Modne baterie kuchenne - co znajdziemy na rynku?

Rzadko już widujemy baterie ścienne z dwoma uchwytami. Najpopularniejsze są te montowane w blacie lub w zlewozmywaku. Szybko przyjęły się też modele z mieszaczem ciepłej i zimnej wody, dzięki czemu mają tylko jeden uchwyt. To bardzo usprawniło prace kuchenne, bo wystarczy wolna ręka, aby puścić wodę o właściwej temperaturze.

bateria Cassino VerdeLine, z systemem łatwego czyszczenia, FERRO Optima 2722F, bateria bezdotykowa, ORAS bateria  Como Window, składana, VILLEROY & BOCH
Bez kamienia. Poprawne funkcjonowanie baterii w dużej mierze zależy od jej czystości - kamień w wylewce uniemożliwia swobodny przepływ wody, dlatego tak ważne jest regularne jej czyszczenie. Cassino VerdeLine, z systemem łatwego czyszczenia, FERRO, 635 zł. Nie dotykaj! Bateria wyposażona jest w czujnik ruchu, wystarczy więc włożyć ręce pod wylewkę, a woda sama poleci. Optima 2722F, bateria bezdotykowa, ORAS, ok. 2000 zł. Złóż ją. Armatura zamontowana pod oknem nie będzie przeszkadzać, jeśli wybierzemy model składany. Como Window, składana, VILLEROY & BOCH, ok. 1946 zł.

Producenci zrobili kolejny krok - zaproponowali baterie, które zapamiętują poprzednie ustawienia (temperaturę i siłę strumienia), wystarczy je włączyć (np. kciukiem lub nadgarstkiem) jednym przyciskiem umieszczonym zwykle na wylewce. Jeszcze łatwiejsze do uruchomienia są krany bezdotykowe - zrobisz ruch ręką pod wylewką i popłynie woda. Inną grupą są modele zmieniające strumień wody ze zwykłego na bardziej rozproszony (przypominający prysznic), który ułatwia płukanie naczyń i produktów.

bateria KLUDI L-INE S bateria MMN24-CR, jednouchwytowa, SMEG bateria Metalia 57, składana, FERRO
Kropka nad "i". Modne wnętrza potrzebują detali, które podkreślą starannie przemyślaną aranżację. Kropką nad "i" stanie się bateria KLUDI L-INE S. Czerń połączona z naturalnymi materiałami podkreśli walory otwartej kuchni,
1088 zł netto.
Wygodna w użyciu. Wybierając baterię, zwróć uwagę, gdzie znajduje się uchwyt - umiejscowiony z boku spowoduje, że otwierając i zamykając wodę nie pochlapiemy wylewki kroplami, a co za tym idzie - nie będą powstawały na niej zacieki. MMN24-CR, jednouchwytowa, SMEG, 1503 zł. Różne systemy. Baterie podokienne mogą różnić się między sobą sposobem składania. Tu składa się sama wylewka. Metalia 57, składana, FERRO, 737 zł.

Kolejnym udogodnieniem jest wyciągana wylewka - zamontowana na elastycznym wężu, dzięki któremu sięgniemy baterią w dowolne miejsce, nawet poza zlewozmywak. Na tym nie koniec, coraz częściej spotkać można armaturę wyposażoną w system filtrujący uzdatniający wodę - popijamy ją od razu po nalaniu z kranu. Niedawno na rynku pojawiła się bateria dodatkowo wyposażona w saturator, więc nie tylko leci z niej czysta, ale również schłodzona i gazowana woda.

Amatorom ciepłych napojów proponujemy modele, które mogą przygotować wrzątek. Natomiast tym, którzy lubią podczas zmywania podziwiać krajobraz za oknem, podpowiadamy, by zainteresowali się bateriami składanymi lub chowanymi w blat - kiedy chcemy otworzyć okno, z pewnością nie będą przeszkadzały.

bateria Citterio, z wyciąganą wylewką i zmiennym strumieniem, AXOR bateria Grohe Blue, z filtrem i systemem chłodzącym bateria  Gerbera, ze zmiennym strumieniem, DEANTE
Funkcjonalność i design. Te dwie cechy nie muszą być sprzeczne, coraz częściej ładne rzeczy są również praktyczne. Citterio, z wyciąganą wylewką i zmiennym strumieniem, AXOR, 2846 zł. Pełna gazu. Pamiętacie uliczne saturatory? Już nie są potrzebne, teraz można mieć wodę gazowaną prosto z kranu. Grohe Blue, z filtrem i systemem chłodzącym,
GROHE, 5917 zł.
Pełne wyposażenie. Uczyń zlewozmywak wygodnym miejscem pracy i wyposaż go w pomocne urządzenia, np. młynek do odpadków. TR 50.4, młynek do odpadków, TEKA, 799 zł. Feeria barw. Mocny akcent kolorystyczny ładnie wygląda w detalu, dlatego gdy chcesz dodać kuchni charakteru, wybierz baterię o zdecydowanej barwie. Gerbera, ze zmiennym strumieniem, DEANTE, 499 zł.

Baterie kuchenne - niebanalna uroda kranów

Zmienił się również wygląd baterii. Wybór mamy ogromny - od modeli o minimalistycznej, wręcz ascetycznej formie, po bardzo dekoracyjne, z ciekawymi uchwytami czy wyginanymi wylewkami. Nie jesteśmy też skazani na jeden kolor, oprócz popularnego chromu można kupić baterie satynowe, białe, czarne, a niektóre firmy oferują je w wielu barwach, od czerwieni po błękity. Stosunkową nowością jest armatura wyposażona w oświetlenie ledowe.

TR 50.4, młynek do odpadków, TEKA bateria KLUDI ZENTA bateria AM 90 WWW.ALEZLEW.PL
Pełne wyposażenie. Uczyń zlewozmywak wygodnym miejscem pracy i wyposaż go w pomocne urządzenia, np. młynek do odpadków. TR 50.4, młynek do odpadków, TEKA, 799 zł. Uroda minimalizmu. Nowoczesna, geometryczna i funkcjonalna, wyposażona w wyciąganą, obrotową wylewkę oraz automatyczny przełącznik natrysk/strumień. KLUDI ZENTA, 1355 zł. Do pary ze zlewem. Popularnością cieszą się baterie, które kolorem i strukturą powierzchni dopasowane są do zlewozmywaków granitowych, bateria AM 90 z wyciąganą wylewką w kolorze pearl, WWW.ALEZLEW.PL, 900 zł.

Baterie kuchenne i ich dodatkowe funkcje

Nawet najładniejsza i najbardziej funkcjonalna bateria byłaby w kuchni mało użyteczna bez zlewozmywaka. Warto zdecydować się na jedno i drugie w podobnym wzornictwie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze je dobraliśmy, możemy wybrać zestaw proponowany przez producenta.

Podobnie jak baterie, zlewy też zmieniły design i funkcje. Kupimy je wraz z dodatkowym wyposażeniem, takim jak deski do krojenia, sitka, durszlaki czy dozowniki mydła i płynu. Gdy dodatkowo zamontujemy w nich młynek do odpadków, po skończonej pracy wyrzucą za nas śmieci.

bateria Bingo Star DN 15, z wyciąganą wylewką, KLUDI bateria KWC Zoe TouchLight Pro, z oświetleniem LED, FRANKE
Poręczna. Elastyczna wylewka bardzo ułatwia kuchenne prace – można ją w każdej chwili wyciągnąć i z łatwością obrócić o 360°. Bingo Star DN 15, z wyciąganą wylewką, KLUDI, 1660 zł. Sygnalizacja świetlna. W zależności od temperatury wody bateria podświetla się na inny kolor – niebieski oznacza wodę zimną, pomarańczowy ciepłą, a czerwony gorącą. KWC Zoe TouchLight Pro, z oświetleniem LED, FRANKE, 8499 zł.
bateria Targa, z wyciąganą wylewką, ROCA bateria Grohe Red, z bojlerem umożliwiającym zagotowanie wody
Obróć lub wyciągnij. Wśród baterii z wyciąganą wylewką można spotkać modele, które dodatkowo obracają się wokół własnej osi. Targa, z wyciąganą wylewką, ROCA, 1665 zł. Uwaga, wrzątek! Mimo że z kranu leci gorąca woda, którą można zaparzyć np. herbatę, nie ma obawy, że poparzymy się, dotykając baterii, gdyż ta wyposażona jest w powłokę izolacyjną. Grohe Red, z bojlerem umożliwiającym zagotowanie wody, GROHE, od 3399 zł.