Czy właśnie nadszedł ten moment, w którym Twoja kuchnia kategorycznie domaga się odświeżenia? A może wynajmujesz mieszkanie i chcesz urządzić to ważne pomieszczenie według własnego gustu, ale bez nadwyrężania budżetu? Oto parę wskazówek, które pomogą Ci szybko i w łatwy sposób uzyskać efekt godny znanych projektantów wnętrz.

Odświeżamy kuchnię: Drugie życie kafelków

Czy wiesz, że nie musisz zrywać płytek z podłogi ani ze ściany, aby osiągnąć efekt nowości? Na rynku dostępne są specjalne farby do glazury i terakoty. Wystarczy wyszorować kafle i pomalować je wybranym odcieniem farby. Możesz też wymienić same fugi, bez skuwania płytek - taki zabieg nie jest skomplikowany, a pozwala całkowicie odmienić wygląd wnętrza.

- Aby wymienić fugi, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny ręczny diamentowy nóż lub dwuostrzowy pilnik do usuwania starych fug. Można też użyć elektrycznej mikroszlifierki z końcówką frezującą, jednak z pewnością najbezpieczniejsze i najdokładniejsze będzie ręczne skrobanie spoin - mówi Monika Komorowska, projektantka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem.

Remont kuchni, Ceresit CE 40 Remont kuchni, Ceresit CE 40

Odświeżamy kuchnię: Idź na żywioł

Zarówno przy malowaniu kafelków, jak i wymianie fug pamiętaj o odpowiednim doborze koloru. Przecież chcesz, aby Twoja kuchnia sprawiała wrażenie świeżej i przestronnej. Możesz zacząć od wyboru jednego z 32 odcieni spoin Ceresit CE 40 z technologią Silica Active, które zostały pogrupowane w palety poszczególnych żywiołów: Powietrze, Ogień, Woda i Ziemia.

- Przy białych szafkach warto rozważyć kafelki na ścianie w ciemniejszym, wyróżniającym się kolorze. Można też wybrać paletę któregoś z żywiołów i poruszać się w jej obrębie, dobierając kolory ścian, szafek, kafelków i spoin, a nawet dodatków - radzi ekspertka.

Spoiny Ceresit CE 40 Silica Active są efektem prawdziwej rewolucji technologicznej wśród fug. Zastosowana w nich formuła Silica Active zapewnia wysoką stabilność pigmentów, zmniejszając podatność spoin na przebarwienia i wykwity, dzięki czemu fuga ma jednolity kolor na całej powierzchni, pozbawiony kraterów i spękań.

Ponadto zmniejszona kurczliwość po nałożeniu fugi CE 40 Silica Active i jej lepsze przyleganie do płytek oraz podłoża zapewniają dłuższą trwałość zarówno płytkom, jak i samej fudze. Idealnie przylegająca spoina zmniejsza ryzyko ścierania i pękania, a także skuteczniej chroni wrażliwe krawędzie płytek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy ich pomocy można łączyć nie tylko płytki tradycyjne czy gresowe, lecz również kamienne.

Odświeżamy kuchnię: Strefa szafek

Stare szafki możesz odświeżyć na wiele sposobów: wymienić fronty, pomalować je albo okleić wybraną okleiną. Jeśli starczy Ci funduszy, pomyśl o blatach - drewniany wystarczy zeszlifować i zabezpieczyć, w fornirowanym wymienić zniszczoną okładzinę. Jeśli chcesz nadać swojej kuchni zupełnie nowy charakter, możesz zaszaleć i zamiast szyby, czy płytek pomiędzy szafkami zdecydować się na luksfery. Nie będzie to duży wydatek, ponieważ powierzchnia pomiędzy szafkami jest niewielka, a luksfery połączone wysokiej jakości spoiną sprawią, że Twoja kuchnia stanie się nowoczesna i modna.

- Jeśli ścianę za luksferami pozostawimy białą, możemy dobrać do nich kolorową fugę, oczywiście współgrającą z barwą szafek. Jeśli zaś zdecydujemy się na pomalowanie ściany - wtedy fuga powinna być neutralna- podkreśla Monika Komorowska.

Remont kuchni, Ceresit CE 40 Remont kuchni, Ceresit CE 40

Odświeżamy kuchnię: Ostatnie pociągnięcie pędzla

Aby podkreślić efekt odnowionej kuchni, zainwestuj w modne dodatki. Takie elementy jak zioła w kolorowych doniczkach, półka z książkami kucharskimi czy zdjęcia lub plakaty na ścianach odzwierciedlają Twój indywidualny styl i zapewniają pomieszczeniu osobisty charakter. Stylizację uzupełnij dobranymi pod kolor ściereczkami i ulubionymi bibelotami. Gotowe!

Sugerowana cena fugi Ceresit CE40 Silica Active (2 kg): 26 zł

Remont kuchni, Ceresit CE 40 Remont kuchni, Ceresit CE 40 Remont kuchni, Ceresit CE 40 Remont kuchni, Ceresit CE 40