Przestronny blat, ergonomiczne sprzęty kuchenne, pojemne szafki czy wygodny zlewozmywak z poręczną baterią - to podstawa wyposażenia. Na tym jednak nie warto się zatrzymywać, ponieważ niekiedy niepozorne (i niedrogie!) funkcjonalności czy akcesoria potrafią zdziałać w kuchni prawdziwe cuda. 

Szafki cargo

To swoisty hit w nowoczesnych kuchniach. Chodzi o szafki, które są wygodnie wysuwane - i to na wiele sposobów oraz w licznych formach. Bardzo przydatne na małym metrażu są wąskie cargo. Półki w nich są ułożone prostopadle do frontu, co zapewnia sporo miejsca do przechowywania. W ten sposób można np. sprawnie zaaranżować kuchenną spiżarnię.

Inny dobry pomysł? Cargo narożne z ruchomymi półkami. To z kolei pozwala w pełni wykorzystać trudne projektowo kąty, które da się dzięki temu przeznaczyć np. na gromadzenie dużych, nieporęcznych naczyń czy blach do pieczenia. Jeszcze więcej możliwości? Cargo z wewnętrznymi szufladami. Takie rozwiązanie zapewnia optymalną organizację i łatwy dostęp do różnych akcesoriów kuchennych.

fot. Rejs

Młynek do zlewu

Nie jest to opcja szczególnie popularna w Polsce (znamy ją głównie z amerykańskich filmów i seriali), a to spory błąd. Młynek bowiem pozwala sprytnie rozdrobnić resztki jedzenia, obierki czy większe pozostałości ze zmywania. Podstawowa zaleta? Wszystko trafia bezproblemowo do kanalizacji, i to bez ryzyka zapychania odpływu czy rur - co jest częstym i uciążliwym problemem w kuchni. Odpadków nie trzeba więc segregować i przechowywać dłużej w koszu, a to z kolei eliminuje bolączkę, jaką są nieprzyjemne zapachy.

Wieszaki i haczyki w niestandardowych rolach

Świetnie sprawdzają się zarówno w większej, jak i mniejszej kuchni, jednak to w tej drugiej potrafią ratować sytuacją. Można je zaplanować w wielu miejscach: na bocznych częściach szafek, pod szafkami wiszącymi, od wewnętrznej strony drzwiczek w szafce pod zlewem (znakomite miejsce na akcesoria do mycia i sprzątania!) czy wreszcie w różnych miejscach na ścianach. Chodzi przy tym o wieszaki o konkretnej funkcji - np. na filiżanki albo kieliszki, ale też na większe sztuki - typu pokrywki do garnków i patelni. W tej formie można też sprytnie zaaranżować podręczny przyprawnik. Warto pamiętać również, że do łask wraca sprawdzone już w przeszłości rozwiązanie, czyli talerze na ścianie w roli dekoracyjnej.

Półka nad zlewozmywakiem

Zwykle przestrzeń nad zlewozmywakiem nie jest zagospodarowana, a trzeba pamiętać, że ma potencjał! Można na nim umieścić chociażby mniejszy ociekacz na sztućce, choć jeszcze lepszym pomysłem jest organizer na gąbki, szczotki do zmywania czy butelki z detergentami. Niekoniecznie też chodzi o półkę pojedynczą - może być wzbogacona o wieszaki, haczyki, dodatkowe organizery. Trzeba także pamiętać, że dostępne są specjalne nadstawki nad zlewozmywak w formie półek na wymiar - eliminuje to problem trudnego montażu ściennego, zwłaszcza gdy w roli okładziny stosujemy twarde płytki.

Okap blatowy

Choć współczesne okapy kuchenne są finezyjnie zaprojektowane i spójnie wpisują się w aranżacje kuchenne, to wciąż jednak stanowią nieco „inwazyjny” element, który niekiedy zaburza jednolitość zabudowy. Alternatywa? Okap blatowy! Może być montowany na stałe, niemniej lepiej sprawdza się wersja wysuwana - wtedy, kiedy potrzeba go użyć. To innowacyjne, bardzo estetyczne rozwiązanie, które świetnie prezentuje się w każdej kuchni - zwłaszcza tej małej. Okap blatowy może być od razu zintegrowany z płytą grzewczą, a także montowany bez problemu na wyspie kuchennej.

Wysuwany blat

Blatów w kuchni nigdy nie jest za dużo! Zwłaszcza w małym pomieszczeniu czy kompaktowym aneksie mierzymy się z niedoborem miejsca do pracy. Doskonale wtedy sprawdza się blat wysuwany - przydatny np. wtedy, gdy przygotowujemy posiłki. Może też przy okazji pełnić funkcję mobilnego stołu. W wersji wsuniętej jest niewidoczny i spójnie komponuje się z zabudową kuchenną. Opcja kreatywna? Niestandardowe miejsce do pracy zdalnej z komputerem!

Nakładki na zlewozmywak

Chodzi tu o różne poręczne akcesoria do zlewozmywaka, które znacznie poszerzają jego funkcjonalności. Dobrym przykładem jest przesuwana deska do krojenia - bardzo wygodnie można przygotować posiłki, od razu myjąc żywność czy pozbywając się drobnych odpadków. Oprócz tego zlewozmywak może być wyposażony w takie dodatki, jak nakładany durszlak czy suszarka. Dobrze sprawdzają się też dodatkowe ociekacze, tym bardziej że te na stałe zintegrowane ze zlewem bywają niezbyt wygodne.

fot. Franke

Wysuwane gniazdka

Gniazdek w kuchni również nie powinno być za mało, tym bardziej jeśli korzystamy z drobnych sprzętów, które nie są na stałe podłączane do zasilania. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są gniazdka ukryte - mogą „wyskakiwać” z blatu lub być z niego wyciągane bądź wysuwane, ale też np. umieszczone w szufladach ze specjalnymi listwami zasilającymi. Tam można chociażby wygodnie podładować smartfon czy tablet.

Magnesy XXL na lodówkę

W przypadku lodówki wolnostojącej również jej ściany boczne można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania lub ekspozycji wybranych dodatków. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się np. duże, mocne magnesy, do których można przyczepić m.in. metalowe doniczki ze świeżymi ziołami.

Wysuwane kosze

Odkąd segregowanie odpadów stało się standardem, potrzeba znacznie więcej miejsca na zorganizowanie całego procesu. Zwłaszcza w małych kuchniach trudno wygospodarować przestrzeń na kilka koszy na śmieci. Przydają się więc kompaktowe, dzielone konstrukcje na różne typy odpadów - najlepiej, jeśli są wysuwane. Może to być szafka typu cargo lub duża, pojemna szuflada. Dzięki temu sprawnie posegregujemy śmieci, łatwiej też o dostęp do każdej przegrody, aż wreszcie o regularne wyrzucanie wszystkiego.

fot. Rejs

Zdjęcie otwierające artykuł: ZAJC

Autor
10 patentów do kuchni, które ułatwią Ci życie!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...