Powszechnie panującą tendencją w aranżacji kuchni jest zabudowywanie sprzętu AGD. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, jak chociażby estetyczna spójność i uporządkowanie wnętrza. Są też minusy. Warto pamiętać, że sprzęty AGD do zabudowy mają o wiele mniejszą pojemność niż wolno stojące. Jeśli zwracamy uwagę tylko na estetykę pomieszczenia, możemy dużo stracić na jego funkcjonalności i komforcie codziennego użytkowania.

Planując kuchnię, zwłaszcza po raz pierwszy, rzadko zastanawiamy się nad serwisowaniem sprzętu. Jeśli decydujemy się na sprzęt do zabudowy, koniecznie zaplanujmy kuchnię tak, aby jego ewentualne serwisowanie nie wymagało demontażu połowy zabudowy meblowej kuchni. Może się bowiem zdarzyć, że awaria pralki uniemożliwi nam korzystanie z kuchni, co będzie dotkliwe, zwłaszcza jeśli przyjdzie nam czekać tygodniami na jej naprawę. Dlatego do zabudowy lepiej wybierać sprzęt wysokiej klasy, który z reguły jest mniej awaryjny.

Witryny w kuchennej zabudowie - Schiffini/KARI MOBILI Witryna jako część kuchennej zabudowy - ZAJC Kuchnie
Przeszklone witryny i szafki powinny spełniać rolę dekoracyjną i ekspozycyjną. Nawet jeśli nie decydujemy się na dodatkowe ich podświetlenie, porządek w nich panujący powinien być sprawą pierwszorzędną. fot. Schiffini/KARI MOBILI Tak jak w tradycyjnych aranżacjach ważną rolę odgrywał kuchenny kredens, tak we współczesnych warto pokusić się o nową dla niego formę. Szafa ekspozycyjna może być miłym akcentem w kuchni o dużym metrażu. fot. ZAJC KUCHNIE

Inwestować warto również w okap kuchenny, bo to najbardziej widoczny sprzęt AGD. Kompozycyjnie okap może stanowić charakterystyczny akcent we wnętrzu kuchni. Funkcjonalnie - jest niezbędny nie tylko dla komfortu pracy w kuchni, lecz także wypoczynku. Jeśli decydujemy się okap wyeksponować, wybierzmy model o ciekawym wzornictwie, który ozdobi naszą kuchnię niczym obraz w salonie.

Przybory i akcesoria kuchenne na widoku muszą być utrzymane w nienagannym porządku. Nie ma nic gorszego niż przeszklona witryna, która służy jako magazyn na talerze. Wszystkie szafki z  przezroczystymi przeszkleniami traktujmy jako część ekspozycyjną kuchni. Podobnie rzecz się ma z relingami kuchennymi. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zadbajmy jednak o to, aby na relingach nie wisiały wszystkie kuchenne narzędzia. Ich nadmiar nie tylko spowoduje wizualny bałagan, lecz także  sprawi, że szybko pogubimy się, gdzie co jest.

Kuchnia zamknięta w szafie - zabudowa kuchenna Raumplus Organizery na kuchennych półkach Kuchnia zamknięta w szafie - zabudowa kuchenna Raumplus
Kuchnia zamknięta w szafie to pomysł dla szybkich kucharzy. Wolno wiszące półki możemy z łatwością zagospodarować organizerami, które ułatwią przechowywanie produktów i kuchennych narzędzi. Kiedy skończymy gotowanie, zamkniemy kuchnię jednym pociągnięciem frontu. fot. RAUMPLUS

Tym, którzy lubi a kuchni mieć wszystko pod ręką, a nie są pedantami, polecamy zamknąć kuchnię w szafie. Jednym ruchem ręki, przesuwając front (skrzydło drzwiowe), otworzymy kuchenne laboratorium. Tam będziemy mieli wygodny dostęp do wolno wiszących i otwartych półek. Takie rozwiązanie może być nie tylko funkcjonalne, ale też ekonomiczne i oryginalne.

tekst: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: Subzero