Zaokrąglona wyspa kuchenna - jak wygląda i do jakich wnętrz pasuje?

Zaokrąglone wyspy kuchenne są zupełnie pozbawione ostrych krawędzi i nadają całemu designowi lekkości i miękkości, które są bardzo przyjemne w odbiorze. Dzięki łagodnym kształtom są o wiele mniej inwazyjne, a ich brzegi może wykończyć efektownymi płytkami, które będą pasowały do reszty wnętrza. Wyspy tego rodzaju są elementem, który idealnie pasuje do przestronnej kuchni. Zamontowane na środku, tak aby pozostawiały odpowiednio szeroką przestrzeń dookoła, będą bardzo przydatnym i efektownym elementem tego pomieszczenia.

Wyspy kuchenne idealnie sprawdzają się również w przypadku aneksów kuchennych w salonach. Dzięki temu jednemu elementowi można wyznaczyć fizyczną granicę między strefą przeznaczoną do gotowania oraz strefą relaksu w salonie. Zaokrąglona wyspa kuchenna sprawdzi się w gustownych wnętrzach i może stać się kluczowym elementem wielu stylów wnętrzarskich.

Idealnie pasuje do stylu rustykalnego, w którym odwołanie do natury jest podstawą. Owalna wyspa wykończona białymi lub brązowymi płytkami będzie pięknie uzupełniała resztę rustykalnego wystroju, w którym dominują drewno, suszone kwiaty, warkocze z czosnku, emaliowane naczynia czy stare młynki do mielenia.

W nowoczesnych kuchnia zaokrąglona wyspa będzie oryginalnym dodatkiem, który może być efektownie podświetlony i kontrastować z resztą wystroju pod względem kolorystycznym.

Wyspa kuchenna o obłych kształtach - wady i zalety

Do zalet wyspy kuchennej o obłych kształtach niewątpliwie należą efektowny i unikatowy wygląd. Jest to jeden z tych elementów w kuchni, który może stać się jej największą ozdobą i centrum wszelkich kulinarnych prac. Wyspa tego rodzaju zapewnia przestrzeń do przygotowywania bardziej skomplikowanych lub pracochłonnych posiłków, które wymagają miejsca. Jest to nie tylko dodatkowy blat, ale również dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych narzędzi i produktów, a także stół w formie baru i granica między przestrzenią kuchenną a salonem, jeśli stoi na ich granicy.

Wadą tego rodzaju wyspy jest fakt, że jej zakup ma sens tylko w przypadku przestronnych pomieszczeń oraz jej cena. Montowanie dodatkowego elementu w kuchni może wiązać się ze sporymi wydatkami, które w zależności od użytych materiałów i rodzaju gięcia mogą opiewać nawet na kilkanaście tysięcy złotych. W sytuacjach, w których wyspa stanowi granicę między salonem a kuchnią, wadą może być konieczność utrzymywania jej w stałym porządku. Nikt raczej nie chce, aby goście przybywający z wizytą oglądali niepomyte garnki czy resztki jedzenia.

Jak rozmieścić sprzęty na zaokrąglonej wyspie kuchennej?

Rozmieszczenie używanych na co dzień sprzętów na wyspie kuchennej powinno zapewnić domownikom jak najbardziej praktyczne rozwiązania i komfort ich użytkowania. Nie ma tutaj zbyt dużych różnic w porównaniu do standardowych, prostokątnych wysp.

Sprzęty powinny znajdować się na środku wyspy albo być zgromadzone na jednym z jej brzegów, aby pozostawić jak największą przestrzeń roboczą do gotowania i przygotowywania posiłków. Warto zdecydować się na gustowne i praktyczne organizery, stojaki albo koszyczki, w których można umieścić noże, chochle i podstawowe przyprawy. Jeśli jest taka możliwość, warto zainwestować w wiszące nad wyspą koszyczki, które będą łatwo dostępne i nie będą ograniczały przestrzeni roboczej na blacie.

Warto też zastanowić się, jakie prace będą wykonywane akurat w tym miejscu. Jeśli dysponujemy blatem kuchennym, który nadaje się do podstawowych prac kuchennych, nie warto przeciążać wyspy i "zagracać" jej wszystkimi przyborami i produktami. Powinny znaleźć się na niej te rzeczy, z których rzeczywiście będziemy korzystać. Dzięki temu wyspa będzie wyglądała schludnie i będzie bardzo praktycznym narzędziem w kuchni.

Zaokrąglone rogi wyspy kuchennej - jak wykorzystać skrajne szafki?

Budowa zaokrąglonych wysp kuchennych zapewnia im piękny wygląd, ale też determinuje układ szafek, który wielu osobom może wydawać się niezbyt praktyczny. Nie jest to jednak prawda. Skrajne szafki to idealne miejsce na mniejsze naczynia takie, jak salaterki czy miseczki na zupę, a także część sztućców. Można w nich również przechowywać mniejsze przybory kuchenne, dla których zwykle trudno wydzielić osobne miejsce, a do których należą na przykład otwieracze czy zaparzacze do herbaty.

Zdjęcie otwierające artykuł: Marta Behling, Pion Poziom - fotografia wnętrz; projekt i realizacja: Decoroom