Dobór odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina może wydawać się na początku sporym wyzwaniem. Błędny wybór może wpłynąć na aromat i jakość spożywanego trunku, a przede wszystkim na...popełnienie faux pas w towarzystwie! Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i zaskocz wiedzą znajomych!

Winny przewodnik, czyli jaki kieliszek do wina czerwonego, białego i szampana?

Czy wiesz, że dobór odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina odpowiada za jego ostateczny smak i temperaturę? Dlatego tak ważne jest posiadanie w kuchennym wyposażeniu podstawowych kieliszków do wina białego oraz czerwonego. Z biegiem lat możemy uzupełnić nasz zbiór o kieliszki do wina różowego, musującego oraz deserowego. Czym tak naprawdę różnią się one od siebie?

Kieliszki do wina czerwonego

Klasyczne, czerwone wino zazwyczaj ma bogatszy smak niż jego konkurenci, a co za tym idzie potrzebuje więcej powietrza, aby lepiej "oddychać". W tym celu należy wybrać duże, wysokie i szerokie kielichy, aby głęboki aromat wina swobodnie ulatniał się pozwalając nam w pełni cieszyć się ze smaku trunku.

Ważna rada: wino do kieliszka nalewaj tak, aby wypełnić maksymalnie jego 1/3 powierzchni! Ten prosty zabieg zapewni nam swobodę mieszania i zadba o elegancki wygląd.

Kieliszki do wina białego

Kieliszki do wina białego są smuklejsze i mniejsze. Wszystkie aromaty kumulują się w niewielkiej czaszy dając nam radość z kosztowania od samego początku. Wybierając z kolei białe wino o bardziej złożonym smaku powinniśmy wybrać nieco większy kielich.

Kieliszki do wina różowego, szampana oraz deserowe

Lekkie wino różowe doskonale sprawdzi się jako orzeźwienie podczas upalnego lata, dlatego istotne jest, aby kieliszek odpowiednio utrzymywał jego temperaturę. Wybierzmy zatem szkło o wąskiej czasze z nieco zaokrągloną formą zamykającą się ku górze. Kształt kieliszka do wina różowego przypomina kwiat tulipana.

Prosty tip: Aby pięknie zaprezentować mieniącą się barwę wina, wybierzmy cienki rodzaj szkła. Uwydatni on wszystkie walory estetyczne trunku.

Przewodnik po kieliszkach do wina

Kieliszki do szampana powinny być maksymalnie wysokie i wąskie jednocześnie. Ich wysokość odpowiada za utrzymanie niskiej temperatury, a niewielka szerokość pozwala na swobodne, aczkolwiek powolne uwalnianie się bąbelków.

Słodkie wino deserowe podajemy natomiast w niskim, wąskim, zwężającym się ku górze kielichu przypominającym kształtem romb.

Moda na wino, czyli co piją millenialsi?

Choć kultura picia wina w szczególności rozwinięta jest we Włoszech, Francji, Hiszpanii czy Gruzji - Polacy coraz częściej wybierają ten rodzaj alkoholu. Latem z upodobaniem sięgamy po lekkie prosecco, a w chłodne jesienne wieczory wybieramy bardziej złożone smaki wina czerwonego. Sączymy je spędzając romantyczny wieczór przy kominku, a także podczas spożywania posiłków wspólnie z rodziną.

PANUL w rdzennym języku chilijskim oznacza uścisk lub objęcie. Oznacza specjalny rodzaj więzi pomiędzy ludźmi i wzgórzami otaczającymi winnice rodzące winorośl. Panul to pełne uczucia uściski z serca Doliny Colchagua. Leżakowane 6 miesięcy w dębowych beczkach i tyleż samo w butelkach. Zachwyca głęboko purpurową barwą, bogatym bukietem dojrzałych owoców, subtelnej wanilii z korzenną nutą w tle, długie na podniebieniu. Idealne do czerwonych mięs, pasztetów, makaronów, dojrzałych serów.

Wytrawne, czerwone wina świetnie sprawdzą się jako towarzysze dań z makaronem, czerwonego mięsa i serów. Pokolenie millenialsów szczególnie docenia ten rodzaj alkoholu - nie jest on bowiem tak przeciętny jak piwo czy wódka. Kojarzy się z niezależnością, swobodą działania i indywidualizmem, czyli głównymi cechami pokolenia millenialsów.

Akcesoria do wina - jakie wybrać?

Rozpowszechnienie kultury picia wina w Polsce spowodowało rozwój rynku oferującego różnorodne akcesoria w postaci nietuzinkowych korkociągów, oryginalnych zatyczek do wina, czy ozdobnych karafek.

To absolutne minimum przy serwowaniu wina gościom. Korkociąg pomoże nam nie tylko profesjonalnie otworzyć butelkę, ale może stać się również designerskim gadżetem jak np. słynny projekt Alessandra Mendini dla marki Alessi. Zatyczka pozwoli dłużej cieszyć się świeżością, a niezwykła karafka w elegancki sposób zaprezentuje alkohol na stole.

Kolekcjonując dobre trunki warto zaopatrzyć się także w stojak na wino, albo nawet dekoracyjną serwantkę. Osoby bardziej zainteresowane tematem win na pewno ucieszą się również z akcesoriów takich jak: schładzacz do wina, znaczniki do kieliszków, profesjonalny termometr, nalewak, obrączki zapobiegające kapaniu, etui na butelki.

Więcej na: tim-wina.com.pl

Autor
Jak dobrać odpowiedni kieliszek do wina? [przewodnik]
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Prowadzi portal Czas na Wnętrze. Social Media Ninja, dla której Instagram...