Wyposażenie kuchni we wszystkie niezbędne sprzęty, meble i akcesoria jest jednym z najważniejszych kroków podczas tworzenia nowego lokalu gastronomicznego. Od dobranych elementów wyposażenia będzie zależeć funkcjonalność kuchni oraz komfort przygotowywania posiłków dla gości. Czego nie powinno zabraknąć w profesjonalnej kuchni?

Sprzęt dopasuj do specyfiki lokalu

Wyposażenie kuchni gastronomicznej przede wszystkim powinno być dopasowane do specyfiki lokalu. Innych urządzeń i mebli będzie potrzebował kucharz w restauracji specjalizującej się w kuchni polskiej, a innych cukiernik. Zakupy sprzętu warto szczegółowo zaplanować.

Podstawowym elementem wyposażenia kuchni w punkcie gastronomicznym jest sprzęt do obróbki termicznej żywności. Dużą popularnością cieszą się przemysłowe kuchnie gazowe - zwłaszcza 6- lub 8-palnikowe. Są to bardzo wydajne urządzenia. Umożliwiają przygotowywanie wielu potraw jednocześnie. W kuchni gastronomicznej nie powinno zabraknąć także pieca konwekcyjno-parowego, który umożliwi smażenie, duszenie, gotowanie oraz blanszowanie żywności. Optymalnym rozwiązaniem do gastronomii będzie kuchenka z piekarnikiem.

Kolejny ważny element wyposażenia profesjonalnej kuchni to urządzenia chłodnicze. W zależności od specyfiki lokalu warto postawić na szafy chłodnicze, stoły chłodnicze lub mroźnicze, zamrażarki, witryny, nastawy itp. Sprzęt chłodniczy powinien być wykonany z solidnych materiałów.

W profesjonalnej kuchni nie może także zabraknąć:

  • zmywarki lub zmywarko-wyparzarki,
  • naczyń gastronomicznych (garnków, blach, misek, patelni itd.),
  • urządzeń do przechowywania i transportu (np. pakowarek próżniowych, wózków kelnerskich, pojemników czy termosów),
  • zastawy dopasowanej do charakteru lokalu.  

Wybierz odpowiednie meble

Profesjonalną kuchnię należy zaopatrzyć także w odpowiednie meble - szafy porządkowe, stoły cateringowe, stoły z basenem, regały i inne. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktów wykonanych z solidnych, wysokogatunkowych materiałów. W kuchniach gastronomicznych świetnie sprawdzają się meble ze stali nierdzewnej, które są wytrzymałe, estetyczne i łatwe w czyszczeniu.

Postaw na renomowanych producentów

Wyposażenie do kuchni gastronomicznej musi być trwałe, niezawodne i bezpieczne. Powinno być zgodne z polskimi i unijnymi standardami. Warto postawić na produkty pochodzące od renomowanych producentów. Świetnym rozwiązaniem jest zakup wyposażenia marki Stalgast, która funkcjonuje na rynku od lat 90. Jest to producent urządzeń gastronomicznych, mebli ze stali nierdzewnej oraz naczyń kuchennych. Produkty marki to niezawodność, najwyższa jakość połączona z funkcjonalnością i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Produkty tej oraz wielu innych renomowanych marek można znaleźć w sklepie internetowym gastro-pol.pl. W asortymencie dostępny jest szeroki wybór urządzeń kuchennych, mebli oraz akcesoriów, które umożliwiają kompleksowe wyposażenie restauracji, baru, cukierni, pizzerii i każdego innego punktu gastronomicznego.