, a podjęcie decyzji utrudniają dodatkowo dziwaczne nazwy funkcji, które niewiele mówią: No Frost, Freshcase, BioFresh. Do tego dochodzą informacje o powłoce antybakteryjnej, liczbie agregatów i termostatów, klasie energetycznej… można zwariować! Co w takim razie jest najważniejsze?
Rozmiar chłodziarko-zamrażarki
Wielkość chłodziarko-zamrażarki należy przede wszystkim dobrać do liczby domowników - przyjmuje się, że pojemność części chłodzącej niezbędna dla jednej osoby to 80-100 litrów, na każdą następną osobę należy doliczyć kolejne 30 litrów. Drugim ważnym czynnikiem jest częstotliwość gotowania - im więcej gotujemy, tym większa lodówka potrzebna. Jeśli gotujemy dużo, ale "hurtowo" na cały tydzień, warto się pokusić o chłodziarkę z dużym zamrażalnikiem.
Znaczenie ma również to, jak często robimy zakupy - im rzadziej, tym więcej miejsca na ich przechowywanie potrzebujemy. Istotne jest także, co kupujemy; pod tym kątem należy wybrać wyposażenie chłodziarko-zamrażarki- wielkość szuflad na warzywa i owoce, specjalne półki na napoje, pojemniki na wędliny i ryby, wielkość zamrażalnika.
Odpowiedzi na te pytania pomogą nam podjąć decyzję, co jest nam potrzebne: sama chłodziarka - do krótkoterminowego przechowywania świeżej żywności w temperaturze od +2 do +8 stopni Celsjusza; zamrażarka - do długoterminowego przechowywania żywności (w tym gotowych potraw) w temperaturze do -26 stopni; czy chłodziarko-zamrażarka z komorą chłodzenia i oddzielną komorą mrożenia. Najpopularniejszy i najbardziej wygodny jest oczywiście wariant ostatni.
Klasy energetyczne chłodziarko-zamrażarki
Kolejny ważny aspekt przy wyborze chłodziarko-zamrażarki to jej ekonomiczność. Duży wpływ na cenę i koszty eksploatacji ma przede wszystkim liczba agregatów i termostatów. Agregat odpowiada za temperaturę, dlatego warto się zdecydować na taki model, w którym są dwa - jeden do komory chłodzącej, drugi do mrożącej.
Od liczby agregatów zależy też liczba termostatów, które dbają o podtrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w poszczególnych częściach, włączając i wyłączając agregaty. Dzięki nim chłodziarko-zamrażarka nie musi działać bez przerwy, co sprawia, że zużycie prądu jest niższe. Plusem oddzielnych agregatów i termostatów dla poszczególnych komór lodówki jest to, że działają niezależnie od siebie, co umożliwia wyłączenie jednej części bez wpływu na drugą, na przykład w przypadku awarii jednego z urządzeń lub długiej nieobecności domowników.
Każda chłodziarko-zamrażarka jest oznaczona tzw. etykietą energetyczną, na której znajduje się informacja o klasie, do której należy dany model. Klasy A++, A+ i A gwarantują najniższe rachunki. Dla przykładu lodówka o klasie energetycznej A w porównaniu z taką samą o klasie C daje rocznie około 50 zł oszczędności na rachunkach za zużycie prądu.
Funkcje chłodziarko-zamrażarek
Angielskie nazwy funkcji poszczególnych chłodziarko-zamrażarek często różnią się od siebie w zależności od producenta sprzętu, ale oznaczają to samo. Jedną z najważniejszych funkcji w nowoczesnych lodówkach jest system No Frost, który zapobiega osadzaniu się lodu wewnątrz chłodziarki, dzięki osuszaniu oraz wymianie powietrza. Wnętrze lodówki jest wentylowane, roztapianie szronu i odprowadzenie skroplin odbywa się automatycznie.
Lodówki bezszronowe nie wymagają rozmrażania. Ich wadą jest jednak zbyt niska wilgotność w komorze chłodziarki, aby długo przechowywać świeże produkty. Są modele, w których funkcja No Frost dotyczy także zamrażalnika.
Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest powłoka antybakteryjna na ściankach wewnętrznych lodówki zawierająca jony srebra, która zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów nawet wtedy, gdy jakiś produkt ulegnie przeterminowaniu lub zepsuciu. Kolejnym elementem wyposażenia jest specjalna komora (w zależności od producenta nazywana: Cool Select Zone, VitaFresh, BioFresh itp.), która działa jak lodówka w lodówce i umożliwia dłuższe przechowywanie łatwo psujących się produktów.
Za pomocą jednego przycisku ustawia się temperaturę w tej strefie; szczególnie użyteczny jest tryb "0 stopni", który zapewnia temperaturę niższą od tej, jaka jest w całej chłodziarce, zachowując odpowiednią wilgotność produktów, na przykład owoców i warzyw. Podobnie działa specjalny system szuflad (Freshcase, Chillersafe, Superfresh, Longfresh itp.), która również zapewnia niższą temperaturę (od -2 stopni Celsjusza do +3), ale nie panuje w niej stała wilgotność.
Warto również zwrócić uwagę na systemy delikatnego domykania drzwi lub alarmu informującego o tym, że zostawiliśmy lodówkę otwartą. Poza tymi funkcjami chłodziarko-zamrażarki są wyposażone w szereg innych udogodnień, takich jak zewnętrzne kostkarki do lodu, drzwi w drzwiach, zapewniające łatwy dostęp do najczęściej używanych produktów, wyświetlacze informujące już nie tylko o temperaturze, ale też "kontrolujące" zawartość chłodziarko-zamrażarki, podpowiadające, co i jak należy przechowywać.
Pamiętajmy jednak, aby zdecydować się tylko na te funkcje, które rzeczywiście są nam potrzebne - funkcjonalną lodówkę kupujemy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, więc powinien to być dobrze przemyślany zakup.