Warto więc kupić urządzenie, które zwolni nas z obowiązku zmywania, ale warto też wiedzieć jak o nie dbać, by miało szansę się wykazać...
Na niemieckim Uniwersytecie w Bonn przeprowadzono badania, w których porównano ręczne mycie naczyń ze zmywaniem w zmywarce o parametrach A/A/A (oznaczających najlepszą klasę mycia, suszenia oraz najmniejszego zużycia energii).
Okazało się, że do ręcznego umycia 12 kompletów naczyń - talerzy, kubków, szklanek i sztućców - zużywano średnio 103 litry wody i 2,5 kW energii (wykorzystywanej do ogrzania wody). Tymczasem zmywarka na wykonanie tej samej pracy potrzebuje 10-22 litrów wody i 1-2 kW energii. Parametry zmywarek są coraz lepsze, a co za tym idzie, oszczędności wody, energii i czasu są coraz większe.
Ile wody zużywa zmywarka?
W pełnym programie dla mocno zabrudzonych naczyń zmywarki zużywają 15-20 litrów wody, ale w programach skróconych nawet tylko 9 litrów. Wiele modeli ma funkcję Aqua Sensor, co oznacza, że czujniki badają stopień zabrudzenia wody i pozwalają wykorzystać ją do dalszego mycia lub wymieniają na nową.
Możliwość oszczędzania wody dają też specjalne programy:
- połowa załadunku - można uruchomić zmywanie tylko w górnym lub dolnym koszu,
- eko - mycie w obniżonej temperaturze ok. 35-40 °C i w krótszym czasie, przeznaczony do naczyń mało zabrudzonych,
- auto - zmywarka rozpoznaje stopień zabrudzenia naczyń, ich rodzaj i dostosowuje odpowiedni cykl mycia.
Zmywarki wolno stojące czy do zabudowy?
Zmywarki wolno stojące mogą stać samodzielnie pomiędzy szafkami kuchennymi lub nawet w innym miejscu. Jedyne czego potrzebują to podłączenie do prądu, wody i odpływu. Jednak trudniej zintegrować je z całością zabudowy.
Stąd kariera modeli do zabudowy. Na ich drzwiczkach montuje się fronty meblowe identyczne jak na szafkach kuchennych. Dzięki temu zmywarka niemal znika w ciągu zabudowy. Niemal, bowiem jeśli jest to wersja z panelem odkrytym, to nawet po zamknięciu drzwi urządzenia panel sterowania pozostaje widoczny.
Jeśli chcemy całkowicie ukryć zmywarkę, wybierzmy model z panelem tzw. zintegrowanym, czyli ukrytym na krawędzi drzwiczek. Po zamknięciu drzwi, zmywarka "znika". To istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych - najmłodsi domownicy nie zmienią ustawień lub nie wyłączą urządzenia podczas cyklu zmywania.
Dbajmy o zmywarkę - dlaczego to takie ważne?
Bardzo ważne jest czyszczenie urządzenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Należy wycierać drzwiczki, a szczególnie uszczelki, by jak najdłużej spełniały swoją rolę. Dobrym sposobem jest pozostawianie otwartych drzwiczek zmywarki, by woda z uszczelek i komory wyparowała. Co jakiś czas należy też czyścić wnętrze zmywarki, odkamienić ją odpowiednimi środkami, które zapobiegną powstawaniu i odkładaniu się kamienia, który może blokować ramiona natryskowe.
By wyjmować ze zmywarki dobrze umyte naczynia, należy pamiętać o czyszczeniu filtra - trzeba go wyjąc, rozłożyć i umyć zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi. Powinno się to robić co 10-15 cykli zmywania.
Nowoczesne zmywarki nie wymagają specjalnego przygotowania naczyń przed myciem, jednak lepiej usunąć większe kawałki jedzenia. To poprawi skuteczność mycia i zapobiegnie zatykaniu się filtra.
Skuteczne zmywanie - jak to zrobić dobrze?
Często słyszy się opinie użytkowników zmywarek, że naczynia nie są tak dobrze umyte jak po zmywaniu ręcznym. Mają na to wpływ czynniki takie jak twardość wody, jakość preparatów, dobór programu do zabrudzenia naczyń.
By poprawić jakość zmywania, stosujemy poniższe zasady:
- Nawet jeśli używamy tabletek 3 w 1, dobrze jest dodatkowo uzupełniać sól i nabłyszczacz. Te preparaty zapobiegają powstawaniu smug i zacieków, szczególnie widocznych na szkle.
- Zadbajmy o właściwe ułożenie naczyń w zmywarce, zgodnie z zaleceniami producenta. Wnętrze zmywarki jest podzielone na strefy przeznaczone do różnych typów naczyń, co ma wpływ na rezultaty zmywania. Trzeba tak ustawić naczynia i sztućce, by nie stykały się ze sobą. Wstawiając wysokie naczynia na dolnym poziomie, np. patelnię, sprawdźmy, czy nie będzie blokować ruchu obracających się ramion myjących. Jeżeli ramię będzie zablokowane, z pewnością nawet najdłuższych cykl pracy urządzenia nie przyniesie dobrych rezultatów.
- Wyjmując umyte naczynia, zacznijmy od dolnego poziomu. Zdarza się bowiem, że w denkach szklanek czy kubków ustawionych w górnym koszyku, zbiera się woda. Jeżeli wyjmiemy je jako pierwsze, ochlapiemy talerze czy garnki stojące na dole.
O skuteczności zmywania, a jednocześnie energooszczędności zmywarki świadczą oznaczenia typu A/A/A. W zmywarkach oznacza się trzy kategorie - skuteczność zmywania, skuteczność suszenia naczyń oraz zużycie energii.
Oznaczenie A/A/A oznacza, że dany model ma wysoką klasę skuteczności zmywania i suszenia przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Litery B lub C oznaczają niższe klasy. Bywają tez modele z oznaczeniem A++, czyli najwyższej klasy. W związku z tym warto na te oznaczenia zwrócić uwagę przy zakupie.