Rodzaje zlewozmywaków
Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej - są odporne na uderzenia, łatwe do czyszczenia, odporne na temperatury do 550 stopni Celsjusza oraz na duże zmiany temperatur. Ich podstawową wadą jest jednak to, że woda pozostawia na ich powierzchni zacieki oraz plamy - takie zlewy należy minimum raz dziennie umyć detergentem i wytrzeć do sucha.
Zlewozmywaki ze stali szlachetnej produkowane są w dwóch wykończeniach: satynowym, z gładką strukturą i powierzchnią, a także przypominającym strukturę lnu, o chropowatej, matowej powierzchni (na tym drugim mniej widać zacieki, plamy i zadrapania). Biorąc pod uwagę cenę zlewów ze stali - od około 150 zł - konieczność jego codziennej pielęgnacji nie jest zbyt wielkim poświęceniem.
Bardziej wytrzymałe są zlewy ceramiczne -są wyjątkowo odporne na uderzenia i zarysowania oraz na bardzo wysoką temperaturę (do 1500 stopni Celsjusza). Łatwo utrzymać je w czystości, nie osadzają się na nich kamień i rdza, a wszelkie plamy i zabrudzenia bez problemu można usunąć z powierzchni. Ceny zaczynają się na poziomie kilkuset złotych.
Coraz większą popularnością cieszą się zlewozmywaki z kompozytów mineralno-żywicznych, które z wyglądu przypominają naturalny, dekoracyjny kamień, są jednak cieplejsze w dotyku. Otrzymuje się je w wyniku połączenia granitu, kwarcu lub krzemu z syntetycznymi żywicami. W zależności od proporcji powstają kompozyty bardziej jednolite i błyszczące, gładsze (przewaga żywic), albo nieco bardziej porowate, twardsze, o lekko nakrapianej fakturze (przewaga minerałów).
Zaletą zlewozmywaków kompozytowych jest bardzo duża odporność na wysokie temperatury, uderzenia, zarysowania i ścieranie. Łatwo je przy tym utrzymać w czystości. Najbardziej wytrzymałe są zlewozmywaki z dużą zawartością minerału w kompozycie, szczególnie granitu. Producenci nadają im swoje własne nazwy, np. Fragranit, Cristadur czy Tegranit - przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze składem kompozytu. Zlew z takiego materiału można kupić za kilkaset złotych.
Wybór zlewozmywaka
Oferta zlewozmywaków pod względem kształtów i rozmiarów jest tak ogromna, że wybór wcale nie jest prosty! Zaczynając od zlewozmywaków kwadratowych i prostokątnych, przez okrągłe po owalne, w kształcie trapezu lub litery L. Bardzo istotna jest liczba komór. Jeśli nie mamy zmywarki, warto kupić zlew, który posiada przynajmniej półtorej komory i ociekacz do odstawiania umytych naczyń.
Jeśli kuchnia jest duża, zdecydujmy się na 2-, a nawet 2,5-komorowy. Im większa powierzchnia komór i ociekacza, tym większy komfort użytkowania. Do zlewu można dokupić wyposażenie dodatkowe - nakładane deski do krojenia, dzięki którym zwiększa się powierzchnia blatów, koszyki i ociekacze do owoców i warzyw, dozowniki płynu do mycia naczyń. Zwiększają one komfort użytkowania zlewozmywaka.