Popularność kuchni modułowych idzie w parze z trendem tzw. systemowości we wnętrzach. Mowa tu o dużych kolekcjach różnych elementów - od mebli po akcesoria - które są zróżnicowane, ale w każdej konfiguracji zapewniają harmonię wystroju. Tym też są kuchnie modułowe. Nie wymagają one projektu na wymiar, lecz wyboru różnych, gotowych modułów, które można idealnie dopasować do parametrów danej kuchni. 

Z czego składa się kuchnia modułowa?

Kuchnia modułowa, zależnie od producenta i kolekcji, może się nieco różnić. Niemniej zwykle zawiera takie elementy do łączenia w jednym wnętrzu, jak:

• korpusy szafek,

• fronty meblowe,

• blaty,

• uchwyty.

W praktyce więc mamy szeroki wybór różnych typów szafek w wielu rozmiarach. Indywidualnie można przy tym zdecydować się na określone dekory, kolory czy uchwyty. Z takich „klocków” da się wygodnie zbudować pełnowartościową kuchnię, i to w zasadzie bez żmudnego projektowania na wymiar.

Zalety kuchni modułowych

Podstawową zaletą kuchni modułowych jest różnorodność dostępnych elementów - zarówno pod względem wymiarów i form, jak i funkcjonalności. Dzięki temu w łatwy sposób można stworzyć z nich gotową zabudowę nie tylko dużej kuchni, lecz także mniejszego aneksu kuchennego. Inne zalety kuchni w wariancie modułowym to m.in.:

niższe koszty - odpadają opłaty za projektowanie kuchni na wymiar; ponadto kuchnia modułowa jest tańsza niż ta skrojona na miarę;

możliwość częstych i łatwych zmian - w każdej chwili można wymienić różne elementy w zestawie, jeśli mamy potrzebę mniejszej lub większej metamorfozy kuchni;

mnogość modułów (zależnie od producenta i kolekcji) - pozwala to stworzyć finalną kompozycję we właściwie dowolnym wydaniu, i to cały czas z zachowaniem wzorniczej spójności. Warto też pamiętać, że wymiary elementów w kuchniach modułowych są dostosowane do standardowych sprzętów kuchennych do zabudowy. Nie ma więc obaw, że nie uda się dobrać odpowiedniej szafki do zmywarki czy płyty grzewczej. Niemniej zawsze należy dokładnie wszystko sprawdzić!

Czy kuchnia modułowa ma wady?

Choć kuchnia modułowa zapewnia wiele opcji skomponowania zabudowy, to jednak jest ich mniej niż w przypadku kuchni na wymiar. Ponadto parametry szafek, mimo że różnorodne, mają w miarę standardowy charakter. Co to oznacza w praktyce? Otóż osoby szczególnie wysokie lub bardzo niskie albo też ze specjalnymi potrzebami (np. niepełnosprawnościami) nie zawsze znajdą spersonalizowane rozwiązania.

Przykładem jest wysokość, na jakiej znajduje się blat roboczy. W kuchniach modułowych mogą to być np. tylko dwie wartości, podczas gdy zabudowa na wymiar daje znacznie większą swobodę. Dotyczy to także różnych nietypowych trików w zabudowie, jak bardzo wąskie systemy cargo. Nie zawsze znajdziemy je w kuchniach modułowych, niemniej wszystko zależy od producenta. Oprócz tego nie ma gwarancji, że w systemowej kuchni znajdziemy nietypowe, oryginalne dekory czy wzory, ponieważ zawsze jest to katalog zamknięty.

O czym pamiętać w kuchni modułowej?

Jeśli chcemy zachować wyjątkową harmonię zabudowy, dobrą praktyką jest wybór komplementarnych wymiarów w szafkach dolnych i wiszących. Oznacza to więc, że jeśli w dolnym rzędzie mamy szafki o szerokości 60 cm, taka sama powinna - odpowiednio nad nimi - pojawić się w górnym rzędzie. Oczywiście nie jest to reguła obowiązkowa. Czasami zróżnicowanie wymiarów daje ciekawe, dynamiczne efekty we wnętrzu. Wymaga to jednak dużego wyczucia! Zawsze też warto konsultować się z doradcami w danym salonie meblowym, którzy zwrócą uwagę na zasady ergonomii - szczególnie istotne w kuchni.

Kluczowe jest m.in. zaplanowanie trójkąta roboczego w projekcie kuchni. Jego wierzchołki tworzą lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. W przypadku zabudowy kuchennej jednorzędowej dobrze jest, jeśli najpierw pojawia się lodówka, dalej zlewozmywak, a na końcu płyta. Pomiędzy nimi zaś powinny być blaty robocze. Dobierając szafki, należy oczywiście pamiętać o wszystkich sprzętach - takich jak okap kuchenny, który montuje się nad płytą grzewczą. Należy przewidzieć miejsce na wszystkie potrzebne AGD.

Jeśli zaś chodzi o ciekawe detale, warto się przyjrzeć np. temu, jakie uchwyty oferuje producent mebli. W przypadku kuchni bardziej klasycznej świetnie prezentują się gałki bądź kute uchwyty. Z kolei kuchnia nowoczesna to domena prostych, minimalistycznych relingów albo też systemów bezuchwytowych.

Autor
Kuchnia modułowa - na czym polega jej fenomen?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...