Płyty ceramiczne mają płaską i gładką powierzchnię. Na płycie są wyodrębnione pola grzejne. Dziś najczęściej stosuje się pola typu high light (grzałka w postaci skręconego przewodu grzejnego) lub halogenowe (elementem grzejnym jest lampa halogenowa). Pola high light osiągają określoną temperaturę w ciągu około 8 sekund, halogenowe około 3 sekund.
Pola grzejne mogą być pojedyncze lub rozszerzane do podwójnego lub nawet potrójnego (możemy regulować średnicę pola, dostosowując do wielkości naczynia).
Energooszczędność płyt ceramicznych
Płyty ceramiczne są mniej energooszczędne niż płyty indukcyjne, bowiem zanim nagrzeje się naczynie, najpierw musi nagrzać się sama płyta. W związku z tym po zdjęciu garnka czy patelni pole pozostaje gorące. Byśmy się nie poparzyli, każde pole ma wskaźnik, że jest jeszcze gorące, dopóki nie ostygnie. Tak jak w przypadku indukcji, możemy za pomocą timera zaprogramować czas gotowania - po jego upływie pole grzejne wyłączy się automatycznie.
Jakich garnków używać na płytach ceramicznych?
Najlepiej, jeśli garnki i patelnie mają oznaczenia, że nadają się na płytę ceramiczną. Ale najważniejsze, aby miały równe i czyste dno. To istotne, jeżeli chcemy gotować szybko i ekonomicznie. Patelnia z krzywym dnem i przypalonymi do niego resztkami będzie nagrzewać się znacznie dłużej, a więc płyta zużyje więcej prądu, a my czasu.