Czego więc możemy spodziewać się po nowoczesnym sprzęcie? Tego, że będzie bardziej energooszczędny, dłużej będzie można przechowywać żywność i wygodniej ją rozłożyć.
A czy A++ - klasa energetyczna lodówki
Zacznijmy od oszczędzania energii elektrycznej. Jak wynika z badań właśnie chłodziarko-zamrażarki zużywają znaczną część prądu w każdym domu - jest to ok. 28 procent (wg danych Agencji Rynku Energii). Warto więc korzystać ze wszystkich możliwości prowadzących do obniżenia tego zużycia. Na obudowie każdej lodówki jest etykieta z różnymi parametrami. Wśród nich jest m.in. klasa energetyczna. Obecnie najwyższą klasą jest klasa A+++. To najbardziej energooszczędne lodówki - producenci określają ich roczne zużycie prądu na poziomie 270 KWh. Klasa A+ czy A (niewiele większe zużycie prądu) to również dobry wybór.
Energię pozwala też oszczędzać funkcja zwana Holiday lub Eco - kiedy wyjeżdżamy, zamrażarka pracuje w trybie normalnym, ale chłodziarka pracuje w temperaturze tzw. stand-by, czyli ok. 13ºC. Dobrze jeśli w wyposażeniu jest system zwany m.in. Soft Close , który sam domyka drzwi urządzenia. Niektóre modele mają sygnalizację niedomkniętych drzwi, czyli sygnał dźwiękowy lub świetlny informujący, że pozostawiono otwarte drzwi.
Klasa energetyczna lodówki to nie wszystko
W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach komora chłodząca nie wymaga już rozmrażania. Natomiast warto zwrócić uwagę na modele, które funkcję NoFrost mają także w zamrażarce. To oznacza, że na ściankach nie powstaje lód ani szron. Dzięki technologii NoFrost urządzenia same, za pomocą cyrkulacji powietrza, usuwają wilgoć, która gromadzi się wewnątrz zamrażarki. Wilgoć jest odprowadzona do specjalnego pojemnika, tam zamienia się w lód, następnie topnieje i woda wyparowuje.
Wygodna lodówka to też taka, w której jest regulacja ustawienia półek. To pozwala dostosować organizację półek, półeczek, pojemników, uchwytów do naszych potrzeb.
Osoby, które często używają lodu powinny wybrać lodówkę z automatyczną kostkarką do lodu. Wystarczy wlać wodę do specjalnej szuflady, a urządzenie wyprodukuje lodowe kostki, które czekają w szufladzie zamrażarki.
Do gospodarstw domowych, w których robi się duże zakupy zarówno na bieżąco, jak i do zamrożenia, przeznaczone są lodówki zwane side by side. To bardzo pojemne urządzenia, w których chłodziarka i zamrażarka są obok siebie (wyglądają niczym szafa dwudrzwiowa).
Warto wiedzieć zanim kupisz lodówkę:
- Nie należy myć lodówek proszkami czyszczącymi ani ostrymi czyścikami. Robimy to ściereczką zwilżoną letnią wodą z dodatkiem detergentu
- Półki najlepiej wyjmować i umyć pod bieżąca wodą
- Uszczelki można myć tylko czystą woda. Użycie detergentów może rozszczelnić lodówkę
-