O wielkości lodówki świadczy nie tyle jej gabaryt, co pojemność wyrażona w litrach. Podaje się ją oddzielnie dla chłodziarki i dla zamrażalnika. Dla jednej osoby wystarczy lodówka o pojemności 120 l, a na każdego kolejnego domownika powinno przypaść ok. 40 l. Na ogół duże urządzenia kupimy w wersji wolno stojącej. Dla wieloosobowej rodziny warto wybrać lodówkę o pojemności chłodziarki większej niż 280 litrów. Najczęściej są to modele side by side oraz french door. Pierwsze określenie stosuje się do modeli dwudrzwiowych przy czym ich skrzydła ułożone są obok siebie. Za jednym kryje się chłodziarka, za drugim zamrażarka. Lodówki zwane french door to z kolei urządzenia kilkudrzwiowe. To takie rozbudowane side by side, tyle że za dwuskrzydłowymi drzwiami jest chłodziarka, a poniżej znajduje się oddzielnie zamykana zamrażarka. To największe z dostępnych na rynku urządzeń - pojemność samej chłodziarki często przekracza tu 380 litrów. Pojemne lodówki znajdziemy też pośród tradycyjnych (oddzielnie zamykany jest zamrażalnik, a oddzielnie chłodziarka). Najczęściej spotykane są modele z zamrażalnikiem na dole. Warto wybrać ten z dwoma agregatami - lodówka i zamrażarka będą mogły działać niezależnie, czyli możemy wyłączyć zamrażarkę, podczas gdy działa chłodziarka.
Zadbaj o portfel i samopoczucie
Informację o tym, ile prądu zużyje nasze urządzenie, znajdziemy na etykiecie energetycznej. Wyraża się ją w klasach od A+++ do D. Lodówki o klasie A+++ zużyją najmniej prądu, a te z literką D najwięcej. Na tej samej etykiecie powinniśmy znaleźć informacje jak głośno pracuje lodówka. Podaję się ją w decybelach (dB) i najczęściej waha się ona od 35 do 45 dB (co jest porównywalne do ludzkiego szeptu). Pamiętajmy, że ciągła praca oznacza, iż przez całą dobę będziemy słuchać szumu, więc jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem wybierzmy jak najcichszy model.
Dobre wyposażenie
Oprócz tradycyjnych półek, niektóre modele dodatkowo mają przestrzeń przeznaczoną na specjalne produkty, np. mięso, wędliny czy warzywa. Są to tzw. komory do dłuższego przechowywania żywności, w których panuje niższa temperatura i stała wilgotność (odpowiednia dla konkretnych produktów). To ważne, ponieważ gdy w domu mieszka kilka osób, robimy zwykle większe zakupy. Ponadto szuflada na warzywa może być wyposażona w lampy emitujące niebieskie światło, dzięki czemu w warzywach trwa proces fotosyntezy i dłużej zachowują świeżość. Warto też zwrócić uwagę czy lodówka ma ścianki pokryte powłoką antybakteryjną, która obniża na zdolność namnażania się bakterii i zapobiega przenoszeniu ich ze ścianek lodówki na żywność.
W modelach french door można spotkać lodówki wyposażone w komorę (multizone), która może służyć jako chłodziarka lub zamrażarka - wystarczy na panelu sterowania ustawić odpowiednią temperaturę - dodatnią lub ujemną. Duże lodówki mogą być wyposażone w kostkarkę do lodów lub dystrybutor chłodnej wody. Dostępne są modele kostkarek wewnętrzne i zewnętrzne (nie wymagające otwierania zamrażarki). Kostkarki mogą się różnić też metodą pobierania wody - jedne podłącza się do wodociągu inne wyposażone są w zbiornik, który musimy zasilać samodzielnie.