Bez względu na to czy urządzasz pierwsze własne mieszkanie lub szykujesz dom do upragnionego remontu, każdy z nas poszukuje rozwiązań cieszących oko, ale i funkcjonalnych. Bez wątpienia stawiasz sobie wiele pytań o aranżację kuchni. Jaki układ zabudowy sprawdzi się najlepiej? Z czego ją wykonać, by była: piękna, łatwa w utrzymaniu i trwała? To ważne kwestie, bo wszystkie one w znacznej mierze decydują o codziennej wygodzie. Aby pomóc w podjęciu trafnych decyzji, zebraliśmy garść wskazówek.

Kuchenne ekspozycje w salonach meblowych i studiach zachwycają! Oferują tak wielki wybór, że nieraz nie wiadomo, na co się zdecydować. Bogata liczba kolorów, dekorów i materiałów potrafi zawrócić w głowie. Dokonać dobrego wyboru - tak, by w piękny oraz funkcjonalny sposób wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni i móc cieszyć się nim przez lata - pomogą rady ekspertów. Specjaliści z firmy REHAU, która jest producentem wysokiej jakości powierzchni meblowych, zdradzili nam, co przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę.

Bo…każdy centymetr się liczy!

Meble gotowe to rozwiązanie szybkie i niekiedy trochę tańsze. Możemy je znaleźć w wielu budowlanych marketach. Plusem jest to, że coraz więcej tego typu miejsc oferuje wsparcie przy jej zaprojektowaniu. Ale tylko zabudowa na miarę pozwala rzeczywiście wykorzystać każdy centymetr. Unika się w ten sposób strat, które oznaczałyby mniejszą powierzchnię do przechowywania - a tej przecenić nie sposób (zresztą nie tylko w przypadku kuchni, o czym mówi wielka popularność zabudów na wymiar także w przedpokojach, łazienkach, sypialniach i salonach). Meble kuchenne od stolarza pozwalają ponadto uzyskać wysokie walory ergonomii, w tym możliwość dopasowania zabudowy do własnego np. wysokiego lub drobnego wzrostu. Tworzymy coś dostosowanego wyłącznie do nas.

Zaplanuj wnętrze

Dla nowoczesnych kuchni na wymiar charakterystyczne są bardzo szerokie szuflady, dzięki którym przechowywanie talerzy, akcesoriów kuchennych, blendera czy innych małych sprzętów AGD to czysta przyjemność. Jednym słowem wszystko ma swoje miejsce. Aby sięgnąć po to, co do niedawna kryło się na dnie szafki, nie trzeba już wysiłku. Szafki zresztą też się bardzo zmieniają - za sprawą innowacyjnych systemów wyposażenia wewnętrznego. Chodzi m.in. o szafki cargo rozwiązania typu magic corner - dające znakomity dostęp do zasobów szafek narożnych, a także najróżniejsze wysuwane kosze, obrotowe półki i uchwyty dosłownie na wszystko. Do tego podświetlenie.

Co zamiast tradycyjnych frontów?

Trudno dostępne miejsca lub brak możliwości zastosowania klasycznego frontu? Nie rezygnuj z wygodnego przechowywania - mamy rozwiązanie: żaluzje meblowe. Co ważne w przypadku tej propozycji nie ma mowy o kompromisach estetycznych! Nowa kolekcja rolet meblowych z kolekcji REHAU noble matt gwarantuje idealne połączenie wizualne z frontami z nowej kolekcji matowych frontów RAUVISIO noir. Po zamknięciu między jednymi a drugimi nie ma żadnych widocznych różnic w materiale ani kolorze. Przechowuj tak jak lubisz – w świetnym stylu.

Co z materiałem?

Skoro o wykończeniach mowa, warto zwrócić uwagę na cechy różnych dostępnych rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się fronty lakierowane. Niestety powłoka lakieru podatna jest m.in. na zarysowania i obtłuczenia, a przy tym (jak na wymagające warunki kuchenne) nie zawsze dostatecznie chroni front przed wpływem pary, wody, tłuszczu.

Ciekawe efekty daje zastosowanie forniru - jeszcze bardziej delikatnego - albo blachy stalowej, mosiężnej czy miedzianej lub cienkiej warstwy spieku kwarcowego - co z kolei wiąże się ze znacznymi wydatkami. Tymczasem znakomitą odporność m.in. na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie promieni UV, mają fronty akrylowe, pod warunkiem, że są od sprawdzonego producenta. Nawet kiedy kuchnię projektuje architekt lub wraz z wykonawstwem zajmuje się tym stolarz pytaj o materiał - jego właściwości i zastosowanie.

Poczuj dotyk piękna

Nie tylko to co widzimy, ale i czujemy jest ważne. Aksamitna w dotyku powierzchnia robi ogromne wrażenie, ale tylko wtedy kiedy jest odporna na ślady palców. Wspominając wcześniej zalety użytkowe nowej kolekcji REHAU noble matt nie możemy pominąć idealnie gładkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Głębia matu w połączeniu ze stonowanymi barwami daje efekt, o którym fani prostych, przytulnych wnętrz marzą. Nas szczególnie urzekły cztery kolory: Trench Coat, który w zależności od dziennego światła gra swoją barwą - od odcieni beżu po ciepłą szarość. Kolejne typy to Midnight Dash oraz Olive Detour - granat i nietypowa zieleń to strzał w dziesiątkę. Boxcar Blonde zachwyci miłośników ciepłych tonacji. I co nie mniej ważne, będą się znakomicie prezentować każdego dnia, nawet gdy w Twoim domu wrzeć będzie życie rodzinne i towarzyskie.

Więcej informacji na: www.rehau.com