Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wybór garnków jest przecież ogromny - od tradycyjnych, emaliowanych, przez stalowe, po naczynia wykonane z żeliwa, a nawet szkła i porcelany. Jak więc wybrać te, dzięki którym gotowanie będzie łatwe, przyjemne, a jego efekty nas zadowolą?

Szybkowar Zeno, Berghoff Zestaw garnków Cuisson, Duka Żeliwny garnek Gourmand, Duka
Szybkowar Zeno o pojemności 4 litrów, wykonany ze stali nierdzewnej, z bakelitowymi rączkami, BERGHOFF, 240 zł Zestaw garnków Cuisson: garnek 3,6 l, rondel 2 l, rondel 1,5 l, stal nierdzewna 18/10, antypoślizgowe silikonowe rączki, pokrywki z parownikami, można używać w piekarniku, DUKA, cena 599 zł Żeliwny garnek Gourmand, bardzo odporny na uszkodzenia i zarysowania, dostępny w kilku rozmiarach, DUKA,
od 199,90 zł

Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie naczynia do różnych potraw (tu niestety najlepsza jest metoda prób i błędów) oraz dopasować je do typu płyty kuchennnej, na której będziemy gotowali. Nie tylko płyty indukcyjne potrzebują odpowiednich garnków (naczynia do tego typu płyt muszą mieć "namagnesowane" dno).

Wybór garnków to jedna z ważniejszych decyzji, jaką podejmujemy podczas urządzania kuchni. Każdemu gotującemu zależy, by nie tylko były funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim dobrze służyły przez lata. Najpopularniejsze obecnie są garnki wykonane ze stali. Można je kupić za niewielkie pieniądze w marketach i za całkiem spore sumy w sklepach z wyposażeniem kuchni.

Zestaw garnków Satino, Zelmer Garnek Berghoff Neo Garnek Functional Form, Fiskars
Zestaw garnków Satino o pojemności:
1,5 l, 2,5 l, 3 l, 4,5 l, stal 18/10, trójwarstwowe dno, pokrywy z hartowanego szkła, uchwyty ze stali, możliwość mycia w zmywarce. ZELMER, od 104 do 136 zł
Berghoff Neo, garnek o śr. 24 cm, stal nierdzewna 18/10, 3-warstwowe dno, szklana pokrywa ze szczeliną, możliwość mycia w zmywarce. BERGHOFF, cena 219 zł Functional Form, garnek 5 l, aluminium utwardzane, wewnątrz powłoka Teflon® Platinum, antypoślizgowe rączki pokryte silikonem, można używać w piekarniku. FISKARS, cena 407 zł

Czym różnią się poza producentem i miejscem zakupu? Przede wszystkim jakością i technologią wykonania. Warto więc dopłacić i wybrać naczynia ciężkie, o grubym dnie, składającym się z kilku warstw. Takie naczynia co prawda rozgrzewają się powoli, ale też wolno oddają ciepło. To ważne, gdy gotujemy na płycie elektrycznej - dzięki takim właściwościom garnków, będziemy mogli maksymalnie wykorzystać ciepło resztkowe i zużywać mniej prądu.

Black Beauty, rondel z pokrywą szklaną, Altom Garnek do gotowania szparagów, Altom Garnek z kolekcji Platino, Altom
Black Beauty, rondel z pokrywą szklaną, śr. 16 cm, fakturowane dno, wewnątrz powłoka Tefl on® Platinum. TVS, ALTOM, cena 132 zł Garnek do gotowania szparagów, średnica 18 cm, stal nierdzewna. ALTOM, DAY BY DAY, cena 90 zł Garnek z kolekcji Platino, średnica 20 cm, TVS, ALTOM, 174 zł

Zanim kupisz

  • Jeśli chcemy wybrać rzeczywiście dobre naczynia, weźmy je do ręki i porównajmy ciężar. Im są cięższe tym lepiej, bo oznacza to, że wykonane zostały z dobrych stopów i mają rzeczywiście grube dno. Lżejsze naczynia nie mają zalet garnków o wielowarstwowym dnie - szybko się nagrzewają i równie szybko stygną.
  • Najtrwalsze są garnki ze stali szlachetnej (najlepiej ztw stali 8/10). Nie rysują się, a ich gładka powierzchnia ma właściwości antybakteryjne, co sprawia, że potrawy ugotowane i przechowywane w takich naczyniach dłużej są świeże.