Kuchnia glamour - styl pełen blasku i elegancji

Jak urządzić kuchnię w stylu glamour, aby uzyskać wnętrze nie tylko bogate i stylowe, ale również funkcjonalne? W stylu glamour sekret tkwi w umiejętności równoważenia. Kuchnia nie może być przeładowana, ale jednocześnie powinna być efektowna. Styl glamour ewoluował na przestrzeni lat, aby współcześnie złagodzić wizerunek i stworzyć bardziej stonowaną i wyrafinowaną alternatywę. Elementy wyposażenia i dekoracje co prawda nadal przykuwają uwagę swoją wyrazistością, jednak wnętrze stanowi spójne i harmonijne dzieło sztuki wnętrzarskiej.

Barwy zastosowane w kuchniach glamour bazują na kontrastach czerni i bieli, jednaki bardzo reprezentacyjnym nowoczesnym rozwiązaniem kolorystycznym jest kuchnia monochromatyczna cała w czerni bądź bieli, przełamana starannie dobranymi dodatkami glamour. W kuchni w stylu glamour sprawdzą się meble na wysoki połysk, tapicerowane krzesła, bogate kryształowe żyrandole, lustra oraz dekoracje w tonacji czerni, bieli, złota i srebra.

Meble na wysoki połysk - kuchnia w stylu glamour

Doskonały efekt daje zestawienie nowoczesnych mebli na wysoki połysk wyposażonych w proste pozbawione zdobień fronty z wyrazistymi akcentami dodatków i dekoracji. Meble kuchenne glamour charakteryzuje staranność wykonania i wykończenia oraz dbałość o detale. Meble na wysoki połysk odbijają światło niczym lustra, przez co wnętrze automatycznie zyskuje optycznie na metrażu, dlatego niewielka nawet kuchnia glamour w bloku to doskonałe rozwiązanie.

Jeśli wybór padnie na białe meble na wysoki połysk, efekt będzie jeszcze korzystniejszy, ponieważ biel maksymalnie rozjaśni niewielkie pomieszczenie, sprawiając, że wyda się większe. Decydując się natomiast na meble matowe, pożądanego blasku dodadzą kryształowe, srebrne lub złote uchwyty. Warto pamiętać, że kuchnia glamour powinna zachwycać również funkcjonalnością, dlatego urządzając ją, należy przestrzegać zasad trójkąta roboczego.

Jakie blaty i podłoga w kuchni glamour?

Jakie blaty będą najlepsze do mebli w wyrazistym połysku? Takie, które podobnie, jak całe wnętrze, wywołają spektakularny efekt. Idealny będzie naturalny kamień, czyli czarny granit oraz biały lub czarny marmur. Miejsce pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi można natomiast wypełnić marmurem dla zachowania spójności aranżu lub płytkami ceramicznymi ze złotym i srebrnym wykończeniem, płytkami lustrzanymi, wielkoformatowymi płytkami rektyfikowanymi lub tapetą o ciekawym wzornictwie.

Podłoga przy takiej ilości blasku celem lekkiego stonowania stylistyki wskazana jest raczej matowa. Kuchnia glamour z drewnem jest rozwiązaniem zdecydowanie ocieplającym wnętrze i nadającym mu przytulności, a do elementów drewnianych można dopasować zbliżoną kolorystycznie matową podłogę z płytek drewnopodobnych. W ten sposób zachowamy spójność aranżacyjną i przy okazji stworzymy kuchnię glamour w uniwersalnej i łagodniejszej odsłonie.

Dekoracje i dodatki w kuchni glamour

Wyposażenie kuchni w dodatki to ostatni i najprzyjemniejszy element urządzania wnętrza. Można puścić wodze fantazji i wykazać się sporą dozą kreatywności, przeszukując półki sklepów z dekoracjami i strony sklepów internetowych. Nie warto jednak popadać w przesadę. Kuchnia glamour już wystarczająco zwraca uwagę blaskiem, dlatego dekoracje należy dobierać rozważnie.

Dobrze jest postawić na jakość, a nie na ilość. Sprawdzi się zatem kryształowa patera ze złotą podstawką, komplet zdobionych brokatem pojemników na sól i pieprz, niklowany serwetnik, misa ze stali nierdzewnej na owoce, lustro w metalowej srebrzonej ramie, kilka szklanych wazonów i biała ceramiczna figurka w kształcie owocu. Puszki w czerni ze złotymi pokrywkami, czarny czajnik, toster oraz chlebak przełamią błyszczący monolit dodatków i wprowadzą mocny wyrazisty akcent do wnętrza w stylu glamour.

Jakie oświetlenie do kuchni glamour?

W kuchni w stylu glamour warto zastosować kilka punktów świetlnych. Światło odbite od mebli na wysoki połysk i błyszczących dekoracji doda wnętrzu jeszcze większego blasku. Ciekawym akcentem będzie światło sufitowe w postaci ekstrawaganckiego żyrandola, najlepiej kryształowego, który rozproszy dodatkowo promienie. Jeśli jednak wydaje się to zbyt odważnym pomysłem, można pod sufitem umieścić zestaw niezwykle modnych kloszy z transparentnego lub lustrzanego szkła wyposażonych w żarówki dekoracyjne. Punkty świetlne LED w zabudowie sufitowej uzupełnią stylizację. Czy kinkiety w kuchni glamour są dobrym rozwiązaniem? Tak, jednak ich wzornictwo powinno być zbieżne z lampą sufitową lub oscylować w podobnej stylistyce.

Kuchnia glamour połączona z jadalnią

Kuchnia połączona z jadalnią jest funkcjonalnym i popularnym rozwiązaniem. Funkcję jadalni może pełnić wyspa kuchenna z hokerami lub stół z krzesłami. W kuchni glamour połączonej z jadalnią należy jednak zachować konsekwencję stylu. Zastosowanie tapicerowanych krzeseł z pikowaniem oraz szklanego lub czarnego stołu na wysoki połysk będzie niejako kontynuacją kuchennego błyszczącego aranżu glamour. Kwintesencją stylu i jednocześnie kluczowym miejscem spotkań rodziny podczas posiłków może stać się również marmurowa wyspa kuchenna wyposażona w wysokie stalowe hokery z czarnymi skórzanymi siedziskami. Montaż nad miejscem jadalnianym ozdobnych lamp wprowadzi do wnętrza dodatkową ilość światła, a biała zastawa ze złotymi lamówkami będzie stylowym dodatkiem do kuchni w stylu glamour.

Autor
Kuchnia w stylu glamour - jak dobrać meble i dodatki?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...