Zamknięta kuchnia odizolowana od reszty mieszkania, to już przeszłość. Dziś kuchnia to miejsce reprezentacyjne, w którym nie tylko gotujemy, ale też nierzadko przyjmujemy gości. Prawdziwy salon bis! Często rzeczywiście jest połączona z salonem, urządzamy ją więc tak, by do niego pasowała. A dzięki bogatej ofercie rynku możliwości mamy nieograniczone. Wystarczy tylko podjąć decyzję, w jakim stylu będzie nasza kuchnia.

Venezia Monza, szafki dolne z frontami Monza z laminatu metallic, szafy wysokie i wiszące z frontami Catania, fornirowanymi naturalnym drewnem jabłoni indyjskiej, fronty uchylne szafek wiszących otwierane elektrycznie, blaty z konglomeratu, Sachsen Küchen GmbH, PERFECT LINE KUCHNIE & WNĘTRZA

Przemysłowe laboratorium - industrialny minimalizm

Stuprocentowa funkcjonalność i wizualna prostota - te cechy posiada każda kuchnia nowoczesna. Jednak - w zależności od naszych upodobań - możemy jej nadać różny charakter. Zwolennicy sterylnego chłodu z pewnością wybiorą kuchnię w wersji industrialnej. Taką, w której dominuje stal i szkło. Stalowe są blaty, zlew i okap, a czasem nawet szafki.

87th Smooth Street, górne szafki z frontami z czarnego szkła, dolne z MDF oklejony folią PVC w kolorze wenge, BRW

Błysk gładkich powierzchni, często nawet pozbawionych uchwytów, sprawia tu wrażenie laboratorium, w którym nawet tradycyjne kafelki na ścianach nad blatami są zastąpione materiałem bardziej surowym w wyrazie - na przykład szkłem lub stalą. Pasują tu także ściany wykończone cegłą (cegła w kuchni to rozwiązanie ostatnio bardzo modne!) - surową lub pomalowaną na biało.

Model 009, meble kuchenne wykończone białym lakierem, blaty z Corianu, zagłębiony w blacie zlewozmywak z Corianu, czarne sprzęty AGD z kolekcji Miele Premium, ZAJC KUCHNIE

Jeśli chcemy mieć kuchnię elegancką i zdecydowanie chłodną, przywodzącą na myśl laboratorium, ale niekoniecznie przemysłowe, możemy się zdecydować na urządzenie jej tylko w czerni lub bieli. Meble matowe lub lśniące, lakierowane lub z frontami z barwionego szkła. Blaty najlepiej kamienne lub z konglomeratu, a na podłogach gres lub kamień. Na czarnym lub białym tle pięknie będzie wyglądał każdy kolorowy dodatek; choćby taki drobiazg, jak misa z owocami ożywi pomieszczenie.

Model 019, zestaw mebli kuchennych z frontami wykończonymi białym błyszczącym lakierem, listwowe uchwyty lakierowane na czarno, blat oraz wyspa kuchenna ze szczotkowanego granitu, wyspa tworzy długi stół z miejscem do gotowania, ZAJC KUCHNIE

Niech żyje kolor!

Wszyscy, którym się marzy nowoczesna kuchnia pełna żywego koloru, mogą poszaleć. Fiolet, czerwień, zieleń? A może pastele? Proszę bardzo! Producenci mebli kuchennych proponują całą gamę barw. Do wyboru mamy też materiał, z którego te meble są wykonane - obok popularnego MDF-u czy laminatu oczywiście drewno, a także bardzo efektowne barwione szkło.

Lamja, kuchnia lakierowana, fronty z frezem spełniającym rolę uchwytu, kolor frontów w pełnej gamie kolorystycznej firmy Renner, AGATA MEBLE

Kolorowe, pełne fronty szafek często bywają łączone ze szklanymi - przezroczystymi lub matowymi. Drewniany fornir na szafkach to opcja dla tych, którzy wprawdzie zdecydowanie idą z duchem czasu, ale nie uciekają od odniesień do klasyki. Fornirowane elementy zabudowy z powodzeniem mogą być łączone zarówno ze szklanymi, jak i lakierowanymi.

MultiFORTE, meble z płyty laminowanej, ze szklanymi witrynami i uchwytami ze stali szlachetnej, dostępne w czterech wariantach kolorystycznych, FORTE

Minimalizm, czyli mniej znaczy więcej

Urządzając kuchnię, możemy postawić na absolutny minimalizm - wówczas działamy w myśl zasady: im mniej, tym lepiej. W takiej kuchni próżno szukać ozdób. Na wierzchu stoi tylko to, co naprawdę niezbędne, jak czajnik czy ekspres do kawy. I żadnych szaleństw z kolorami! Wystarczy jeden i to spokojny, jak na przykład biel, czerń, szarość, czy brąz. Jednak zasady są po to, by je łamać, więc i minimalistyczną kuchnię można ocieplić, dodając jeden barwny element, choćby kolorową lodówkę, albo wieszając żyrandol o ozdobnych, barokowych kształtach.

R8, meble kuchenne lakierowane na wysoki połysk, możliwość umieszczenia aplikacji z kamienia, szkła, stali, skóry naturalnej, tkaniny lub grafiki, MEBEL RUST

Od Północy po Daleki Wschód - styl skandynawski i orientalny w kuchni

W nurt nowoczesności wpisuje się także styl skandynawski, który ze swą naturalną prostotą zyskał u nas wielu zwolenników. W takiej kuchni, wśród białych ścian, staną więc pozbawione ozdób, jasne drewniane meble. Na podłogach najlepiej bielone drewno lub jasny gres.

Dodatki? Wiklina, ceramika, szkło, len - ale wszystko z umiarem. Nie ma mowy o przeładowaniu ozdobami. Ma być praktycznie i zdecydowanie naturalnie. Jeśli jednak zamiast Północy wolimy mieć w kuchni Daleki Wschód - możemy się zdecydować na styl azjatycki. Wtedy wybierając meble, zawsze o prostych, geometrycznych liniach, unikajmy jaskrawych kolorów. Możemy natomiast połączyć dwa kontrastowe - jasny i ciemny. Jednak ostatecznie o stylu decydować będą dodatki: lampiony i dekoracyjna ceramika.

Zobacz także:

Nowoczesna kuchnia
Fronty kuchenne w nowoczesnej kuchni