Wybór mebli jest praktycznie nieograniczony. Każda firma, która wykonuje na zamówienie zabudowę kuchenną, ma wiele kolorów i wzorów frontów oraz blatów. A kombinacje można z nich robić dowolne - łączyć różne wybarwienia, desenie, powierzchnie lakierowane z matowymi. Aranżacja jest szczególnie ważna, gdy kuchnia i pokój dzienny są połączone, nawet tylko częściowo. W takiej sytuacJaką kuchnię wybrać do swojego mieszkania?ji trzeba zgrać te wnętrza kolorystycznie i stylistycznie. Zadbać też o to, by kuchnię łatwo było utrzymać w czystości.
Drewniane, laminowane, lakierowane, a może szklane? Każdy z tych rodzajów frontów ma swoje zalety i wady.
Drewniane fronty kuchenne w nowoczesnej kuchni
Drewno - może być barwione na dowolny kolor, a następnie lakierowane lub woskowane. Fronty drewniane są bardzo trwałe i mają naturalny wygląd. Pamiętajmy jednak, że drewno może w trakcie użytkowania zmieniać barwę (np. sosna ciemnieje). Takie fronty wymagają co pewien czas konserwacji, np. ponownego lakierowania.
Laminowana płyta w nowoczesnej kuchni
Laminowana płyta - to zazwyczaj płyty laminowane typu softforming (płyty mogą mieć krawędzie wykończone innym materiałem, np. doklejoną listwę drewnianą lub PCW) lub postforming (płyty mają zazwyczaj zaokrąglone krawędzie). Ich powierzchnia może być matowa, półmatowa lub z połyskiem.
Są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Do wyboru mamy wiele wzorów i kolorów. Jeżeli jest to laminowana płyta wiórowa, to jej zaletą jest niska cena i duża liczba dekorów do wyboru.
Nie jest to jednak materiał bardzo trwały - w miejscach o zwiększonej wilgotności (np. przy zlewozmywaku), płyta może spęcznieć, a laminat się odkleić.
Fornirowana płyta w nowoczesnej kuchni
Fornirowana płyta wiórowa - fronty fornirowane (czyli oklejane naturalnym drewnem) mogą być lakierowane lub woskowane. Są dość często wybierane do kuchni, bowiem wyglądem niewiele się różnią od tych z litego drewna, a przeważnie są od nich tańsze.
Fronty kuchenne z płyty MDF
Płyta MDF - to sprasowane pod wysokim ciśnieniem płyty pilśniowe, zazwyczaj pokryte folią z PCW lub lakierowane. Zaletą frontów z MDF-u jest niemal nieograniczony wybór kolorów. Wykończenie powierzchni płyt może być matowe, półmatowe lub z połyskiem. MDF daje się łatwo kształtować, dlatego fronty z tego materiału mogą być gięte, profilowane lub z frezami. Są przy tym bardzo trwałe i nie przyjmują wilgoci.
Szklane fronty kuchenne
Szkło - na ogół wykonuje się z niego fronty szafek wiszących, dzięki czemu stają się optycznie lżejsze. Stosuje się szkło mleczne lub przezroczyste, często oprawione z aluminiowe ramki. Takie fronty równie łatwo umyć jak każde szkło, są też całkowicie odporne na wilgoć i wysokie temperatury.