Święta Bożego Narodzenia mają niezwykłą atmosferę, która narasta w naszych domach stopniowo. Jej nieodłącznym elementem jest wigilijny stół. Jak pięknie go nakryć?

Po kolei odhaczamy z listy kolejne jej elementy - prezenty dla rodziny i przyjaciół, wielkie sprzątanie, gotowanie tradycyjnych potraw, ubieranie choinki... Aż w końcu nadchodzi kulminacja - odświętnie ubrani zasiadamy do wigilijnego stołu. Zadbajmy o to, aby nie tylko potrawy, które na nim ustawimy, były wyjątkowe. Cała aranżacja stołu powinna podkreślać, że to jedyny taki wieczór w roku.

Talerze Madame z ozdobnym rantem TENDOM Porcelanowe obrączki na serwetki VILLEROY & BOCH Dwustronne żakardowe z kolekcji Christmas DEKORIA
Talerze Madame z ozdobnym rantem, Perrot Home Design, TENDOM,
od 75 zł/2 szt.
Porcelanowe obrączki na serwetki, kolekcja Winter Bakery, VILLEROY & BOCH,
89 zł/szt.
Dwustronne żakardowe z kolekcji Christmas, DEKORIA, od 37,90 zł/m.b.

Bez względu na to, na jaki styl się zdecydujemy, musi być elegancko i z klasą. Niezbędne są ładna zastawa, uprasowany obrus, serwetki i bożonarodzeniowe akcenty. Nie oznacza to jednak, że wigilijny stół ma się prezentować jak rodem z sali weselnej. Można popuścić wodze fantazji i, nie rezygnując z elegancji, odbiec nieco od klasyki.

Ręcznie zdobione talerze z kolekcji Clair De Lune Papierowe serwetki z kolekcji Inspiration PAW Sztućce z linii Apollo Gerpol
Ręcznie zdobione talerze z kolekcji Clair De Lune, szklanka i kieliszek z kolekcji Myosotis, Flamant, SQUARE SPACE, talerz śr. 30 cm - 600 zł/4 szt., talerz śr. 21 cm - 325 zł/4 szt., szklanka 380 zł/4 szt., kieliszek 435 zł/4 szt. Papierowe serwetki z kolekcji Inspiration, 33 x 33 cm, w opakowaniu 16 szt., PAW, 6,99 zł Sztućce z linii Apollo, stal nierdzewna 18/10 z domieszką niklu i chromu, 24 elementy, GERPOL, 310 zł

Wigilijny stół - złote zasady

Wbrew pozorom ustawienie talerzy, sztućców i kieliszków w odpowiedniej konfiguracji nie jest takie trudne. Talerze ustawiamy jeden na drugim tak, w kolejności odwrotnej do serwowanych dań - tak aby na wierzchu był ten, z którego będziemy korzystać najwcześniej.

Sztućce również układamy, biorąc pod uwagę kolejność serwowanych potraw. Po lewej stronie nakrycia jest miejsce dla widelców, po prawej dla łyżki i noży. Sztućce deserowe natomiast powinny znaleźć się nad talerzami, położone równolegle do krawędzi stołu. Pamiętajmy, że widelce zawsze kładziemy zębami do góry, noże skierowane ostrą krawędzią do talerzy, a łyżki brzuszkiem do dołu.

Szklany talerz w kolorze starego złota Porcelanowe bombki Solitaire ROSENTHAL Kwadratowe talerze SQUARE SPACE
Szklany talerz w kolorze starego złota z tłoczonym motywem gwiazdek, śr. 21 cm, Leonardo, DECO AT HOME, 43 zł Porcelanowe bombki Solitaire dostępne w sześciu wzorach, ROSENTHAL, 125 zł/szt. Kwadratowe talerze dostępne w trzech rozmiarach, Nordal, SQUARE SPACE, od 39 zł/szt.

Kieliszki powinny stać na prawo od talerza, w sytuacji, gdy podajemy kilka sztuk szkła, należy rozmieścić je od strony prawej ku lewej według kolejności spożywania napojów. Przy tak uroczystej kolacji warto podać kieliszki również na wodę lub inne napoje bezalkoholowe. Po lewej stronie nakrycia lub na talerzu powinna znaleźć się serwetka przełożona przez specjalną obrączkę lub ładnie udrapowana.

Pamiętajmy, że aby każdy z gości czuł się komfortowo, przy stole nie może być za ciasno. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że całe nakrycie dla jednej osoby będzie zajmowało zbyt dużo miejsca, nie stawiajmy wszystkich elementów od razu. Odpowiednie naczynia i sztućce mogą pojawiać się na stole wraz z wnoszeniem kolejnych dań.

Świece pieńkowe Perfect Pillar w szkle Zastawa stołowa z kolekcji Aronda Erzgebirge
Świece pieńkowe Perfect Pillar w szkle, dostępne w trzech rozmiarach, Yankee Candle, GRUPA ZACHODNIA, cena zależna do wielkości Zastawa stołowa z kolekcji Aronda Erzgebirge, CZERWONA MASZYNA, od 25 zł/szt.

Stół wigilijny - niekoniecznie na biało

Jeśli chodzi o obrus, tradycja jest bezwzględna - na wigilijnym stole musi być biały. Także zastawa stołowa najbardziej klasyczna i chyba najbardziej popularna jest biała. Można ją potraktować jako dobrą bazę do stworzenia aranżacji stołu w wybranym stylu. Ustawione na białym obrusie porcelanowe talerze i bezbarwne kryształowe szkło doskonale będą prezentować się zarówno w towarzystwie innych kolorów, jak i w samotności.

Barwy dekoracji i dodatków takich jak serwetki czy świeczniki mogą całkowicie zmienić charakter aranżacji wigilijnego stołu. Jeśli stawiamy na styl eko, zdecydujmy się na lniane serwetki, naturalne dekoracje, takie jak stroik ze świerkowych gałązek, prawdziwie szyszki lub skromne suche gałązki.

Jeśli chcemy, aby wigilijny stół miał pałacowy styl, postawmy na złoto, które nada aranżacji wyjątkowy charakter, natomiast fiolet w połączeniu ze srebrem wprowadzą styl glamour. Tradycyjne, bardzo popularne i "bezpieczne" połączenie to zieleń i czerwień, pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić - zdecydujmy się na jeden odcień każdego z tych kolorów.

Lniany czerwony obrus i serwetki LNIANY ZAUŁEK Szkło stołowe z Linii Elit KROSNO
Lniany czerwony obrus i serwetki w kolorze butelkowej zieleni, LNIANY ZAUŁEK, cena zależna od wymiarów Szkło stołowe z Linii Elit z kolekcji Krosno Handmade, KROSNO, od 27 zł/szt.

Jak ozdobić wigilijny stół?

Klasyczny stroik z wetkniętą na środku świeczką powoli odchodzi do lamusa. Na szczęście jest wiele innych sposobów na udekorowanie wigilijnego stołu. Można do tego wykorzystać... ozdoby choinkowe - ułożenie bombek na stole między potrawami czy zahaczenie gwiazdek o brzegi kieliszków nie wymaga dużo pracy, a efekt bedzie spektakularny. Podobnie można również przystroić stół pierniczkami.

Duże pole do popisu dają świece - można stworzyć z nich piękne kompozycje, które w niebanalny sposób udekorują stół i wprowadzą ciepłą, świąteczną atmosferę. Jeśli zdecydujemy się na klasyczne, wysokie lichtarze, pamiętajmy, że nie powinny one przeszkadzać w sięganiu po potrawy i podawaniu ich pozostałym gościom. Bezpieczniejsze i bardziej praktyczne są małe tealighty - można przy ich użyciu wyczarować prawdziwe dekoracyjne cuda.

Świeczniki na tealighty INNE MEBLE Szklane świeczniki na tealighty BOLSIUS Szklany lampion z uchwytem z drutu TENDOM
Świeczniki na tealighty, INNE MEBLE, od 10 zł/szt. Szklane świeczniki na tealighty, wys. 4,8 cm, BOLSIUS, 6,50 zł/szt. Szklany lampion z uchwytem z drutu, TENDOM, 25 zł

Nie ma co wpadać w panikę, jeśli nie mamy świątecznych świeczników, np. w kształcie gwiazdek albo choinek, wystarczy w ładnym szklanym naczyniu wypełnionym wodą zanurzyć gałązkę świerku lub ostrokrzewu, a świeczkę postawić na powierzchni wody. Takie "lampiony" rozstawiamy w kilku miejscach stołu - efekt gwarantowany.

Jeśli mamy dużo świeczników na tealighty, a każdy jest z "innej parafii", ładną kompozycję stworzymy, ustawiając  je na dwupoziomowej paterze do ciast.

Pięknie udekorowany stół sprawi, że atmosfera świąt będzie jeszcze bardziej magiczna. Pamiętajmy jednak, żeby nie przedobrzyć - przy stole przede wszystkim powinno być wygodnie, smacznie i przyjemnie.